Serce z piernika – Magdalena Kordel

Uwielbiam powieści Magdaleny Kordel, to jedna z moich ulubionych autorek. Cenię ją za optymizm, który można odnaleźć na kartach jej książek. W dzisiejszym zwariowanym świecie to rzadkość, ponieważ o wiele lepiej sprzedają się tragedie i dramaty. W rezultacie brakuje powiewu radości. Serce z piernika to powieść, której premiera wydawnicza jest zaplanowana pod koniec października. Ja jednak miałam okazję zapoznać się z nią przedpremierowo, z czego bardzo się cieszę. Ostatnie dni mnie nie rozpieszczały, czułam się naprawdę kiepsko i po drobnym zabiegu musiałam spędzić trochę czasu w łóżku, co dla mnie, osoby, którą ciągle gdzieś niesie, stanowiło niewyobrażalne tortury. Na szczęście czas umiliła mi lektura powieści Serce z piernika, która stanowi idealną lekturę na zbliżający się okres przedświąteczny. Czym tym razem zaskoczyła czytelników Magdalena Kordel?


serce z piernika

Serce z piernika – powieść o rodzinnym dramacie sprzed lat

Główną bohaterką powieści Serce z piernika jest Klementyna. Kobieta, która nigdy nie miała łatwego życia. Po urodzeniu została porzucona przez własną matkę, a opiekę nad nią przejęła babcia Agata, która zmaga się z problemami natury psychicznej. Starsza pani lubi nagle pakować walizki i pędzić na pociąg. Jej działania z pozoru są pozbawione sensu, jednak mają swoje uwarunkowanie w dramatycznych wydarzeniach z przeszłości, które rozegrały się podczas II wojny światowej. Choć babcia Agata wydaje się osobą niezwykle uciążliwą i obłąkaną, nad którą ciężko zapanować w inny sposób niż poprzez szprycowanie jej lekami uspokajającymi, to kolejne strony powieści przynoszą nam nieoczekiwane rozstrzygnięcie.


Klementyna nie tylko opiekuje się ekscentryczną babką, która przysparza jej sporo problemów, ale też kilkuletnią córką, Dobruchną. Dziewczynka jest niezwykle inteligentnym i rezolutnym dzieckiem. Niestety, wychowuje się bez ojca. Kim jest jej tato i dlaczego brakuje go w życiu córki? Klementyna zawodowo piecze pierniki – wbrew pozorom z tej niecodziennej profesji da się wyżyć. Pierniki bowiem nie są produktem li tylko sezonowym.

Trudny powrót w rodzinne strony

W trudnych chwilach Klementyna może liczyć tylko na wsparcie Irminy, swojej najlepszej przyjaciółki. To właśnie one próbuje wyciągnąć z głównej bohaterki szczegóły burzliwego romansu, który okazał się brzemienny w skutkach. Pewnego dnia Klementyna postanawia odmienić życie swoje i swoich bliskich. W tym celu udaje się w rodzinne strony babci Agaty, które pełne są tajemnic i magii. Pierwsze chwile w górskim miasteczku okazuje się źródłem problemów. Klementynie w środku nocy psuje się samochód, w drodze do rodzinnej kamienicy napotyka Starą Annę, która namawia młodą kobietę do modlitwy przed pewnym obrazem. Gdy główna bohaterka dociera w końcu do mieszkania, żaden z kluczy nie pasuje. Z tego powodu Klementyna odwiedza Julię, która opiekuje się rodzinną kamienicą. W ostatniej chwili przekracza próg jej mieszkania. Gdyby nastąpiło to chwilę później, próba samobójcza mogłaby zakończyć się sukcesem.

Historia o zwykłych ludziach, którzy pokonują problemy

Serce z piernika to powieść o przeznaczeniu, przed którym nie można uciec. To także historia ukazująca bezmiar ludzkiego cierpienia, któremu może zadać kres wyłącznie miłość i troska. Choć najnowsza książka autorstwa Magdaleny Kordel zaczyna się dość pesymistycznie, na głównych bohaterów spadają kolejne dramaty, to kończy się optymistycznie. Serce z piernika to opowieść o pokonywaniu przeszkód, jakie pojawiają się na naszej drodze. To także kolejna historia silnej kobiety, która nie straciła radości i nadziei, choć życie nigdy jej nie rozpieszczało. To też opowieść o magii świąt, aromatycznych wypieków przygotowywanych prosto z serca i przeznaczeniu. Los przygotował dla Klementyny coś pięknego, a zarazem niezwykłego. Kogo postawi na drodze tej wyjątkowej kobiety? Czy głównej bohaterce uda się odnaleźć miłość i powstrzymać chorobę babci? Czy Julia odzyska chęć do życia? Komu Klementyna okaże tak bardzo potrzebne wsparcie? Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie w powieści Serce z piernika.

Magdalena Kordel i jej pozytywna energia

Najnowsza książka Magdaleny Kordel przypadła mi do gustu. Po raz kolejny pisarka przekazała mi moc pozytywnej energii i wiary w ludzi. Jej powieści cechuje optymizm. Nawet jeśli główne bohaterki przeżywają dramaty, to nie poddają się i uparcie dążą do celu, w końcu go osiągając. Życie nie zawsze składa się z miłych chwil, ale te gorsze w końcu przeminą i wówczas otworzą się przed nami bramy szczęścia, którego tak bardzo pragniemy.

4 komentarze:

 1. ojej piękna okładka, na pewno przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja, książka wydaje się być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa recenzja, może kiedyś sięgnę po tę ksiażkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo ciekawa recenzja :) pozdrawiam i zapraszam do siebie www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...