Jak rozszyfrować każdego – David Lieberman

Nie należę do zwolenniczek poradników psychologicznych, kulinarnych itp., większość z nich stanowi jedynie sposób na łatwy zarobek albo dopieszczanie ego autora. Niemniej czasem zdarzają się takie pozycje, które budzą moje zainteresowanie. Gdy w zapowiedziach wydawniczych ujrzałam książkę pt. Jak rozszyfrować każdego, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Czym zaskoczył mnie David Lieberman?
jak rozszyfrować każdego
Jak rozszyfrować każdego i nauczyć się negocjacji?

Przyznaję, że wabikiem okazał się opis książki – pracuję w branży medialnej i nie jest mi obcy marketing internetowy. Na co dzień ma kontakt z potencjalnymi reklamodawcami, na ogół mailowy i telefoniczny, ale zdarzają się też wyjazdy służbowe. W związku z tym dobrze nauczyć się podstaw, które pomagają nam oszacować szanse na sukces negocjacyjny. David Lieberman w swojej książce pt. Jak rozszyfrować każdego dostarcza nam niezwykle przydatnych narzędzi. Autor nie skupia się na drobiazgach czy konkretnych sytuacjach. Mówi nam, na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby ocenić czyjeś zainteresowanie, szczerość czy przewidzieć  jego przyszłe zachowanie.

Jak rozszyfrować każdego to poradnik psychologiczny dla każdego, David Lieberman posługuje się prostym językiem, za pomocą którego opisuje skomplikowane procesy zachodzące ludzkim umyśle. W każdym rozdziale znajdziemy przykłady z życia wzięte, które pozwalają zrozumieć, jak działają techniki przedstawione nam przez autora.

Poznaj podstawy profilowania

David Lieberman uczy nas podstaw profilowania. Jeśli chcemy przewidzieć, jak dana osoba postąpi, musimy ocenić jej samoocenę, pewność siebie, stopień zainteresowania i nastrój. Tak, autor oddziela od siebie pewność siebie i samoocenę. My często stosujemy te pojęcia zamiennie, jednak nie są one tożsame. Osoba z niską samooceną może być w danej sytuacji bardzo pewna siebie, ponieważ przerabiała ją wielokrotnie i nabrała doświadczenia. Wie, że zawsze poradzi sobie z konkretnym problemem. Analogicznie osoba z wysoką samooceną w danej sytuacji może czuć się niepewnie, ponieważ jest to jej pierwszy raz gry w szachy, kręgle etc.  Samoocena stanowi o naszym stosunku do samych siebie. Ktoś, kto nie kocha sam siebie, nigdy nie uwierzy, że inni mogą go lubić i cenić. Taka osoba często zachowuje się w dość niekonwencjonalny sposób. Gdy np. się zakochuje, udaje niezainteresowaną w myśl zasady: nie chcę więcej cierpieć z powodu rozczarowania. Pomimo ciepłych uczuć, może odsuwać się od drugiej osoby.

Wysoka samoocena a altruizm

Według autora najczęściej altruistyczne postawy wykazują osoby o wysokiej samoocenie i małym stopniu zainteresowania, które mają dobry humor. W ich psychikę wdrukowany jest bowiem obraz słusznego postępowania. Taki człowiek przepuści w kolejce kobietę ciężarną, odda portfel, który wypadł współpasażerowi w autobusie etc.  Jednak im wyższy stopień zainteresowania, tym mniej altruistycznych zachowań. Jeśli dyrektor mówi o redukcji etatów, to nawet osoba o wysokiej samoocenie przystąpi do wyścigu szczurów, którego celem będzie zachowanie posady. Gdy mamy gorszy humor, tym mniej chcemy pomagać innym ludziom.

David Lieberman i jego praktyczne porady

Jak rozszyfrować każdego to niezwykle ciekawy poradnik, z którego dowiesz się, jak ustalić, który członek twojego zespołu jest sabotażystą, a który twoim największym sprzymierzeńcem. Z pomocą Davida Liebermana odkryjesz tożsamość złodzieja, który wykrada towar z firmowego magazynu. To naprawdę wartościowa i przydatna literatura, książkę czyta się jednym tchem i aż trudno się od niej oderwać.

3 komentarze:

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...