Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla – Janina Bąk


Janina Bąk od lat specjalizuje się w statystyce. Autorka książki Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla bardzo lubi opracowywać wyniki z wykorzystaniem przydatnych narzędzi statystycznych, w tym testu t-Studenta. Muszę przyznać, że jako biotechnolożka z wykształcenia miałam tego typu zagadnienia na studiach i pisząc pracę badawczą, korzystałam z ich dobrodziejstw.

Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla
Janina Bąk niewątpliwie posiada ogromne poczucie humoru. Żartując i przekomarzając się z czytelnikiem, przemyca wiele cennych informacji z dziedziny statystyki. Myślę, że to, co opisuje autorka, zasługuje na uwagę z jednego istotnego powodu. Gdy jakiś naukowiec, czy to socjolog, czy to profesor farmacji, ogłasza swoje sensacyjne odkrycie, musimy mieć na uwadze, że mogło dojść do złej interpretacji wyników. Statystykom nigdy nie należy wierzyć ślepo. Trzeba zawsze spoglądać na nie w szerszym kontekście. Pamiętajmy o tym, że statystycznie rzecz biorąc, na spacerze z psem mamy trzy nogi, co przecież jest dalekie od rzeczywistości. Tak samo jest z danymi naukowymi. Gdy robiłam badania do pracy magisterskiej, czasem 100-procentowy, czysty olejek eteryczny hamował wzrost jakiejś bakterii, ale już rozcieńczony nie dawał takiego efektu. Choć wyliczając z tego średnią, można dojść do wniosku, że olejek częściowo zwalcza dany szczep bakterii, to w rzeczywistości tak nie jest. Bakterię zabija tylko czysty olejek, przez co nie znajduje to praktycznego zastosowania, bo przecież dodając go do żywności, automatycznie go rozcieńczamy. Janina Bąk stara się nas nauczyć trzeźwej oceny danych. Nie można ślepo polegać na statystyce, bo często prowadzi ona do fałszywych i nieuprawnionych wniosków.

Choć książka Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla nie jest tradycyjnym podręcznikiem, to Janina Bąk stara się przystępnie wytłumaczyć zagadnienia statystyczne. Wychodzi jej to naprawdę świetnie. Nawet się nie zorientujesz, kiedy przyswoisz sobie tę wiedzę w prosty i logiczny sposób. Tak właśnie powinno wyglądać nauczanie w szkole czy na studiach. Książka Janiny Bąk pozwala wynieść wiele praktycznej wiedzy bez większego wysiłku. Wszystkie cenne informacje podaje w taki sposób, że nieprędko wywietrzeją one z głowy. Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla to bardzo dobrze napisana książka, którą polecam z czystym sumieniem.


2 komentarze:

  1. Praktyczna wiedza jest kluczowa, także książka na plus :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka z poczuciem humoru trochę jest niszowa... Pamiętam całą twórczość Joanny Chmielewskiej, od paru lat poszukuje czegoś radosnego.

    OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...