Jak myśleć o sobie dobrze – Stefanie Stahl

 

Bardzo polubiłam poradniki psychologiczne Stefanie Stahl. Stanowią one totalne przeciwieństwo książek autorstwa Katarzyny Miller. Nie ma w nich miejsca na wylewanie własnych frustracji, nieprzepracowanych problemów, lansowanie kuriozalnych przekonań. Książki Stefanie Stahl są napisane profesjonalnie, rzeczowo. Skupiają się na meritum, ale charakteryzuje je prosty język oraz analiza ciekawych przypadków zachowań. Dlaczego warto sięgnąć po poradnik Jak myśleć o sobie dobrze?

 

Jak myśleć o sobie dobrze

Niska samoocena to coś, co potrafi zatruć życie.  Sprawia, że człowiek boi się realizować własne marzenia, czuje się niepewnie w relacjach z innymi ludźmi. Nierzadko ma trudności z podejmowaniem decyzji, ponieważ uważa, że z pewnością popełni jakiś błąd, którego będzie żałował.

 

Niska samoocena może dotyczyć tylko pewnego obszaru życia. Ktoś może być pewny siebie w pracy, gdzie czuje się profesjonalistą. Jednocześnie może się bać konfrontacji i dyskusji. Boi się, że jego zdanie czy argumenty zostaną wyśmiane  przez rozmówcę. W związku z tym albo unika konfrontacji, albo atakuje na oślep, by wygrać.

 

Zazwyczaj, gdy myślimy o osobie niepewnej siebie, to widzimy człowieka nieśmiałego, który nie potrafi powiedzieć „cześć” znajomym na ulicy. Tymczasem niepewność siebie nie zawsze przybiera tak skrajną postać. Zazwyczaj tacy ludzie na pierwszy rzut oka odzywają się do innych w sposób pewny siebie. Obawiają się jedynie dyskusji. Dlatego albo atakują na oślep, albo unikają konfrontacji. Mają też problem z wyrażaniem własnego zdania nawet na mało kontrowersyjne tematy.

 

Poradnik Jak myśleć o sobie dobrze pokazuje, jak zmienić swoje nastawienie do życia. Stefanie Stahl opisuje różne historie swoich pacjentów i wyciąga z nich wnioski. Po pierwsze, warto wyrażać wprost swoje zdanie, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że druga osoba wie, o co nam chodzi. Dopóki nie powiemy wprost, o co nam chodzi, to trudno oceniać drugą osobę jako złośliwą względem nas. Po drugie, trzeba zaufać sobie przy podejmowaniu decyzji. Większość z nich jest odwracalna. Po trzecie, warto zadbać o swój wygląd zewnętrzny i rozwój wewnętrzny, aby wyzbyć się kompleksów.

 

Stefanie Stahl ukazuje różne, nierzadko zaskakujące reakcje, które wynikają z niskiej samooceny. Bardzo wiele osób nie wie, z czego wynika ich zachowanie, co tak naprawdę razi ich w postawie drugiej osoby. Bardzo często te problemy są całkowicie nieuświadomione.

 

Jak myśleć o sobie dobrze to poradnik, który przyda się każdemu z nas. Często, nawet gdy sami mamy wysoką samoocenę, to spotykamy się z osobami niepewnymi siebie, które postępują irracjonalnie. Książka Stefanie Stahl pozwala lepiej zrozumieć ich postawę.

 

6 komentarzy:

 1. Chętnie bym przeczytała ten poradnik, jestem dla siebie wyrozumiała, ale troszkę poprawy samooceny by się przydało ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, każda z nas może jeszcze doszlifować swoją pewność siebie :)

   Usuń
 2. Niezbyt przepadam za poradnikami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, wiele jest po prostu słabych, vide książki Katarzyny Miller. To może zniechęcac do całego gatunku

   Usuń
 3. Może nie mam problemów z pewnością siebie, ale mam problem ze wzrokiem i po prostu nie rozpoznaję ludzi, dopiero z bliska :D Obawiam się, że uznają mnie za zarozumialca, ale co zrobić, kiedy na razie nie mogę kupić szkieł :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, moja koleżanka miała podobnie. Dorobiła się dużej wady wzroku, przez co nie potrafiła mnie rozpoznać z bardzo bliskiej odległości. Ja o tym wiedzialam, ale jej znajomi nie, przez co brali ja za zarozumiała

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...