Partnerstwo bliskości – Amir Levine i Rachel Heller

Partnerstwo bliskości to jeden z najlepszych poradników psychologicznych, jakie miałam okazję czytać. Książka uświadomiła mi wiele istotnych kwestii. Otworzyła też oczy na pewne rzeczy, których dotychczas zdawałam się nie dostrzegać. Jest napisana w bardzo przystępny sposób i dotyka rzeczy najistotniejszych, czyli sposobów, w jaki budujemy relacje z drugim człowiekiem. Amir Levine i Rachel Heller podzielili wszystkich ludzi na trzy główne typy bliskości, o czym opowiem Wam w dalszej części recenzji.
Partnerstwo bliskości
Zacznę od tego, co w poradniku Partnerstwo bliskości mi się zdecydowanie nie podobało. Chodzi o nieetyczną poradę zachęcającą do tego, aby ludzie umawiali się na randki z wieloma osobami jednocześnie. Nie lubię, jak ktoś podchodzi do relacji damsko-męskich przedmiotowo, a to jest właśnie taka postawa. Bardzo niesmaczna. Dla mnie jest to po prostu chamskie przebierać w ludziach jak w sukienkach w Zarze. Uważam, że powinniśmy umówić się z tą osobą, która naprawdę nam się spodobała, a nie z dziesięcioma i selekcjonować, kierując się logiką.

Jednak pomijając tę radę, która mocno mnie oburzyła, to Partnerstwo bliskości okazało się świetną pozycją. W książce omówiono trzy typy bliskości. Każdy z nich jest nieco inny, często zachowuje się dość zaskakująco. To, jakim typem jesteśmy, zależy od kilku czynników – warunków, w jakich byliśmy wychowywani, materiału genetycznego, który posiadamy oraz pierwszych relacji damsko-męskich, jakie zbudowaliśmy w dorosłym życiu.

Typ bezpieczny reprezentuje połowa społeczeństwa. Takie osoby potrafią jasno komunikować swoje potrzeby, nie boją się odrzucenia, ataku agresji, ośmieszenia itp. Pragną dla swojego partnera wszystkiego, co najlepszego i zakładają, że ludzie z natury są dobrzy. Typ bezpieczny nie boi się bliskości, dzięki jasnej komunikacji potrzeb i wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom partnera potrafi unikać sytuacji konfliktowych. Ponadto nie stosuje gierek. Przy typie bezpiecznym typy pozabezpieczne zmieniają swoje zachowanie na lepsze.

Typ lękowy, choć z nazwy nie wydaje się zbyt zachęcający, w gruncie rzeczy nie jest złym partnerem. To osoby otwarte na bliskość z drugim człowiekiem, wręcz bardzo pragnące dobrego związku i miłości. Typ lękowy ma po prostu obniżoną samoocenę, boi się odrzucenia, więc stosuje różne działania protestacyjne, gdy coś mu nie pasuje, ale nie mówi o tym wprost. Wbrew pozorom nie ma w tym nic oryginalnego, co czwarta osoba tak się zachowuje. Gdy czuje, że partner się oddala, odczuwa silny lęk. Rozpaczliwie próbuje zwrócić na niego swoją uwagę, dążąc do bliskości, albo samemu tworząc dystans i nie odzywają się do ukochanej osoby. Zamiast powiedzieć wprost o tym, co mu nie pasuje, stosuje gierki, prowokuje. Bardzo czuje się odpowiedzialny za samopoczucie partnera, dlatego martwi go brak uśmiechu na twarzy ukochanej osoby. Typ lękowy boi się, że to jego wina. Gdy typ lękowy jest kochany, a druga osoba szczerze z nią rozmawia, przechodzi na bezpieczną stronę mocy, zamieniając się w bardzo dobrego partnera.

Najgorszym typem jest ten uciekający. Boi się utraty niezależności, musi wszystko kontrolować. Gardzi ludźmi, którzy są słabi i zależni emocjonalnie od partnera. Unika bliskości, w ogóle nie chce się przytulać, całować, trzymać za rękę. Nie znosi rozmów poświęconych uczuciom. Gdy druga osoba zanadto się zbliża, typ uciekający stosuje strategie dezaktywacyjne. Obraża swojego partnera, wypomina mu niedoskonałości, boleśnie go rani, wszczyna awantury nie wiadomo o co. Życie z taką osobą jest bardzo trudne, a często praktycznie niemożliwe. Gdy chcesz się zbliżyć do tej osoby, ona przed tobą ucieka.

Autorzy poradnika Partnerstwo bliskości zachęcają czytelników do jasnej komunikacji potrzeb. Nie przejmuj się tym, co druga osoba pomyśli, czy się obrazi. Powiedz jej wprost, gdy cię rani albo gdy robi coś dobrego i chcesz, aby częściej to powtarzała. Mówiąc prawdę, stawiając na bezpośrednią komunikację, zawsze wygrywasz. Albo pozbywasz się osoby, która do ciebie nie pasuje, albo widzisz, że partner liczy się z twoimi uczuciami, próbując zaspokoić twoje potrzeby.

W dzisiejszych czasach często mówi się o tym, aby w ogóle niczego nie oczekiwać od drugiej osoby. Ona nie ma wobec nas żadnych obowiązków. Partnerstwo bliskości jest dość oryginalną lekturą, ponieważ lansuje coś przeciwnego. Masz prawo oczekiwać, że partner nie będzie cię ranił swoim zachowaniem i zaspokoi twoją potrzebę bliskości. To nic złego, że potrzebujesz częstego przytulania.


Na ogół można bardzo łatwo pomylić typ uciekający z lękowym. Przedstawicielom obu zdarza się milczeć, rzucać focha, unikać spotkań. Przy czym typ uciekający zawsze jest chłodny, zdystansowany, unika spotkań, bo boi się bliskości. Typ lękowy natomiast oczekuje ogromnych pokładów czułości oraz zainteresowania, gdy tego nie otrzymuje, staje się zdystansowany, walcząc w ten sposób o uwagę partnera. Jeśli nie wiesz, jakim typem jesteś ty i twój partner, możesz rozwiązać psychotesty zawarte w książce Partnerstwo bliskości.

Poradnik ten pozwala uporządkować w głowie wiele spraw. Jeśli podejmiemy się zmian, możemy uczynić nasze życie szczęśliwszym. Nawet jeśli partner jest lękowy, możesz dowiedzieć się, jak skutecznie z nim postępować. Jeśli sama jesteś lękowa, też dowiesz się, jak zapanować nad własnymi negatywnymi emocjami. Jeśli masz w swoich otoczeniu typy uciekające, np. przyjaciółkę reprezentującą nietypową postawę, jej zachowanie przestanie cię dziwić.

3 komentarze:

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...