U stóp bogini – Chitra Banerjee Divakaruni

Bardzo lubię czytać książki poświęcone Indiom, w kraju tym jest coś fascynującego, co działa na mnie jak magnes. Czyżby chodziło o mnóstwo kolorów i smaków, jakim charakteryzuje się to wielkie państwo? Coś musi być na rzeczy, ponieważ czytając powieść pt. U stóp bogini, nabrałam ochoty na egzotyczne dania, w tym desery przygotowywane przed jedną z głównych bohaterek. Czy Chitra Banerjee Divakaruni stworzyła historię, która mnie pochłonęła bez reszty?

U stóp bogini
U stóp bogini to powieść, w której ukazano losy trzech kobiet pochodzących z Indii, które łączą więzy krwi. Chitra Banerjee Divakaruni chętnie korzysta z retrospekcji, dlatego też trzeba zachować czujność, czytając kolejne rozdziały. Z czasów współczesnych potrafi nas przenieść zarówno do przeszłości, jak i przyszłości. Ponadto trzeba się dobrze wczytać, aby powiązać ze sobą skrawki tej opowieści. Parę razy miałam tak, że zastanawiałam się, o co chodzi w danym fragmencie, po chwili jednak uprzytomniałam sobie, że autorka przedstawia pewnego Amerykanina po to, aby wyjaśnić nim, kim był męski głos, który Tara usłyszała, dzwoniąc do matki.

U stóp bogini – powieść o nierównościach społecznych w Indiach

Powieść rozpoczyna się od ukazania losów Sabitri, która pomaga zanieść matce dwie srebrne patery do domu jej pracodawczyni. Podczas składania smakołyków pada pytanie, kiedy młoda kobieta zostanie wydana za mąż. Matka Sabitri podkreśla, że nie zamierza na razie myśleć o małżeństwie córki, pragnie dla niej bowiem czegoś więcej. Dziewczyna wykazuje ponadprzeciętny talent, dlatego też powinna kontynuować naukę, studiując kierunek pozwalający jej zdobyć zawód nauczycielki. Chlebodawczyni decyduje się na pewien eksperyment. Postanawia pomóc Sabitri spełnić jej marzenia. Oferuje zakwaterowanie w Kalkucie i pokrycie kosztów studiów.

Niestety, nie wszystko okazuje się być tym, czym się wydaje. Początkowo Sabitri jest zadowolona ze studiów, choć nie wszystko na nich rozumie. Pewnego dnia kobieta wpada w oko młodemu wykładowcy matematyki. Sabitri jednak nie zwraca na niego uwagi. Z czasem zdobywa przychylność swojej pani, a wszystko to przez deser dla gości, który udaje się jej uratować. Jej dobrodziejka dostrzega w dziewczynie ogromny potencjał, dlatego też wybiera ją na swoją partnerkę i gra z nią w karty. Wszystko jednak zmienia się z dnia na dzień, gdy zazdrosna służąca donosi swej pani, że Sabitri spotyka się z jej synem studiującym medycynę. Związek kobiety z nizin społecznych z dobrze urodzonym mężczyzną stanowi mezalians. Sytuację utrudnia specyfika Indii, kraju olbrzymiego rozwarstwienia społecznego, w którym wciąż obowiązuje podział na kasty. Sabitri zostaje przez swoją panią wyrzucona z domu, a jej syn odesłany do innego miasta.

Ślub bez miłości i narodziny Beli

Zrozpaczona Sabitri nie wie, co ze sobą począć. W końcu postanawia udać się do świetlicy dla dziewcząt w jednym z hosteli. Gdy płacze pod jej drzwiami, zjawia się jej wykładowca matematyki, który oferuje jej pomoc. Kieruje Sabitri do domu swojej kuzynki, wspiera ją w nadrabianiu zaległości. Z czasem postanawia ją poślubić. Sabitri wkrótce po ślubie zachodzi w ciążę i przerywa studia, choć mąż namawia ją do powrotu na uczelnię.

Do czego jest zdolna zakochana kobieta?

Bela staje się oczkiem w głowie obojga rodziców. Jest bardzo grzeczną dziewczynką, która potrafi bawić się w ciszy. Pewnego dnia jednak jej relacje z matką ulegają pogorszeniu. Sabitri zabiera Belę do swojej byłej pani, aby upokorzyć ją tak samo, jak ta uczyniła to przed laty. Gdy matka z córką wychodzi z domu swojej byłej chlebodawczyni, odbiera ją mąż. Po krótkiej wymianie zdań mąż denerwuje się na Sabitri, ponieważ odkrywa, że to syn byłej szefowej był jej ukochanym. Bela zwraca uwagę matki, że to przez nią tato się zdenerwował, za co zostaje spoliczkowana.

Gdy Bela dorasta postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie i potajemnie udać się do Stanów Zjednoczonych, gdzie czeka na nią ukochany Sandżaj. Niestety, nie udaje się jej spełnić American dream. Życie u boku Sandżaja pełne jest trosk i zawirowań. Sytuacja nie ulega poprawie, gdy na świat przychodzi Tara.

Zbuntowana nastolatka, która czuje się zagubiona

Tara wyrasta na zbuntowaną kobietę, która z dnia na dzień rzuca studia, podejmuje mało ambitną pracę i oddaje się licznym nałogom. Jej związek z Robertem nie należy do udanych, gdy kobieta odkrywa zdradę, rozstaje się z nim. Życie Tary zmienia spotkanie z przypadkowym mężczyzną. Jak potoczą się główne losy bohaterek powieści U stóp bogini? Czy Sabitri pogodzi się z Belą? Jak ułożą się relacje Beli i Tary? Czy najmłodsza z rodu silnych Hindusek odwiedzi kraj, z którego pochodzą jej krewni? Jakie błędy popełnią Bela, Sandżaj i Tara? Czy uda im się uzyskać duchowy spokój?

U stóp bogini to ciekawa, a zarazem smutna opowieść o trzech pokoleniach kobiet. Każda z nich mogłaby być szczęśliwa, gdyby postawiła na siebie, a nie na mężczyzn. Sabitri ukończyłaby studia i zdobyła dobrze płatny zawód, gdyby nie zakochała się w synu swojej chlebodawczyni. Bela nie posłuchała przestróg swojej doświadczonej przez życie matki, wybrała emigrację u boku Sandżaja, który ją zawiódł. Tarę zawiedli wszyscy bliscy jej mężczyźni – ojciec i Robert. Każda z nich straciła szansę na szczęście, ponieważ nie myślała o swoim dobru, lecz dała się zaślepić miłości. U stóp bogini to także opowieść o ogromnych podziałach społecznych. W Indiach, pomimo iż żyjemy w XXI wieku wciąż pozostaje żywy podział na kasty społeczne. Jest on tak silny, że rodziny nie godzą się na mezalianse i wciąż aranżują małżeństwa.

Chitra Banerjee Divakaruni – mistrzyni powieści obyczajowej

Chitra Banerjee Divakaruni napisała niezwykle ciekawą książkę. Powieść U stóp bogini została dobrze przetłumaczona na język polski, dzięki czemu możemy poznać kulturę Indii. Już dawno nie czytałam tak poruszającej opowieści. Odczuwałam autentyczny smutek, gdy czytałam o tym, jak główne bohaterki cierpią z powodu samotności i poczucia zagubienia. U stóp bogini to dość smutna historia, która zmusza do refleksji, jednocześnie ukazując ważne problemy społeczne.


karminowe.usta

5 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. W ogóle nie przypuszczałam, że książka okaże się tak ciekawa, ale mogę ją polecić z czystym sumieniem. Ogromny plus za elementy feministyczne, które jednak dostrzegam w tej książce.

   Usuń
 2. nigdy nie zagłębiałam się w tego typu literaturę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, to też mój pierwszy raz z indyjską powieścią obyczajową. Do tej pory oglądałam jedynie bollywoodzkie filmy, które niosą ze sobą mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy:)

   Usuń
 3. a ostatnio sie zastanawiałam czy przeczytać książkę, po Twojej recenzji już wiem zeby śmiało po nią sięgnąć :D dzięki!

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...