Zarządzanie czasem – jak zaplanować prace związane z prowadzeniem bloga?

Choć prowadzę blog od sierpnia 2011 roku, wciąż przytrafiają mi się problemy z organizacją pracy. Mam tysiące pomysłów na minutę, a te najlepsze na ogół przychodzą wieczorem, gdy biorę aromatyczną kąpiel w wannie pełnej piany. Chciałabym zrealizować wszystkie swoje zamysły, ale nie zawsze jest to możliwe. Kiedyś mogłam poświęcić blogowi więcej czasu. Gdy studiowałam, nowe wpisy publikowałam niemal codziennie. Wyjątek stanowił czas, na który przypadała sesja. Wówczas trzeba było nieco zwolnić i skupić się na najistotniejszych sprawach. Odkąd jednak pracuję na pełny etat, notki ukazują się zdecydowanie rzadziej. W związku z tym, że nie chciałam, aby któryś z moich pomysłów umknął mi gdzieś po drodze, zaczęłam prowadzić nawet specjalny terminarz.  Niestety, rozwiązanie to nie okazało się zbyt praktyczne. Po pierwsze, piszę jak kura pazurem, po drugie, ciężko mi się w tym wszystkim połapać. Pewne rzeczy nachodzą na siebie i powstaje bałagan. W rezultacie, gdy mam wolne popołudnie, nie wiem, od czego zacząć. Zauważyłam też, że zaczęłam zapominać, które notki już opublikowałam. Nie potrafiłam się też połapać, dlaczego z zamieszczeniem niektórych wpisów zwlekam. Cały ten rozgardiasz odebrał mi zapał do blogowania i sprawił, że niektóre wpisy pojawiają się na stronie nawet z rocznym opóźnieniem.  Doszłam do wniosku, że zarządzanie czasem wolnym musi odbywać się w bardziej uporządkowany sposób.  Jak rozwiązałam swój problem?
chmiuro


Chmiuro – alternatywa dla papierowego terminarza

Jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga dobrej organizacji i sprawnego zarządzania czasem. Choć nie prowadzę własnej firmy, nie oznacza to, że nie mogę skorzystać z tego samego CRM, które sprawdza się u mojej cioci – właścicielki miniprzedsiębiorstwa. Każdy bloger i influencer powinien znaleźć narzędzie, które pomoże mu uporządkować codzienne obowiązki. Niestety, gdy nasza działalność przynosi niewielki lub okazjonalny dochód, nie możemy sobie pozwolić na zatrudnienie wykwalifikowanej sekretarki, która umówi spotkania biznesowe, przypomni nam, że to właśnie dziś mija deadline i trzeba wysłać do reklamodawcy gotową wersję artykułu.  W takich sytuacjach bloger i influencer musi radzić sobie sam. Zarządzanie czasem to sztuka, której można się nauczyć, zwłaszcza jeśli  mamy do dyspozycji odpowiedni CRM. Do narzędzi pozwalających zaplanować swoją pracę zawsze podchodziłam sceptycznie. Wychodziłam bowiem z założenia, że kartka  i długopis to moi najlepsi przyjaciele.  Z czasem jednak przestałam się rozeznawać w swoich zapiskach i postanowiłam dać szansę Chmiuro.pl.
aplikacja mobilna chmiuro

Zarządzanie czasem za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony

Chmiuro jest dostępny w internecie w wersji przyjaznej komputerom, ale warto pomyśleć o ściągnięciu na komórkę aplikacji mobilnej. To naprawdę znacznie ułatwia życie i usprawnia zarządzanie czasem. Nie każdy z nas ma pod ręką komputer, zresztą trudno wyobrazić sobie przemieszczanie się po mieście z laptopem pod pachą, zwłaszcza jeśli nie ma się własnego samochodu i prawa jazdy. W środkach komunikacji miejskiej spędzam codziennie około 30 minut. To całkiem sporo, można ten czas twórczo wykorzystać. Aplikacja mobilna Chmiuro jest zawsze pod ręką, możemy z niej skorzystać za pomocą smartfona. Ja często tak robię, zwłaszcza w autobusach z bezpłatnym WiFi. Żyję w ciągłym niedoczasie, dlatego lubię maksymalnie wykorzystać czas, jaki spędzam w komunikacji miejskiej.  Do czego służy mi Chmiuro? Aplikacja ta pozwala mi zaplanować posty z konkretną datą. Jest to szczególnie ważne dziś, gdy na blogu publikuję zarówno recenzje kosmetyków, jak i wpisy poświęcone przeczytanym niedawno książkom.  Staram się, aby obie sfery moich zainteresowań były tak samo reprezentowane na blogu. Nie chciałabym, aby doszło do sytuacji, gdy recenzje książek dominują nad wpisami kosmetycznymi i odwrotnie. Wydaje mi się, że dla moich stałych czytelniczek przeplatanie notek różniących się tematyką stanowi najbardziej optymalne rozwiązanie.
chmiuro


Planowanie prac związanych z prowadzeniem bloga

Aplikacja mobilna Chmiuro pozwala też przy każdej z zaplanowanych notek dopisać krótki komentarz. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie do wszystkich wpisów mam gotowe zdjęcia. Dzięki temu wiem, jakie fotografie muszę wykonać w najbliższym czasie. Pozwala mi to też sprawdzić podczas zakupów w hipermarkecie, czy potrzebuję dokupić kwiaty do zdjęć. Na Chmiuro przeniosłam  też maile do firm, z którymi utrzymuję kontakt. Jest to dla mnie niezwykle ważne, ponieważ mogę je posegregować w taki sposób, aby oddzielić od siebie maile do wydawnictw od adresów firm kosmetycznych. Na Chmiuro oprócz planowanych dat poszczególnych wpisów zamieszczam też krótką adnotację, kiedy przypomnieć się firmie kosmetycznej, która wyraziła wstępne zainteresowanie moją ofertą. Ponadto aplikacja Chmiuro pozwala mi  lepiej zarządzać czasem przeznaczonym na przygotowywanie nowych wpisów. Rozplanowuję je w taki sposób, aby najpierw wywiązać się ze zobowiązań, a później przejść do recenzji kosmetyków, które ostatnio zużyłam. Na Chmiuro sporządzam też krótkie notatki związane z wrażeniami, jakie wywarły na mnie poszczególne produkty.  Tego typu dokumenty przydadzą się, gdy znajdę czas na napisanie pełnej recenzji. Jak zapewne zauważyłyście, od pewnego czasu wpisy na moim blogu ukazują się dość regularnie. Oznacza to, że zarządzanie czasem przestało być dla mnie wiedzą tajemną, a dzięki aplikacji mobilnej Chmiuro stało się dużo prostsze.  To nieocenione narzędzie, z którego powinien korzystać każdy bloger i influencer. Polecam je także osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. W aplikacji można zamieścić też informacje nt. faktur do uregulowania, terminu, w którym nasi partnerzy mają przelać nam wynagrodzenie, daty, do której musimy opłacić ZUS i podatek VAT.  To naprawdę znacznie ułatwia życie.
zarządzanie czasem


Nie pozwól, by przytłaczał cię nadmiar obowiązków

#chmiuro_dla_blogera okazało się dla mnie nie lada wybawieniem. Choć nie należę do osób odkładających obowiązki na później, raczej staram się wszystko robić z wyprzedzeniem, aby uniknąć nieprzewidzianych wydarzeń, to czasem w moje życie wkrada się chaos.  Jestem choleryczką i zodiakalnym baranem, chciałabym zrobić wszystko tu i teraz, a przecież tak się nie da. Wszystko należy dokładnie rozplanować w czasie, nadając określonym obowiązkom odpowiedni priorytet. W przeciwnym wypadku nawał pracy nas przytłoczy. Gdy pomyślę sobie, że muszę napisać jeszcze 5 recenzji, staję się nerwowa. Ale jeśli rozplanuję je w czasie tak, aby ze wszystkim zdążyć i okazuje się, że jedna przypada mi na 2 dni, czuję się spokojna i łatwiej jest mi się skupić na rzetelnej pracy.  Aplikacja mobilna Chmiuro jest całkowicie darmowa, dlatego warto ją wypróbować.

karminowe.usta

10 komentarzy:

 1. U m nie takie sposoby się kompletnie nie sprawdzają. Niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, u mnie akurat organizacja blogowego życia za pomocą aplikacji przynosi świetne rezultaty. W końcu nie patrzę z rozbieganym wzrokiem na komputer, zastanawiając się, o czym by tu dzisiaj napisać:)

   Usuń
 2. takie urządzenie jest super dla osób, które lubią planować. ja nie znoszę. tworzenie list, dokładne planowanie pracy itp. nigdy się u mnie nie sprawdzało, nie potrafię się wtłoczyć w wyznaczone sobie czasowe ramy... ja po prostu z rana ustalam sobie priorytety na dany dzień i właśnie to się u mnie sprawdza ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat lubię sobie wszystko zaplanować, żeby mieć uczucie, że mam wszystko pod kontrolą. Dopóki jakoś sobie nie uporządkuje pewnych rzeczy, nie mogę zasnąć. Muszę je przynajmniej gdzieś spisać, żeby nazajutrz je rozplanować w jakiś sensowny sposób:) Każdy ma inny tryb pracy i najważniejsze, że się u niego sprawdza:)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Fajnie, że masz takie podejście. Ja się stresuję, jak nie mam wszystkiego rozplanowanego:)

   Usuń
 4. Muszę spróbować tego sposobu :)

  Pozdrawiam Agaa

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej aplikacji :)
  Z chęcią dołączam do obserwatorów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. piszę wieczorami jak mam czas, ale bez stresu
  to blog i sama przyjemność z jego pisania, nie traktuję tego ani jego jako obowiązku ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...