Inteligencja emocjonalna w działaniu – Justin Bariso

Ostatnio bardzo lubię zgłębiać tajniki psychologii w przystępnym wydaniu. Dlatego też od razu zwróciłam uwagę na poradnik Inteligencja emocjonalna w praktyce, którego autorem jest Justin Bariso. Czy tak książka wniosła coś pożytecznego do mojego życia?
Inteligencja emocjonalna w działaniuDobra znajomość emocji swoich i innych ludzi ułatwia codzienne życie. Gdy wiemy, co wyzwala w nas takie, a nie inne uczucia, możemy coś z tym zrobić. Nie jesteśmy całkowicie bezradni, możemy zapanować nad swoimi emocjami.  Empatia, czyli zdolność do współodczuwania, ułatwia nawiązywanie głębszych relacji międzyludzkich. Pozwala też dobrze zarządzać pracownikami i kierować projektem.

Inteligencja emocjonalna ma wiele zalet. Dzięki niej jesteśmy w stanie zapanować nad swoimi emocjami i zapobiec sytuacji, w której to one biorą nad nami górę. Nie wybuchamy bez powodu, nie podejmujemy pochopnych decyzji, nie wypowiadamy słów, których moglibyśmy później żałować.

Inteligencja emocjonalna ułatwia też wywieranie wpływu na innych ludzi. Nie chodzi tutaj o manipulację, lecz umiejętność takiego przedstawienia problemu, aby zachęcić ich do zmiany decyzji. To jednak wymaga dobrego wczucia się w położenie drugiej osoby i odpowiedzenia sobie na pytanie, dlaczego dana rzecz jest tak ważna dla tego człowieka? Jaką potrzebę zaspokaja?

Niestety, wśród największych zbrodniarzy tego świata nie brakowało osób obdarzonych inteligencją emocjonalną. Hitler czy Mussolini potrafili dobrze wyczuć emocje drzemiące w narodzie i zagrać nimi w celu uzyskania indywidualnych korzyści.  Inteligencja emocjonalna jest pewną umiejętnością, która może zostać wykorzystana w także z mniej szlachetnych pobudek.

Inteligencja emocjonalna w działaniu to książka, która niesie wartościową wiedzę, jednak trzeba umieć ją wyłuskać. Odnoszę wrażenie, że Justin Bariso momentami uprawiał wodolejstwo, aby nadać poradnikowi większej objętości. Zupełnie niepotrzebnie. Uważam bowiem, że nie ma co na siłę wydłużać książki. Jednak oceniam ją jako 7/10. Myślę, że ta pozycja jest godna uwagi, trzeba się jednak przyzwyczaić do tego, że czasem lektura nie wnosi nic wartościowego, bo pewne rzeczy zostają sztucznie rozwinięte.

6 komentarzy:

 1. Nie lubię książek tego typu tym bardziej, gdy ktoś ją wydłuża na siłę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ogólnie nie znoszę przedłużania, filmu, książki czy rozmowy telefonicznej

   Usuń
 2. U mnie takie na siłę przedłużanie tekstu jest na ogromny minus i skutecznie zniechęca :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie cierpię kręcić się w kółko, to nic nie wnosi

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...