Garść ciekawostek kosmetyczno-urodowych

W czasopismach zawsze szukam rubryki z ciekawostkami. Krótkie wzmianki nt. najnowszych odkryć zawsze budzą moje zainteresowanie. W niniejszej notce zebrałam kilka kosmetycznych newsów. Mam nadzieję, że okażą się warte uwagi;)

GLUKONIAN CYNKU
Wiele osób postrzega cynk jako składnik o właściwościach wysuszających. Tymczasem wszystko zależy od związku, z jakim mamy do czynienia. Glukonian cynku nie tylko sprawdza się w kuracji antytrądzikowej, ale jednocześnie stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz przyspiesza gojenie ran. Ten związek znajdziemy w szamponach do włosów ze skłonnością do przetłuszczania, jak również w preparatach, które redukują łysienie. Jak widać nie należy przekreślać kosmetyków, które zawierają cynk. Warto zwrócić uwagę na to, z jakim związkiem mamy do czynienia. Glukonian cynku nie wysuszy naszej skóry.

PROSZEK ARGANOWY
Olej arganowy, zwany również płynnym złotem Maroka, cieszy się sporym zainteresowaniem. Firmy prześcigają się w wypuszczaniu kosmetyków, które zawierają ten składnik. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż w przypadku kolorówki wykorzystuje się proszek arganowy. Najnowsze badania wskazują, iż ten naturalny komponent może przyczynić się do wystąpienia alergii skórnych oraz objawów astmy. U pracowników jednej z fabryk stwierdzono astmę zawodową.

POLIFENOLE
Wykazano, iż czarna porzeczka oraz winogrona stanowią bogate źródło polifenoli. Te związki występują także w innych owocach. Wykazują właściwości antyoksydacyjne, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem przemysłu kosmetycznego. Przypuszcza się, iż polifenole mogą opóźniać procesy starzenia. Najnowsze badania wykazały, iż wspomniane związki mają jeszcze jedną zaletę. Hamują rozwój gronkowca złocistego, który może przyczyniać się do wystąpienia trądziku.

SKÓRA PRAWDĘ CI POWIE?
Obserwacje zewnętrznej powłoki ciała mogą okazać się cennym narzędziem w diagnozowaniu niektórych chorób. Zmniejszone lub nadmierne wydzielanie potu, zmiany koloru i temperatury skóry mogą sygnalizować chorobę Parkinsona. W związku, iż wymienione objawy są mało specyficzne, w celu rozwiania wątpliwości należy przeprowadzić biopsję skóry.

MITOCHONDRIA A PROCESY STARZENIA
Wykazano, iż proces starzenia ma związek ze zmianami, jakie zachodzą w mitochondriach. Te organella komórkowe posiadają własne DNA, które jest narażone na mutacje. O ile w przypadku DNA jądrowego istnieje szereg mechanizmów zapobiegających niekorzystnym zmianom, o tyle materiał mitochondrialny nie jest tak dobrze chroniony. To, w jaki sposób będziemy się starzeć zależy nie tylko od naszych nałogów i nawyków żywieniowych, ale również od naszej rodzicielki. Geny mitochondrialne są przekazywane przez matkę potomstwu obu płci.

PS Chętnie poznam ciekawostki, z jakimi zetknęłyście się w ostatnim czasie. Lubię poszerzać wiedzę:)


karminowe.usta

24 komentarze:

  1. A propos DNA w mitchodriach to jest ono bardziej narażone na zniszczenie przez procesy, które w mitochondriach przebiegają z wytworzeniem wolnych rodników. ;>

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za uściślenie mojej wypowiedzi:) Na szczęście nie jesteśmy bezradni, antyutleniacze zawarte w owocach i warzywach wspierają nas w walce z wolnymi rodnikami:)

      Usuń
  2. fajnie poczytać takie ciekawostki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie mogę od czasu do czasu publikować notki poświęcone ciekawostkom:)

      Usuń
  3. Zaskoczyłaś mnie tymi informacjami, zwłaszcza o proszku arganowym. Uwielbiam kosmetyki z olejkiem arganowym, używam też kolorówki z tym składnikiem, a miesiąc temu stwierdzono u mnie astmę. Ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Załączam link do artykułu poświęconego proszkowi arganowemu.
      http://biotechnologia.pl/kosmetologia/doniesienia-naukowe/proszek-arganowy-przyczyna-astmy,12949

      Czy wcześniej pojawiały się jakieś niepokojące dolegliwości, czy astma spadła na Ciebie jak grom z jasnego nieba?

      Usuń
  4. Mam olejek arganowy, ale teraz nie wiem czy go używać, skoro może powodować astmę, a ja mam alergię ;/
    Nie mogę sobie przypomnieć żadnej ciekawostki kosmetycznej, zaćmienie..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ważna jest forma, z jaką mamy do czynienia. Nie wykazano, żeby olej arganowy wpływał negatywnie na zdrowie, choć nie możemy wykluczyć, że znajdą się osoby, które będą na niego uczulone. Proszek jest niebezpieczny, ponieważ dostaje się do organizmu drogą wziewną i może osadzać się w drogach oddechowych. Poza tym nie należy zapominać o czasie ekspozycji. Pracownicy fabryk wdychają pył przez kilka/kilkanaście godzin dziennie. Myślę, że nie należy panikować:)

      Usuń
    2. Ja czasem wdycham pył podkładu mineralnego ;P nie umiem zrobić tak by nie pylił, mimo że sie staram.

      Usuń
  5. Ciekawe te ciekawostki ;) Olejek arganowy jak dla mnie zawsze śmierdział i miał duszący zapach, więc informacje tutaj zawarte pasują do moich odczuć apropo niego :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej arganowy nie jest szkodliwy. Niestety, jego sproszkowana wersja może osadzać się w drogach oddechowych i przyczyniać się do wystąpienia niepożądanych dolegliwości.

      Zapach tego oleju rzeczywiście jest dość specyficzny, jeśli wywołuje u Ciebie dyskomfort, warto rozejrzeć się za czymś innym:) Pielęgnacja włosów i ciała powinna stanowić przyjemność;)

      Usuń
  6. Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że zebrane informacje okazały się interesujące:)

      Usuń
  7. Bardzo interesujący post :)
    Polifenole są mi znane, bo są w kosmetykach marki, którą ostatnio lubię - Caudalie. Piszą o nich na swoich opakowaniach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cenię firmy, które zamieszczają na opakowaniach wartościowe informacje:) W przypadku Caudalie i Sylveco zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego:)

      Usuń
  8. Chyba śledzimy te same strony ;)
    Fajny pomysł na post, w końcu nie każdemu chce się czytać długi artykuł, a u Ciebie tak ładnie w pigułce :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z racji wykształcenia często zaglądam na biotechnologia.pl:) Zawsze można natknąć się na ciekawe informacje i poszerzyć swoje horyzonty:)

      Usuń
  9. Hmm... Nawet nie wiedziałam o istnieniu proszku arganowego, ciekawe!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powstanie proszku arganowego wymusiły względy technologiczne:) Tradycyjny olej nie zdałby egzaminu przy produkcji sypkich kosmetyków kolorowych:)

      Usuń
  10. Poproszę o więcej i zapraszam na konkurs.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie postaram się regularnie publikować notki poświęcone ciekawostkom:)

      Usuń
  11. Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że zebrane informacje okazały się interesujące:)

      Usuń
  12. super blog:) bardzo fajne te ciekawostki z penościa będę zaglądać! Przy okzaji zapraszam do mnie na niecodzienne makijaże:)

    OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...