Mój pierwszy foil


Ostatnio w moje ręce wpadł pierwszy foil. Jeśli chcecie wiedzieć, czy lakier Venita Glamour, którego odcień kryje się pod oznaczeniem G11, przypadł mi do gustu, to zapraszam do lektury poniższej notki.

Kolor
W zależności od kąta, pod którym pada światło, naszym oczom ukazuje się swoiste połączenie srebra, złota i butelkowej zieleni. W przypadku zdjęć paznokci trudno było mi uchwycić domieszkę złota.


Wykończenie
Produkt zawiera mnóstwo mikroskopijnych, srebrnych drobinek, które wspaniale odbijają światło. Tych niewielkich cząstek nie należy mylić z brokatem. Po zastygnięciu lakier tworzy gładką powierzchnię. Wykończenie określiłabym jako standardowe dla foil (simply, dziękuję Ci za poprawkę, wciąż uczę się rozróżniać niestandardowe wykończenia;)). 

Krycie
Wystarczy jedna warstwa. Lakier charakteryzuje się stosunkowo gęstą konsystencją, w związku z tym nie widać prześwitów. Czasami nakładam dwie warstwy, ale wynika to z przyzwyczajenia, które, jak wiadomo, stanowi drugą naturę człowieka;)

Schnięcie
Foil od Venity zastyga w ciągu 5 minut. Potem możemy przystąpić do wykonywania codziennych czynności, bez obaw, że na naszych paznokciach zagoszczą nietypowe wzory. Obecnie jest to jeden z moich ulubionych lakierów. Sięgam po niego wtedy, gdy nie mam zbyt wiele czasu na manicure.

Trwałość
Odpryski pojawiają się na moich paznokciach dopiero po upływie 4-5 dni.

Smużenie
Jeśli przyjrzymy się płytce, to dostrzeżemy fale. Podejrzewam, że większość naszych rozmówców nie zwróci na to uwagi.

Konsystencja
Lakier charakteryzuje się stosunkowo gęstą formułą, co przekłada się na fenomenalne krycie. Wystarczy 1 grubsza warstwa, by móc cieszyć się srebrno-zielono-złotymi refleksami.

Pędzelek
Stanowi kompromis pomiędzy szerokimi pędzelkami charakterystycznymi dla nowej wersji lakierów Essence a cienkimi aplikatorami, które są dołączane do emalii Wibo. Dzięki niemu aplikacja produktu przebiega sprawnie.

Zmywanie
Mikroskopijne drobinki zwarte w produkcie tworzą gładką powierzchnię, dlatego usuwanie lakieru nie stanowi problemu. Przebiega równie sprawnie jak w przypadku emalii o kremowym wykończeniu.

Barwienie płytki
Przed przystąpieniem do aplikacji lakieru, nakładam bazę. Uważam, iż warto zabezpieczyć płytkę, ponieważ pominięcie tej czynności może zakończyć się nieprzyjemnie tym bardziej, iż lakier zawiera zielonkawe pigmenty.

Brudzenie sprzętu AGD
Foil od Venity nie pozostawia po sobie śladów na dokumentach czy lodówce, nawet jeśli pominiemy aplikację top coata.

Kraj producencki
Polska.

Testowanie na zwierzętach
Venita nie testuje swoich produktów na zwierzętach.

Skład
Ethyl acetate- ester kwasu octowego i alkoholu etylowego, rozpuszczalnik. Posiada słodki zapach, przypominający aromat gruszki. Poza zmywaczami do paznokci stosuje się go przy produkcji klejów i papierosów. Octan etylu powstaje także podczas fermentacji wina i odpowiada za jego słodki smak. W entomologii stosowany do uśmiercenia schwytanych owadów. Dawka, przy której 50% populacji szczurów zostanie uśmiercona, jest dosyć wysoka, w związku z czym uważa się ten związek za mało toksyczny. Rozpuszczalnik, który podobnie jak octan butylu ułatwia rozprowadzanie emalii i wyparowuje po jej nałożeniu.
Butyl acetate-octan butylu, rozpuszczalnik, który za zadanie ma ułatwienie czynności rozprowadzania lakieru na płytce. Po aplikacji emalii wyparowuje. Rozpuszczalnik organiczny. Posiada ostry zapach kojarzący się z bananami.
Nitrocellulose-nitroceluloza. Mieszanina estrów celulozy i kwasu azotowego (V). To substancja łatwopalna i wybuchowa. Wykorzystywana przy produkcji sztucznej skóry, lakierów, emalii. Substancja ta tworzy warstwę lakieru.
Trimellitic anhydride copolymer- związek stosowany do produkcji plastiku.
Acetyl tributyl citrate-cytrynian acetylotributylu. Pochodzenia różnego, stosowany jako zmiękczasz tworzyw sztucznych. Używany również jako emulgator dla maści. Związek ten tworzy stabilny film na włosach, skórze i paznokciach.
Isopropyl alcohol-alkohol izopropylowy. Rozpuszcza szeroką gamę związków niepolarnych. Wykorzystywany przy czyszczeniu urządzeń elektrycznych. Wykorzystywany w środkach do dezynfekcji rąk. Stosuje się go po to, aby zapobiec zapaleniu ucha zewnętrznego. Stosowany jako dodatek do paliw. Woda oddziela się od benzyny i w niskich temperaturach może zamarznąć w przewodach zasilających. Alkohol izopropylowy rozpuszcza wodę w benzynie. W genetyce i biologii molekularnej wykorzystywany w celu wytrącenia DNA. Alkohol izopropylowy działa depresyjnie na centralny układ nerwowy, może powodować bóle głowy i wymioty.
Trimethyl pentanyl diisobutyrate-biała substancja płynna stosowana jako plastyfikator w lakierach do paznokci. Związek ten nadaje elastyczność i trwałość syntetycznym polimerom stosowanym w lakierach do paznokci. Stabilny w roztworach obojętnych i kwaśnych. Ulega biodegradacji.
Triphenyl phosphate-fosforan trifenylu. Jest estrem kwasu fosforowego i fenolu. Pełni rolę plastyfikatora. W kontakcie ze skórą wykazuje niską toksyczność.
Silica-krzemionka. Silnie chłonie wodę. Stabilizator emulsji, przedłuża trwałość kosmetyków, chroni przed ich rozwarstwianiem. Zwiększa lepkość.
Propyl acetate- ester kwasu octowego i alkoholu propylowego. Jest bezbarwnym rozpuszczalnikiem o zapachu gruszki. Substancja łatwopalna. W stanie czystym działa drażniąco na skórę.
N-butyl alcohol-alkohol n-butylowy. Rozpuszczalnik organiczny. Można go znaleźć w preparatach do pielęgnacji paznokci, mydłach, płynach do kąpieli, tuszach, cieniach, szminkach, perfumach. W wymienionych produktach substancja ta występuje w niskich stężeniach. Składnik ten ułatwia rozpuszczenie innych substancji obecnych w kosmetyku.
Stearalkonium hectorite-hektoryt modyfikowany solą stearalkaniową. Substancja zagęszczająca, dodawana w celu utrzymania cząstek brokatu w zawiesinie.
Sucrose acetate isobutyrate-emulgator, który w Stanach Zjednoczonych znalazł zastosowanie w produkcji żywności, ponieważ uzyskał status GRAS (substancji ogólnie uznanej za bezpieczną). Dodawany jest do kosmetyków kolorowych, przeznaczonych do pielęgnacji ciała i włosów.
Stearalkonium bentonite-środek zawieszający, umożliwiający sterowanie lepkością.
Pentaerythrityl tetraisostearate-zagęstnik, emolient.
Benzophenone-1-chroni produkt przed destrukcyjnym wpływem promieniowania słonecznego, odbijając, rozpraszając lub pochłaniając promienie UV.
Dimethicone-substancja pochodzenia chemicznego, pochodna silikonu. Pełni funkcję emolienta i substancji antystatycznej. Składnik ten jest stosowany jako emulgator lub koemulgator w mieszaninach olej-woda. Substancja nawilżająca, natłuszczająca i wygładzająca.
Styrene/acrylates copolymer- substancja błonotwórcza, chroniąca przed dostępem promieni słonecznych.
Diacetone alcohol-alkohol diacetonowy. Znalazł zastosowanie przy produkcji celulozowych estrów wchodzących w skład lakierów, dzięki czemu nadaje im połysk. Substancja ta wykazuje właściwości konserwujące.
Citric acid-kwas cytrynowy. Regulator odczynu, wykazujący właściwości nawilżające. Zaliczany do sekwestrantów, czyli substancji, które przyłączają jony metali, co zapobiega zajściu niepożądanych reakcji chemicznych z udziałem tych jonów. Zwiększa stabilność kosmetyku. W wyższych stężeniach ujawniają się jego właściwości eksfoliacyjne (złuszczające naskórek). Można go wyodrębnić z owoców cytrusowych albo pozyskać w hodowlach Aspergillus niger. Pełni rolę środka konserwującego, chroniącego przed namnażaniem niepożądanych drobnoustrojów.
Może zawierać:
Mica- mika, nadaje żądany kolor i właściwości odbijające.
Iron oxides-tlenki żelaza. Nadają barwę.
Aluminium hydroxide-wodorotlenek glinu zaliczany do humektantów, emolientów, regulatorów lepkości. Jest to składnik pochodzenia mineralnego o wielokierunkowym działaniu. Reguluje lepkość, pełni rolę substancji natłuszczającej, wygładzającej. Nadaje miękkość skórze.
Pigment red 57:1-pigment
Hydrogenated polyisobutene-lekki emolient. Ułatwia rozprowadzanie kosmetyku. Wygładza i zmiękcza naskórek. Tworzy warstwę okluzyjną, która chroni przed utratą wody.
Palmitic acid- kwas palmitynowy. Nasycony kwas tłuszczowy, nierozpuszczalny w wodzie. Na skórze i włosach wytwarza warstwę okluzyjną zapobiegającą nadmiernemu parowaniu wody. Działa zmiękczająco i wygładzająco na naskórek i włosy. W związku z tym, iż nadaje połysk, znalazł zastosowanie przy produkcji lakierów do paznokci.
Polyethylene terephthalate--politereftalan etylenu. Termoplastyczny polimer, wykorzystywany przy produkcji włókien syntetycznych i pojemników.
Isobutylphenoxy epoxy resin-bisfenol A. Substancja, która obecnie jest intensywnie badana pod kątem rakotwórczym. Podejrzewa się, że poprzez swoje działanie zbliżone do estrogenów, może sprzyjać rozwojowi nowotworu piersi.
Calcium aluminum borosilicate-pełni rolę wypełniacza.
Calcium sodium borosilicate-pozwala uzyskać efekt nabłyszczający.
Tin oxide-tlenek cyny (II). Związek amfoteryczny (reaguje z silnymi kwasami, dając sole cyny (II) i z silnymi zasadami dając anion). Występuje w dwóch formach: stabilnej o czarnogranatowym zabarwieniu i metastabilnej o czerwonej barwie.
Aluminum polyurethane-11-polimer, z którego wytwarzane są tworzywa sztuczne, z których produkuje się m.in. podeszwy butów, elementy zawieszenia samochodu.

Cena
Zakup lakieru to wydatek rzędu 4-6 zł.

Dostępność
Osiedlowe drogerie. W Opolu lakiery Venity można nabyć w Astorze.

Reasumując: Moje pierwsze spotkanie z lakierem o wykończeniu foil okazało się udane. W związku z tym, iż produkt Venity charakteryzuje się świetnym kryciem i trwałością, zamierzam przyjrzeć się innym lakierom tej marki. Wcześniej miałam okazję poznać emalię o kremowym wykończeniu. Wypadła całkiem przyzwoicie, aczkolwiek emalie o wykończeniu foil są trwalsze i charakteryzują się lepszym kryciem.

PS Lubicie wykończenie foil, a może ten efekt Was nie przekonuje? Jak często sięgacie po tego typu lakiery?

karminowe.usta

53 komentarze:

 1. Jak wszystkie duochormy, które do tej pory widziałam, bardziej podoba mi się w opakowaniu niż na paznokciach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym niewątpliwie jest:) W opakowaniu widać większą rozpiętość pomiędzy poszczególnymi kolorami, na paznokciach ulega ona zatarciu, przez co efekt nie jest już tak spektakularny;)

   Usuń
 2. Wow, szacun za rozpisanie skladu lakieru! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozpisałabym jeszcze barwniki, ale nie znam żadnej dobrej strony, która pozwoliłaby mi rozszyfrować te skróty;)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Czasami lubię sięgnąć po coś innego. Na co dzień maluję paznokcie na czerwono, to taka mała odmiana;)

   Usuń
 4. Ładnie wygląda ;) Choć w buteleczce wygląda jakby miał domieszkę złota ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On rzeczywiście ma w sobie domieszkę złota. Przy odpowiednim oświetleniu można ją dostrzec na paznokciach;)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Chciałabym, żeby wszystkie lakiery kryły przy jednej warstwie i schły w 5 minut... Pomarzyć dobra rzecz;)

   Usuń
 6. cóż, ja nie widzę tu duochromu. duochrom to lakier, który przechodzi z koloru w kolor. mój monitor nie pokazuję mi w tym przypadku czegoś takiego. widzę srebro o wykończeniu foil, czyli folii ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przypomniało mi się, że Sabbatha napisała świetnego posta na temat wykończeń lakierów:

   http://spookynails.com/basics-nail-polish-finishes-podstawy-wykonczenia-lakierow-do-paznokci/

   Usuń
  2. Muszę się podszkolić w wykończeniach. Przydałby mi się jakiś szybki kurs na konkretnych przykładach. Na żywo łatwiej ocenić wykończenie niż na zdjęciach:) Być może to kwestia światła. Na żywo lepiej widać przejścia ze srebra w zieleń, choć może nie są one tak spektakularne jak w przypadku żuczka Miss Sporty zaprezentowanego ostatnio przez Atqę:) Jeśli przejścia muszą być mocniejsze, to biję się w pierś i przyznaję do błędu:) Muszę się jeszcze podszkolić w wykończeniach, ponieważ rozróżniam tylko te podstawowe;) Jak czytam o frostach, foil to nie wiem, z czym się to je;)

   Usuń
  3. to może być jeszcze kwestia monitora. mój nie widzi przejścia w zieleń, tylko samą szarość. to ja mogę się mylić ;)

   Usuń
  4. Muszę się podszkolić z wykończeniami, żeby umieć je prawidłowo określać;) Zawsze używałam tylko podstawowych, toteż gdy natrafię na coś innego, to zawsze zastanawiam się nad tym, jak to nazwać;)

   Możliwe, ze to kwestia ustawień monitora i samych zdjęć. Niektóre rzeczy ciężko uchwycić;)

   Usuń
 7. ciekawy, kolor jednak średnio mi się podoba:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Jest dość specyficzny... Ja na początku nie do końca byłam do niego przekonana. O wiele bardziej spodobała mi się kremowa pomarańcza od Venity, ale po pomalowaniu paznokci dostrzegłam jego urok;)

   Usuń
 8. Mam go i jakoś nie chce mi się go używać. Kolor kompletnie nie mój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może go komuś oddaj:) Ja czasami prezentuję lakiery mamie. Niektóre kolory nie do końca mi odpowiadają, z kolei ona jest z nich zachwycona. To działa też w drugą stronę, bo dziedziczę od niej wszystkie czerwienie;)

   Usuń
 9. Ostatnio zakochałam się w tego typu lakierach ;) Jeśli tylko znajdę w drogerii to za taką cenę i jakość zdecydowanie się na niego skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co wiem, mają całkiem spory wybór kolorów, więc może znajdziesz wśród nich coś dla siebie. Venity szukaj w niewielkich drogeriach;)

   Usuń
 10. Bardzo jestem ciekawa innych kolorów, bo ten niestety nie przypadł mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem;) Sama na początku nie wiedziałam, czy go polubię. Zazwyczaj sięgam po klasykę i stawiam na czerwień. Ta drobna odmiana przypadła mi do gustu;)

   Usuń
 11. Oj, nie mój kolor.Zdecydowanie.
  Ale jakość się chwali :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby inne, stonowane lakiery mogły się pochwalić równie dobrą jakością, to byłabym przeszczęśliwa.

   Usuń
  2. Ale kremowa pomarańcza od Venity nie jest zła, ale nie kryje przy jednej warstwie, schnie nieco dłużej i szybciej odpryskuje...

   Usuń
 12. dla mnie ma bardzo słaby efekt duochrome- prawie nie zauważalny!
  ale odcień świetny! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba simply ma rację i pomyliłam wykończenia;) Na żywo lakier raz jest srebrny, a po chwili pojawiają się zielone tony, ale nie jest to tak spektakularny efekt jak w przypadku żuczka Miss Sporty, który prezentowała Atqa.

   Usuń
 13. leży u mnie na półce nieużywany, pomalowałam nim paznokcie raz i nie mogłam znieść efektu - świecił się za mocno... także niech stoi dalej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, trudno go nie zauważyć. Drobinek jest tak dużo, że odbijają światło jak lustro... Zazwyczaj wolę kremowe, stonowane lakiery, ale ten o dziwo przypadł mi do gustu... Chyba dopadła mnie kobieca potrzeba wprowadzenia jakiejś drobnej zmiany;)

   Usuń
 14. Uwierzysz, ze nie zabralam, ze soba ani jednego lakieru ?. Widzialam u siebie stoisko z lakierami po 2euro i musze jakis sobie kupic :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałaś spakować, czy po prostu nie chciałaś zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy, by nie przekroczyć limitów związanych z wagą bagażu?:)

   Na pewno znajdziesz jakiś ciekawy odcień:) 2 euro to na szczęście nie tak dużo. Po przeliczeniu na złotówki wychodzi nieco drożej od odnowionej wersji lakieru Essence;)

   Usuń
  2. Z drugiej strony lakiery Delii można kupić w Polsce za 4-5 zł...

   Usuń
  3. Myslalam, ze wlasnie kupie cos tutaj.2 to nie duzo ale w jednym miejscu widzialam tak tanie. Tak to sa po 5.
   Moja walizka i tak pewnie byla zbyt ciezka ale nikt jej nie wazyl :p.
   Jeden dzisiaj kupilam :D

   Usuń
  4. Dobrze, że nikt nie zainteresował się jej dokładną wagą;) Ja też kiedyś miałam sporo szczęścia, gdy wracałam z Niemiec. Nieźle się obkupiłam, ale na szczęście nikt nie zważył mojego bagażu:P Choć byłam przygotowana na dopłatę;)

   Jaki lakier upolowałaś?:) Postawiłaś na czerwień czy niebieskości?:)

   Usuń
  5. Znasz mnie :D. Wahalam sie miedzy czerwonym a niebieskim. Mam niebieski ale myslalam, ze bedzie ciemniejszy wiec sie do niego przekonuje. Kolor kojarzy mi sie z morzem :)
   Ja jestem ciekawa jak bardzo ciezka bedzie moja walizka gdy bede wracac na swieta:D

   Usuń
  6. Wydawało mi się, że sięgniesz po niebieski:) Ja też wolę ciemniejsze odcienie tego koloru. Do jaśniejszych wciąż się przekonuję, choć u innych mi się podobają, to sama nie czuję się w nich zbyt pewnie.

   Musisz koniecznie pokazać na blogu ten lakier kojarzący się z morzem:) Chętnie zapoznam się z odcieniem i z firmami kosmetycznymi, do których masz dostęp;)

   Patrząc na te wspaniałości, z którymi masz do czynienia na wyspie, podejrzewam, że walizka nie będzie lżejsza niż poprzednio;P Te oliwki myjące, odżywki Garniera, opuncja;)

   Usuń
  7. Te bardzo jasne odcienie to nawet u innych mi sie nie podobaja. Lubie bardzo ciemne, glebokie odcienie niebieskiego *.*. Ale z tych tanszych lakierow nie bylo duzego wyboru :(- a nie zaplace 5 czy 7 euro za lakier- wolalabym za to cos fajnego do wlosow, ciala :D.
   No wlasnie w tym problem, ze maz chce wracac samolotem a tam jest mniejszy limit wagowy :(. No a ja wlasnie chce zrobic maly zapas :D.
   Szkoda, ze nie widzialas mnie dzien przed wyjazdem :p. Walizka byla zdecydowanie za ciezka i zbyt upchana(no coz potrzebowalam ciuchow bardzo cieplych, letnich i takich posrednich na 5-6 miesiecy :/, do tego buty, takie drobiazgi, kosmetyki, zapas farby, jedzenie i sie uzbieralo) a ja stalam przed nia i godzinami sie zastanawialam co zostawic :D

   Usuń
  8. U siebie też preferuję głębokie odcienie niebieskiego;) Moim zdaniem mają w sobie coś magicznego:) Również nie zapłaciłabym 7 euro za lakier. Jest tyle innych rzeczy, na które warto przeznaczyć tę kwotę;)

   Samolotem jest najgorzej, bo tutaj wszystko jest dokładnie sprawdzane i prześwietlane.W autobusie można przewieźć nieco więcej, jeśli szczęście będzie nam sprzyjało;)

   Nie dziwię się, że miałaś problem z podjęciem decyzji, jakie rzeczy zostawić. Ten nie potrafiłabym dokonać szybkiego wyboru;)

   Usuń
  9. "Moim zdaniem mają w sobie coś magicznego"- dokladnie. Prawde mowiac moj lakier w dziwnym sklepowym oswietleniu tez wygladal na duzo ciemniejszy niz to sie okazalo :p .
   W autobusie limit wynosil 25kg(nie liczac podrecznego) :D.

   Usuń
  10. Ja też parę razy nabrałam się przez sklepowe oświetlenie. Byłam pewna, że kupuję ciemnoczerwony lakier, a w domu okazało się, że niczym nie różni się od buteleczki krwistej czerwieni, którą nabyłam kilka tygodni wcześniej.

   Zawsze można zainwestować w solidną, pojemną torebkę, która pomieści parę wspaniałości;)

   Usuń
 15. Odpowiedzi
  1. Rozumiem;) Ja też mam parę kolorów, w których nie widzę swoich paznokci;)

   Usuń
 16. Sama nie wiem... zapewne zyskuje dopiero przy bliższym poznaniu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może ten typ lakieru po prostu nie wpisuje się w Twój gust:) Sama się zdziwiłam, że taki "dziwak" spodobał mi się do tego stopnia, że często po niego sięgam, choć mam do dyspozycji dwa koszyki lakierów;)

   Usuń
 17. Dla mnie jest piękny, chętnie połączyłabym go z czernią :-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślałam o takim połączeniu:) Teraz będę mogła poszaleć z kolorami, bo rozpoczynam ferie:) Wprawdzie pozostaje mi czekać na wyniki jednego egzaminu, ale mam nadzieję, że go zaliczyłam za pierwszym podejściem;)

   Usuń
 18. ja mam brązowy:/ którego nawet jeszcze nie uzyłam, może jak odbuduje troche paznokcie to coś zmaluję kolorowego na nich:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale ten kolor mi sie podoba musze skoczyć do astora i poszukać:)

   Usuń
  2. Ja nawet przy krótkich szaleję z kolorami;) Ale jeśli Twoje wymagają regeneracji, to lepiej zrobić im wakacje od lakierów;)

   Usuń
 19. Ekhem, kompromituję się - cóż to jest to.. foil?

  I druga rzecz - nie podoba mi się. Nie wiem, kolor czy wygląd, ale wygląda sztucznie, jakbyś coś na te pazurki rzuciła. Może na żywo odebrałabym nieco inaczej, ale tak, jakoś.. :P Musiałabym się sama przekonać ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja skompromitowałam się bardziej, bo najpierw nazwałam go duochromem, bo na żywo widzę delikatne przejścia między zielenią a srebrem;)

   Foil to inaczej foliowe wykończenie;) Może dlatego odebrałaś je jako sztuczne;) W końcu nazwa nie wzięła się znikąd;)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...