Osiedle marzeń – Wojciech Chmielarz

Lubię powieści kryminalne, ale nie wszystkie, najbardziej odpowiadają mi te, które skupiają się na znalezieniu mordercy. Nie przepadam za szczegółowymi, krwawymi opisami ani książkami o psychopatach. Powieść ma być ciekawa, ale nie może mnie męczyć opisami czyjegoś obłędu. Reasumując, za wyjątkiem literatury faktu, preferuje lekkie i przyjemne książki. Takie właśnie jest Osiedle marzeń. Czy Wojciech Chmielarz stworzył intrygującą historię?


Osiedle marzeń Chmielarz

Osiedle marzeń czy osiedle z horroru?

Akcja powieści Osiedle marzeń rozgrywa się na zamkniętym, warszawskim osiedlu, które zamieszkują ludzie bogaci i wpływowi. Nieoczekiwanie spokój tego zacisznego zakątka zostaje zmącony. Nad ranem na ulicy chronionego osiedla ginie młoda dziewczyna, jak się później okazuje, była ona studentką dziennikarstwa, która wynajmowała mieszkanie od byłego polityka, Piotra Celtyckiego. Lokal współdzieliła z kilkoma dziewczynami. Kto stoi za zabójstwem dziennikarki?

Wojciech Chmielarz – mistrz intrygi i sensacji

Wojciech Chmielarz dołożył wszelkich starań, aby czytelnik nie mógł się domyślić, kto zabił studentkę. Mamy szerokie grono podejrzanych. Już na pierwszych stronach dowiadujemy się, że nad ciałem stoi Ukrainka, która pochodzi z Lwowa. To właśnie ona trzyma w rękach nóż – narzędzie zbrodni, który następnie wyrzuca i ucieka z miejsca zbrodni. Gdy czytelnik jest niemal pewny, że to ona zabiła studentkę, na jaw wychodzą różne okoliczności, które wskazują, iż denatka miała sporo wrogów.

Na liście podejrzanych znajduje się ochroniarz, który niechętnie udostępnia policji nagranie z feralnej nocy. Motyw mógł mieć także były polityk – Piotr Celtycki pomimo iż był działaczem partii prawicowej, nie potrafił dochować wierności żonie. Z tego samego powodu Magda Celtycka mogła być zainteresowana pozbyciem się studentki, która w wolnych chwilach opiekowała się jej dziećmi. W gronie podejrzanych znajduje się też tajemniczy mężczyzna, który w przeddzień zabójstwa przywiózł studentkę na osiedle. Tajemniczy reportaż, który przygotowywała młoda adeptka sztuki dziennikarskiej, mógł być nie na rękę ludziom ze świecznika. Może to właśnie ktoś z ludzi wpływowych postanowił pozbyć się kłopotu raz na zawsze? Niestety, nikt, nawet chłopak zamordowanej, nie wie, czego dotyczył artykuł przygotowywany przez denatkę. Czy zabójcą kobiety jest ten sam człowiek, który zgwałcił studentkę?

Osiedle marzeń okazuje się osiedlem wyjętym żywcem z horroru. Na strzeżonym, zamkniętym osiedlu odbywają się rzeczy, które mogłyby zainteresować stróżów prawa i prokuraturę. Mieszkańcy osiedla nie darzą się wzajemną życzliwością. Wręcz przeciwnie, ktoś niszczy samochody mieszkańców. O braku wyrozumiałości i dobrej woli lokatorów osiedla boleśnie przekonał się komisarz prowadzący śledztwo ws. zabójstwa studentki. Podczas rozmowy z ochroniarzem ktoś taranuje jego samochód, ponieważ spieszy się do pracy.Osiedle marzeń – jak Wojciech Chmielarz umieścił kilka zagadek w jednej książce?

Osiedle marzeń to nie tylko historia zabójstwa atrakcyjnej studentki, ale też szereg mniejszych zagadek kryminalnych, które równolegle rozwiązuje komisarz Kochan. Został on skierowany do pracy nad sprawami sprzed lat, które nie doczekały się wykrycia sprawcy. Kochan odnosi sukces za sukcesem. Czy pomoże swoim kolegom odnaleźć zabójcę młodej studentki?


Osiedle marzeń to książka, która z jednej strony bardzo mi się spodobała, ponieważ trzymała mnie w napięciu dosłownie do ostatniego zdania. Z drugiej strony jestem zawiedziona jej zakończeniem. Z ostatnich zdań dowiadujemy się, że pewne kwestie nie są takimi, jakimi się wydają, ale dalej nie wiemy, jakie są w rzeczywistości. Nie wiem, czy Wojciech Chmielarz zamierza dopisać dalszą część, ale zakończenie uważam za fatalne. Czuję ogromny niedosyt.

karminowe.usta


4 komentarze:

 1. Zaciekawiła mnie ta książka na tyle ze jutro idę na miasto w poszukiwaniu .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam:) To naprawdę świetny kryminał, który spodobał się wszystkim moim domownikom:)

   Usuń
 2. widziałam tą książkę, ale jakoś nie interesowała mnie, może jednak zmienię zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię kryminały, ale nad tą książką się jeszcze zastanowię, skoro zakończenie słabe ;/

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...