Co mówią mężczyźni, co słyszą kobiety – Linda Papadopoulos


Zaintrygował mnie tytuł tego poradnika w Empiku, więc zaczęłam go pobieżnie przeglądać. Jeden z rozdziałów tak bardzo mnie zainteresował, że postanowiłam przeczytać tę książkę. Linda Papadopoulos wykonała nie lada pracę, aby wytłumaczyć różnice w postrzeganiu tych samych kwestii przez kobiety i mężczyzn. Ten poradnik naprawdę warto przeczytać, aby przestać oceniać płeć przeciwną według schematów myślowych charakterystycznych dla naszej płci. Co mówią mężczyźni, co słyszą kobiety to naprawdę świetna książka, którą przeczytałam z prawdziwym zaciekawieniem.

co mówią mężczyźni co słyszą kobietyCo mówią mężczyźni, co słyszą kobiety, czyli o problemach w komunikacji

Przyznaję, niemal w każdym przypadku ukazanym w poradniku Co mówią mężczyźni, co słyszą kobiety, przyjęłam interpretację charakterystyczną dla typowej kobiety. Powiem więcej, wiem, że wiele moich przyjaciółek myśli podobnie jak ja. W rezultacie panie potrafią bez problemu zrozumieć swoją koleżankę i podzielać jej niepokój, podczas gdy panowie widzą to zupełnie inaczej. Nierzadko nie mają nic złego na myśli mówiąc to, co mówią. Wypaczony mechanizm interpretacyjny działa też w drugą stronę. Kobieta ma dobre intencje, ale mężczyzna źle rozumie jej słowa, ponieważ w jego przypadku zostaje uruchomiony odmienny schemat interpretacyjny. Warto zrozumieć te różnice i w tym celu sięgnąć po książkę Co mówią mężczyźni, co słyszą kobiety. Dzięki nim można spróbować oduczyć się przypisywaniu wypowiedziom i zachowaniom drugiej płci negatywnego znaczenia.

Zwykłe słowa, które kobiety traktują jak wymówkę

Ile kobiet słysząc: jestem zmęczony, doszukuje się w tym prostym zdaniu zwykłej wymówki? Panie układają sobie w głowie różne scenariusze. Wymiguje się od spotkania, nie potrafi odmówić wprost, dlatego ucieka się do dziwnych wymówek. Tymczasem facet może rzeczywiście czuć się zmęczony po pracy i nie mieć na nic sił. My też tak czasem mamy, ale inaczej odpisujemy swoim przyjaciółkom. Jeśli któraś pisze: masz ochotę na wypad na karaoke? To druga w przypadku zmęczenia odpisuje: ochotę mam, ale czuję się troszkę zmęczona przez pracę. Czy możemy to przełożyć na przyszły tydzień? Mężczyźni odpisują krótko i zwięźle, przez co ich odpowiedź: jestem zmęczony, można uznać za zwykły wykręt.

Czy on mnie obraża?

Gdy mężczyzna mówi: załóż niebieską sukienkę, kobieta myśli: on twierdzi, że ubieram się beznadziejnie, nie podobam mu się w strojach, które noszę na co dzień. Tymczasem często nie ma nic złego na myśli. Kobieta podoba mu się w różnych odsłonach, ale uważa, że niebieska sukienka naprawdę jest dla niej doskonałym rozwiązaniem. Nasze przyjaciółki działają w dużo bardziej przemyślany sposób. Mówią do nas: świetnie wyglądasz w czerwonych sukienkach, ale ja chętnie zobaczyłabym cię w niebieskiej. Wydaje mi się, że ten kolor też do ciebie pasuje.

Dlaczego ona nie odzywa się po dobrym seksie?

Linda Papadopoulos w swojej książce zwraca uwagę, że tym, co znacznie różni kobiety i mężczyzn, jest podejście do seksu. Panowie często nie rozumieją, dlaczego ich partnerki po udanym seksie zachowują się zupełnie inaczej niż do tej pory. Stają się mniej czułe, nabierają dystansu, nie mają ochoty na rozmowę i żarty. Znikają z życia mężczyzny, przestają do niego pisać i dzwonić. Z technicznego punktu widzenia bowiem wszystko poszło jak z płatka. Było miło i satysfakcjonująco. Co zatem stało się, że kobieta jest niezadowolona i zwyczajnie się oddala, a może wręcz zrywa kontakt? Mężczyźni odpowiedzi na te pytania szukają nie tam, gdzie trzeba. Zakładają, że nie doprowadzili kobiety do orgazmu i muszą pracować nad techniką. Tymczasem panie nawet o tym nie myślały. Tym, co doprowadziło do gwałtownej zmiany ich postępowania, jest fakt, że mężczyzna za mało je przytulał i całował.

Analogiczne sytuacje także mają miejsca. Mężczyzna martwi się, że technicznie mogło być lepiej. Tymczasem ona jest zachwycona wspólnym seksem, ponieważ cały czas ją całował, a po długo przytulał. On jawi się jej jako idealny kochanek, podczas gdy on ma do siebie mnóstwo zastrzeżeń. W pierwszej sytuacji on uważa, że zrobił wszystko, jak należy. Ona uważa, że za mało ją całował i przytulał. Nie ma do niego żadnych zarzutów pod względem technikaliów. Uważa, że było dobrze, ale czegoś jej zabrakło. W rezultacie zaczyna się mniej lub bardziej świadomie oddalać od mężczyzny. Sytuacja ta jest oczywiście do odratowania. Jednak wielu mężczyzn nie wie, co ma w niej zrobić, gdyż nie zna źródła problemów. Kobietę można odzyskać, pisząc do niej zwykłego SMS-a, proponując kolejne spotkanie i będąc podczas niego czułym. Pocałunki, przytulanie czy trzymanie za rękę potrafią zdziałać naprawdę wiele dobrego. Przede wszystkim zaspokajają kobiece potrzeby i pozwalają paniom spojrzeć na mężczyznę dużo przychylniejszym okiem. Niestety, wielu facetów sobie odpuszcza dalsze starania. Widząc, że kobieta się oddala, po prostu rezygnują oni z kontaktu z nią, bojąc się odrzucenia i ośmieszenia. Tymczasem warto próbować, w pytaniu: co porabiasz?, nie ma bowiem nic złego, nie zdradza ono naszego zaangażowania. Ot, zwykły koleżeński SMS. Jak ona zacznie normalnie odpisywać, można zaproponować wspólne spotkanie i na nowo zapisać się pozytywnie w jej pamięci.

Linda Papadopoulos oducza nas interpretowania słów drugiej strony

Linda Papadopoulos napisała naprawdę świetną książkę. Poradnik Co mówią mężczyźni, co słyszą kobiety pozwala zrozumieć, jakie błędy najczęściej popełniamy, przypisując drugiej osobie własną interpretację jej słów. Warto oduczyć się tego zwyczaju, ponieważ tylko próbując zrozumieć to, co druga osoba ma nam naprawdę do powiedzenia, można cieszyć się z satysfakcjonującej relacji damsko-męskiej.

5 komentarzy:

 1. lubię książki psychologiczne o relacjach damsko- męskich, chętnie przeczytałabym tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 2. Interresting post dear. I m following you via gfc and google plus and I hope you follow back too 😊
  www.deriasworld.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Otóż to! Znam wiele kobiet, które potrzebowałyby takiej książki :D Gdybyśmy lepiej rozumieli siebie nawzajem, to życie byłoby o wiele prostsze. Do mnie przynajmniej raz w miesiącu dociera kurier fedex z wzbogacającą mnie literaturą. Nawet nie wiecie, ile mi to daje.

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...