Prosty układ – K.A. Figaro


Bardzo lubię czytać powieści erotyczne, dlatego ucieszyłam się, gdy zyskałam możliwość przedpremierowego zapoznania się z książką Prosty układ. Dla autorki tytułu, K.A. Figaro, był to debiut literacki. Jak go oceniam?


Prosty układ

W dzisiejszych czasach bardzo często pewne negatywne cechy obraca się w zalety. Ktoś jest bezczelny, to uchodzi za szczerego. Mężczyzna nas pożąda, to zakładamy, że darzy nas też płomiennym uczuciem, na którym wyrośnie związek. Czasem wielka miłość staje się toksycznym uczuciem, które zamiast szczęścia przynosi jedynie ból i cierpienie.

Prosty układ to historia 22-letniej kobiety, która zakochuje się w bogatym, przystojnym Rosjaninie. 28-latek swoją pozycję zawdzięcza zamożnym rodzicom. Jego status społeczny dość mocno go zdeprawował. Mężczyzna bowiem nie liczy się z kobietami, ich potrzebami i pragnieniami. To typowy zaliczacz, który nie przepuści żadnej okazji na seks. Jest dość lekkomyślny, ponieważ podczas stosunków się nie zabezpiecza, przez co może rozprzestrzeniać różnego rodzaju choroby przenoszone drogą płciową. Muszę przyznać, że choć w internecie wiele osób krytykuje Prosty układ, to ja widzę w tej książce dość ważne przesłanie. Żyjemy w czasach, kiedy wiele osób decyduje się na przygodne relacje seksualne i ani myśli o użyciu prezerwatywy. K.A. Figaro dość trafnie oddała otaczającą nas rzeczywistość. Owszem, główna bohaterka okazała się lekkomyślna, ale ile kobiet decyduje się na prosty układ – on oferuje wyłącznie seks bez zobowiązań, ona wierzy, że z czasem go w sobie rozkocha i stworzą szczęśliwy związek. W zdecydowanej większości przypadków tak się nigdy nie dzieje. Kończy się na pobożnych życzeniach kobiet, które pozwalają się poniżać, byle tylko być u boku ukochanego mężczyzny traktującego je przedmiotowo.

Dlaczego 22-letnia Łucja pozwala Dymitrowi na złe traktowanie? Dzieje się tak dlatego, że tych dwoje połączyła silna chemia, przy czym z jego strony jest to czyste pożądanie, a z jej pociąg fizyczny podszyty uczuciem. Łucja ma słabość do zapachu Dymitra, jego niskiego, zachrypniętego głosu. Nic dziwnego, że zgadza się na układ, że gdy któreś poczuje chęć na seks, ma po prostu poinformować o tym drugą osobę.

Łucja jest mocno zakochana w Dymitrze, kobieta znajduje się pod tak wielkim urokiem Rosjanina, że nie protestuje, gdy ten ją szarpie, dotyka itp., choć ona nie ma na to wyraźnej ochoty. Muszę przyznać, że sięgając po Prosty układ liczyłam na delikatniejsze sceny erotyczne. Szczerze mówiąc, w tych kwestiach cenię sobie subtelność i czułość, dlatego tak chętnie sięgam po powieści erotyczne Laurelin Paige. Niemniej Prosty układ oceniam z nieco innej perspektywy. Nie jest to historia romansu, który pragnęłabym przeżyć. To książka o współczesnych realiach i naiwności, za którą przychodzi nam zapłacić wysoką cenę. Jeśli spojrzymy na historię jako na opowieść skłaniającą do refleksji, te nasuwają się same. Łucja po prostu się zakochała, na dodatek obiekt jej westchnień jest nieziemsko przystojny i przepięknie pachnie, co z ewolucyjnego punktu widzenia jest bardzo ważne, aby mieć z mężczyzną zdrowe dzieci. Niemniej Dymitr nie jest wart jej uczucia. Dla niego sytuacja rysuje się w dość wyraźnych ramach. Chodzi tutaj tylko o seks bez zobowiązań, on od początku o tym mówił i nie zmienił zdania.

Prosty układ zwraca też uwagę na przedmiotowe traktowanie kobiet, nie powinnyśmy zgadzać się na brutalny seks, dominację itp., gdy tego sobie wyraźnie nie życzymy. Tymczasem Łucja nie stawiała Dymitrowi żadnych granic, gdyż go kochała i chciała u niego zaplusować jako otwarta kochanka. Liczyła, że dzięki temu ją pokocha. Nie myślała nawet o własnym zdrowiu, choć powinna, bo przecież Dymitr mógł zarazić ją niejedną chorobą przenoszoną drogą płciową. W końcu nie była jego pierwszą, ani ostatnią partnerką, z którą wiązał go seks bez zobowiązań.

2 komentarze:

  1. Cóż, z erotyką mi nie po drodze, ale nie powiem- lubię czasami sięgnąć po taką książkę, na tą narobiłaś mi "smaka" 😉

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie lubię takich książek, więc po nią nie sięgnę.

    OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...