Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej - Katarzyna Czajka-Kominiarczuk


Oscary to najbardziej znana nagroda filmowa na świecie. Nie musisz jednak być kinomaniakiem, by sięgnąć po książkę Katarzyny Czajki-Kominiarczuk. Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej to tytuł, który przybliża nam mechanizm funkcjonowania Akademii przyznającej te cieszące się prestiżem wyróżnienia. Obfituje on w liczne ciekawostki, o których wcześniej nie słyszałam.

Oscary. Sekrety największej nagrody filmowejKatarzyna Czajka-Kominiarczuk to autorka, która posługuje się niezwykle przystępnym językiem, niczym popularna blogerka przybliża nam ciekawostki dotyczące Oscarów. Czyni to w niezwykle zgrabny sposób. Informacje łączą się ze sobą, występuje tutaj spójność przekazu. Autorka stawia na szczerość. Pokazuje zarówno blaski, jak i cienie tych najpopularniejszych nagród filmowych. Opisuje, kto stworzył Akademię przyznającą wyróżnienia i co należy zrobić, aby zostać jej członkiem. Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego każda nagrodzona aktorka i aktor, reżyser i reżyserka, scenarzysta i scenarzystka w pierwszej kolejności dziękuje Akademii?

Oscary to dość specyficzna nagroda. Niejednokrotnie przyglądając się nominowanym filmom oraz artystom, można odnieść wrażenie, że kapituła ma tendencję do dostrzegania ciągle tych samych twarzy. Sama gala nierzadko przypomina targowisko próżności. Jedno jednak trzeba oddać twórcom Oscarów – jest to nagroda filmowa, która cieszy się największą popularnością wśród widzów. Jej galę, choć transmisja ma miejsce nad ranem polskiego czasu, oglądają miliony. Bukmacherzy zarabiają na zakładach, w których można typować zwycięzcę w każdej z kategorii. Niewątpliwie jest to prężnie działająca machina, której działaniu towarzyszy obracanie milionami dolarów. Choć Oscary cieszą się sporą popularnością wśród widzów, to jednak dla samych twórców niekoniecznie stanowią najważniejsze wyróżnienie.

W książce Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej Katarzyna Czajka-Kominiarczuk stara się dostarczyć czytelnikowi odpowiedzi na niebanalne pytania. Dzięki jej twórczości dowiemy się m.in., o czym należy pamiętać na etapie planowania filmu, aby ten uzyskał nominację do Oscara. Jej słowa wydają się znajdować potwierdzenie w przypadku Bożego Ciała. Ostatnio słyszałam w telewizji krótki wywiad z twórcami, którzy wspominali o tym, jak bardzo zaczęli promować swój film za oceanem, aby powstało choć kilka recenzji ich produkcji w USA. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk zwraca uwagę, że artyści, którzy nie dziękowali swojemu małżonkowi podczas wystąpienia przy odbieraniu statuetki, częściej się rozwodzili. Początkowo ten fragment mnie lekko rozbawił, bo wydawał się szukaniem sensacji tam, gdzie jej nie ma, ale po chwili zastanowienia dostrzegłam w tym logikę. W końcu gdy jesteśmy szczęśliwie zakochani, to chcemy podziękować partnerowi, a gdy w związku dzieje się źle, niekoniecznie czujemy taką potrzebę. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk zwraca też uwagę na to, jak istotna kwestią jest dobór prowadzącego galę i podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej stylizacji na czerwony dywan. Ta nie tylko obiegnie cały świat, ale będzie też szczegółowo analizowana przez dziennikarzy i vlogerów. W książce Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej nie mogło też zabraknąć opisów największych wpadek w trakcie prowadzenia gali.

Książka została napisana rzetelnie, widać, że autorce bardzo zależało na ukazaniu faktów, a nie szukaniu taniej sensacji czy potwierdzeniu z góry przyjętej tezy. W związku z tym czytało się ją naprawdę lekko i przyjemnie. Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej to tytuł, który mogę polecić Wam z czystym sumieniem. Sama nie jestem miłośniczką tych wyróżnień, ale zawsze interesował mnie sam mechanizm działania Akademii. Czułam, że Akademii brakuje rzetelności, jest w niej natomiast miejsce na silny subiektywizm. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk zdaje się potwierdzać moje przypuszczenia w swojej książce, przywołując w tym celu konkretne fakty. Autorka nie zniechęca nas do oglądania gali, ale obnaża wiele mechanizmów, z istnienia których często nie zdawaliśmy sobie sprawy.

4 komentarze:

  1. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka, chętnie bym ją przeczytała

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym sobie przeczytała :) Ciekawa jestem tych mechanizmów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem zainteresowana tą książką :)

    OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...