Tylko kochanka – Hanna Cygler

Hanna Cygler to obok Magdaleny Kordel i Doroty Gąsiorowskiej jedna z moich ulubionych pisarek. Moja przygoda z jej twórczością rozpoczęła się tuż po maturze, czyli dobre 9 lat temu. To właśnie wówczas na jednym z kiermaszy książkowych w moje ręce wpadła powieść 3 razy R. Tak bardzo mi się spodobała, że kilka dni później wróciłam na stoisko, żeby rozejrzeć się za innymi książkami autorstwa Hanny Cygler. Zauważyłam, że pisarka wydaje średnio jedną powieść rocznie. Zazwyczaj jej książki ukazują się w okolicach marca. Tak było też i tym razem. Gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach tytuł Tylko kochanka, wiedziałam, że muszę przeczytać tę powieść. Tak też zrobiłam. Jakie wrażenie wywarła na mnie najnowsza książka Hanny Cygler?

tylko kochanka cygler

Tajna misja Jakuba – jaki sekret skrywa mężczyzna?

Jakub jest prawnikiem, który całe swoje życie zawodowe spędził w londyńskich kancelariach. Cieszy się dużym szacunkiem swojego szefa, Paula Hinesa. Niestety, ze względów rodzinnych Jakub musi jak najszybciej wrócić do Polski. Tuż przed wyjazdem do kraju udaje się na obiad ze swoim szefem. Paul Hines ma dla niego pewne zadanie. Jakub przystaje na propozycję swojego przełożonego i zobowiązuje się mu pomóc. Czego dotyczyła prośba szefa? Odpowiedź na to pytanie będzie nam dane poznać dopiero pod koniec książki.

Jakub po przyjeździe do Polski spotyka się ze swoimi przyjaciółmi. Panowie nie wylewają za kołnierz, toteż mężczyzna z trudem wychodzi z imprezy. Gdy już wydaje mu się, że będzie nocował pod gołym niebem, znajduje willę pełniącą rolę pensjonatu. Niestety, długo nikt nie reaguje na przyciśnięty dzwonek. W końcu jednak w drzwiach pojawia się piękna kobieta po czterdziestce, która wpuszcza gościa do pensjonatu. Wygląda na zadowoloną z jego przybycia. Lena Walter zdaje sobie bowiem sprawę, że gość oznacza pieniądze, a tych ostatnimi czasy jej brakuje.

Znajomość Leny i Jakuba pełna fascynacji i podejrzeń

Jakub przyjechał do Gniewu rozwiązać pewną sprawę. W tym celu odwiedza kancelarię prawną i miejscowy cmentarz. Przy okazji dowiaduje się, że właścicielka pensjonatu nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Ludzie zachęcają Jakuba do wyprowadzki z willi. Prawnik zastanawia się, skąd w ludziach bierze się niechęć do Leny Walter. Bardzo chce poznać odpowiedź na to pytanie, ponieważ właścicielka willi bardzo go fascynuje.

Kto prześladuje Lenę Walter?

Lena Walter przeczuwa, że Jakub nie jest z nią do końca szczery. Uważa, że mężczyzna coś przed nią ukrywa i niepotrzebnie węszy. Trudno dziwić się właścicielce pensjonatu, biorąc pod uwagę, że od pewnego czasu spotykają ją wyłącznie same nieprzyjemności. Lena Walter wpadła w finansowe tarapaty i nie wie, jak z nich wybrnąć. Na dodatek ktoś w trakcie pobytu Jakuba włamał się do jej mieszkania i czegoś najwyraźniej w nim szukał. Lena Walter znajduje się też w gronie podejrzanych o zabójstwo Kaśki – swojej szkolnej koleżanki, która pożyczyła od niej sporą sumę pieniędzy. Jakby tego było mało, ktoś podtruł tuje w ogrodzie Leny.

Sponsoring – sposób na łatwe pieniądze?

Choć Lena i Jakub nie mówią sobie wszystkiego, mają przed sobą sporo tajemnic, od czasu do czasu zwierzają się ze swoich problemów. Walter wiodła ciekawe życie. Uciekła z Polski po dwóch próbach gwałtu – jednej dopuścił się jej narzeczony, drugiej urzędnik, który załatwił jej paszport. W Niemczech Lena mogła liczyć tylko na pomoc swojej kuzynki. Na szczęście dziewczyna szybko stanęła na nogach. Aby móc starać się o legalną pracę, zawarła fikcyjne małżeństwo z Niemcem. Lena szybko adaptuje się do nowych warunków. Nigdzie jednak nie może dłużej zagrzać miejsca. Z Niemiec wyjeżdża do Hiszpanii, gdzie otwiera własny salon urody. Tam też poznaje Carla – mężczyznę, który odmieni jej życie. To właśnie dzięki znajomości z nim Lena wzbogaci się, ale też ściągnie na siebie wiele problemów.

Jak choroba psychiczna ciąży na życiu całej rodziny?

Jakub również nie ma łatwego życia. Wrócił do Polski, aby zaopiekować się swoją kilkuletnią córką. Jego była żona bowiem trafiła do szpitala psychiatrycznego. Z kolei babcia dziewczynki, znana artystka, nie ma czasu dla wnuczki. Jakub początkowo nie potrafi nawiązać kontaktu z Ewą, która jest dość problematycznym dzieckiem. Lubi robić to, na co ma ochotę i nikogo się przy tym nie słucha. Na szczęście postawa Ewy ulega zmianie, gdy ta poznaje Lenę i wnuczkę jej przyjaciółki.

Tylko kochanka – Hanna Cygler powraca ze świetną powieścią

Tylko kochanka to kolejna świetna powieść Hanny Cygler, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Pamiętam, że z trudem odstawiałam ją na szafkę nocną, ponieważ musiałam iść spać o przyzwoitej porze, aby móc wstać do pracy. Tylko kochanka łączy w sobie wątki obyczajowe, sensacyjne i kryminalne. Hanna Cygler po raz kolejny zdecydowała się na rozpoczęcie akcji w czasach PRL i nawiązanie do polskiej transformacji ustrojowej. Muszę przyznać, że choć w telewizji na ogół przełączam kanały, na których mówią o obradach Okrągłe Stołu, to w książkach gdańskiej pisarki zupełnie nie przeszkadzają mi tego rodzaju wątki. Może dlatego, iż nie mają one dużego związku z polityką i napiętnowaniem domniemanych zdrajców narodu. Hanna Cygler skupia się na zjawiskach społeczno-obyczajowych i życiu zwykłych ludzi w danych czasach.

Tylko kochanka to powieść, która z każdą kolejną stroną przynosiła mi nowe pytania. Trochę żałuję, iż autorka nie zdradziła, kto stał za włamaniem do willi Leny Walter. Nie lubię, gdy jakiś wątek nie zostaje wyjaśniony do końca i pozostawia we mnie niedosyt. Tylko kochanka w ogólnej ocenie wypada jednak nadzwyczaj korzystnie. To naprawdę świetna powieść obyczajowa, która porusza tematykę sponsoringu, chorób psychicznych, polskiej emigracji w czasach PRL-u, małomiasteczkowej zawiści i prawdziwej przyjaźni.

karminowe.usta

13 komentarzy:

 1. Super opis książki :)
  http://klstepien.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna ciekawa książka :D Fajna sprawa z tym, że o pewnych kwestiach dowiemy się na końcu książki, lubię takie zwroty :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, dzięki takim zabiegom szybko dochodzę do końca lektury, ponieważ chcę rozwiązać zagadkę:)

   Usuń
 3. Kiedyś czytałam "Grecką mozaikę" tej autorki i niezbyt przypadła mi do gustu, więc chciałam odpuścić sobie resztę jej twórczości, ale chyba jednak dam jej drugą szansę i sięgnę po tę książkę ;)
  Pozdrawiam! http://tworze-czytam-fotografuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj jej szansę, "Tylko kochanka" to naprawdę wciągająca powieść, którą czyta się szybko i przyjemnie.

   Usuń
 4. Świetna recenzja! MIałam ochotę na tę ksiażkę ze względu na autorkę ale teraz wiem już na pewno, że musze ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam, to świetna powieść. Hanna Cygler po raz kolejny staje na wysokości zadania:)

   Usuń
 5. Nie jestem przekonana do tej powieści jak i autorki. Może kiedyś dam jej szanse.

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...