Światło w Cichą Noc – Krystyna Mirek

Widzę, że po ubiegłorocznym sukcesie Anioła do wynajęcia i paru innych książek, pojawił się nowy gatunek literacki – powieść świąteczna. Mnie ten fakt naprawdę cieszy, ponieważ uwielbiam zaczytywać się w tego rodzaju historiach. Gdy zobaczyłam, że jesienią tego roku Krystyna Mirek wydaje swoją kolejną powieść – Światło w Cichą Noc, wiedziałam, że muszę się z nią zapoznać. Czy książka spełniła pokładane w niej nadzieje i przyniosła do mojego domu choć odrobinę bożonarodzeniowej atmosfery?

światło w cichą noc


Powrót wnuka, który stracił wszystko

Głównymi bohaterami powieści pt. Światło w Cichą Noc są Magda i Antek. Młody chłopak przybywa do Krakowa z Warszawy, gdzie do niedawna wiódł całkiem udane życie. Miał dobrze płatną pracę w branży IT, własne mieszkanie i wspaniałą kobietę u swojego boku, tak mu się przynajmniej wydawało. To właśnie miłość ściągnęła na Antka nieszczęście – młody mężczyzna zakochał się w kobiecie, która nie tylko nie była tego warta, ale też zniszczyła jego karierę zawodową i doszczętnie zrujnowała finanse. Antek za namową matki odwiedza babcię Kalinę. Choć bardzo ją kocha, unikał jej przez lata, a wszystko to za sprawą ojca, który zdradził jego matkę i zostawił rodzinę dla swojej kochanki oraz owocu jednonocnej przygody. Antek będzie musiał się zmierzyć z niełatwą przeszłością, ale może w ten sposób odnajdzie klucz do szczęścia?

Historia rodzeństwa osieroconego w Wigilię

Magda, Bartek i Michał to trójka rodzeństwa, która w przeszłości przyjaźniła się z Antkiem. Tych młodych ludzi zostało ciężko doświadczonych przez życie. Jako dzieci zostali oni osieroceni przez obojga rodziców, stało się to w Wigilię, gdy wszyscy szykowali się do rodzinnej wieczerzy. Mama i tato wracali właśnie z zakupów – wyskoczyli po ostatnie prezenty, gdy nagle wpadli w poślizg i zderzyli się z tirem, ponosząc śmierć na miejscu. Od tamtej pory trójka rodzeństwa bojkotuje Boże Narodzenie. W okresie okołoświątecznym wyjeżdża za granicę, do krajów, w których nie celebruje się świąt.

Światło w Cichą Noc, czyli powieść o stawianiu czoła przeszłości

Tego roku wszystko jednak ulegnie zmianie. Po pierwsze, Antek pozna niełatwą prawdę o ojcu, babcia Kalina przyzna się do błędu z młodości, który wpłynął na życie jej nieżyjącego syna oraz wnuków. Młody mężczyzna odnowi przyjacielskie stosunki z Michałem, Bartkiem oraz Magdą, pozna też swoją przyrodnią siostrę, Biankę. Kontakty z tą ostatnią będą szczególnie trudne, bowiem dziewczyna nie darzy zaufaniem swojego sąsiada. Mimo to Antek będzie próbował jej pomóc w poznaniu prawdy o Konstantym. Magda dla swojego narzeczonego postanawia zrezygnować z tradycji zagranicznych wyjazdów w Boże Narodzenie. Zamierza przygotować staropolską wieczerzę przy pomocy babci Kaliny i zaprosić na nią rodzinę Konstantego. Czy jednak szef działu kredytów żywi do niej szczere uczucia? A może wypełnia misję zleconą mu przez ojca, człowieka nieustępliwego i nieznoszącego sprzeciwu?

Krystyna Mirek – mistrzyni krzepiących powieści obyczajowych

Światło w Cichą Noc to niezwykła powieść obyczajowa. Z jednej strony ukazuje ona dramat, jaki  przeżyły dzieci osierocone w Wigilię. Z drugiej nastraja nas optymistycznie i wlewa w nasze serca wiarę w lepsze jutro. Choć na pierwszy rzut oka Antek wszystko stracił, to paradoksalnie zyskał szansę, aby odzyskać coś dużo cenniejszego. Magda, choć stała się ofiarą oszustw Konstantego, ponownie zaczęła celebrować Boże Narodzenie i wraz z rodzeństwem wróciła do „normalności”. Natomiast Konstanty, który na pierwszy rzut oka może się wydawać cwaniaczkiem, zyskał szansę, aby przekonać się, jakie wartości są w życiu najważniejsze. Czy warto ślepo podążać drogą wytyczoną przez rodziców, a może należy w pewnym momencie odkryć własny szlak?  Mama Konstantego dzięki Magdzie odkrywa znaczenie prawdziwej miłości, która stanowi sól życia.

Krystyna Mirek po raz kolejny przekazała w ręce czytelników pełną ciepła opowieść o potędze miłości, przyjaźni i więzi rodzinnych. Światło w Cichą Noc to powieść, którą z czystym sumieniem można podarować swoim bliskim w prezencie pod choinkę. Czyta się ją jednym tchem. Krystyna Mirek z wykształcenia jest polonistką, co przekłada się na prosty i poprawny język. Na dodatek pisarka stworzyła historię pełną zaskakujących zwrotów akcji, przez co czytelnik nie ma czasu na nudę. Światło w Cichą Noc stanowi początek serii pt. Willa pod Kasztanem. Już nie mogę doczekać się kontynuacji losów Michała, Bianki, Antka oraz Magdy. Czuję, że w powietrzu wiszą gorące romanse.

5 komentarzy:

 1. Widziałam tą ksiązkę na poczcie i chyba sobie ją kupię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i jestem zachwycona tą ksiazka;) Recenzja na blogu.Zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie jest na mojej liście, choć nie wiem czy w tym sezonie się uda :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze mam nastrój na taką powieść, więc i tę dopiszę do listy :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszy mnie fakt, że w tym roku mamy taki wysyp książek świątecznych, jest z czego wybierać :D Jak na razie najbardziej przypadła mi do gustu książka "Psiego najlepszego". Ranking nie jest jeszcze jednak zamknięty, kilka oczekujących pozycji może w nim namieszać :D

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...