Nieświęty Mikołaj – Magdalena Kordel


Uwielbiam powieści Magdaleny Kordel, ponieważ zawsze podnoszą mnie na duchu. Niosą ze sobą optymistyczne przesłanie. Nawet gdy w powieści ukazano jakąś życiową tragedię, to bohaterowie zawsze wychodzą z niej obronną ręką. Nieświęty Mikołaj to kolejna świetna książka mojej ulubionej pisarki, jednak ta powieść świąteczna różni się od innych. Postaci są tu niezwykle charakterne, aczkolwiek dobre. Po raz pierwszy w powieści Magdaleny Kordel natknęłam się na nieco ostrzejszy język, który zważywszy na okoliczności, jest jak najbardziej uzasadniony. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Nieświęty Mikołaj

Jaśmina jest utalentowaną kobietą. Posiada umiejętność dziergania na drutach i szydełkowania, spod jej palców wychodzą prawdziwe cudeńka. Ma w sobie artystyczną duszę. Niestety, źle ulokowała swoje uczucia. Kocha Radka, dlatego zakłada na siebie firmę, którą pragnie prowadzić mężczyzna. Partner tłumaczy Jaśminie, że ona, jako osoba zatrudniona w pasmanterii na pół etatu, zapłaci niższy ZUS niż ona. W rezultacie ta przystaje na jego propozycję, choć maszyny budowlane nigdy nie leżały w obszarze jej zainteresowań.

Niestety, Radek okazuje się oszustem. Od początku zaplanował przekręt, dzięki któremu wyprowadza pieniądze. Gdy sprawa wychodzi na jaw, a Jaśmina zaczyna interesować się dokumentami swojej firmy, ucieka, zostawiając kobietę z długami. Pozostawia jej liścik, do którego przekazania wysyła małego chłopca. Julek musi na siebie zarobić, dlatego cieszy się, że za wręczenie listu zapłacono mu 20 zł. Chciałby tyle samo otrzymać od jego adresatki.

Jaśmina obdarza chłopca sympatią, jednak po jego wyjściu odkrywa prawdę, która nią wstrząsa. Okazuje się, że Radek pozostawił ją z gigantycznymi długami. Straci wszystko, cały majątek, jaki pozostawili jej zmarli rodzice.

Choć życie Jaśminy sypie się, w trudnych chwilach może liczyć na wsparcie babci, ciotki oraz przyjaciółek. Te postanawiają jej pomóc najlepiej, jak mogą.

Równolegle rozgrywa się historia Julka. Chłopiec skrywa niejedną tajemnicę. Ukrywanie prawdy wychodzi mu całkiem dobrze. Do czasu, aż dochodzi do dramatycznych wydarzeń, które zmuszają go do szczerej rozmowy.

Nieświęty Mikołaj to powieść, która przywraca nam wiarę w cuda i dobro. Jaśminę spotkała tragedia, zawiodła ją bliska osoba. Niemniej ta nie poddaje się rozpaczy, lecz walczy o siebie. Co ciekawe, choć nienawidzi Bożego Narodzenia, bo przez oszustwo partnera straciła wiarę w ludzi, to dla małego chłopca postanawia uczcić święta, jak należy. Jaśmina nigdy nie wyzbyła się dobra ze swojego serca. Pod koniec powieści Nieświęty Mikołaj za to dobro zostanie nagrodzona.

Najnowsza książka Magdaleny Kordel pokazuje, że nigdy nie należy tracić nadziei. Każdy z nas może znaleźć w swoim otoczeniu takie osoby jak Zuza, Bernadetta, Klara, Tomisia czy Józefina. Warto pielęgnować relacje z nimi, bo w trudnych sytuacjach tylko więzi międzyludzkie pozwalają przetrwać. Nieświęty Mikołaj to powieść świąteczna, choć jest tu sporo wątków niezwiązanych bezpośrednio ze świętami.

Muszę przyznać, że kiedyś powieści świąteczne wychodziły nieco rzadziej, przez co były lepiej dopasowane. W tym roku zawiodłam się już na paru propozycjach, ale nie na Magdalenie Kordel. Ta po raz kolejny stanęła na wysokości zadania i stworzyła piękną, fascynującą historię, która nie jest sztampowa. Jej akcja rozgrywa się wartko, przez co książkę czyta się naprawdę przyjemnie. Przy wielu powieściach świątecznych mam problem z wtórnymi wątkami oraz powolną akcją. Tutaj te trudności nie występują.

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa książka, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco zachęcam, myślę, że styl Magdaleny Kordel może Ci się spodobać, bo jej bohaterki są nieco zadziorne;)

   Usuń
 2. Myślę, że książka przypadła by mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo fajnie ukazuje siłę, jaka drzemie w kobietach:)

   Usuń
 3. Zazwyczaj nie sięgam po takie świąteczne książki, ale myślę, że dla tej mogłabym wyjątek zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę zabawna i napisana z typowo kobiecej perspektywy:)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...