Pisarka - Katarzyna Michalak

Pisarka to zdaniem Katarzyny Michalak najbliższa jej książka, ale na próżno doszukiwać w niej wątków autobiograficznych. Co ciekawego przygotowała dla nas tym razem jedna z najpopularniejszych polskich autorek specjalizujących się w literaturze obyczajowej.
Pisarka Katarzyna Michalak
Ewa zarabia na życie pisaniem książek. Na co dzień mieszka za granicą. Pewnego dnia wydawca składa jej propozycję nie do odrzucenia. Chce, aby Ewa napisała książkę mającą w sobie co nieco z autobiografii. Zależy mu na tym, aby czytelnik do końca nie był pewny, czy ma do czynienia z przeżyciami autorki, czy też pięknie ubarwioną fikcją literacką. 

Ewa podejmuje to niełatwe wyzwanie i postanawia przelać do pliku tekstowego wszystkie trudne doświadczenia, jakie stały się jej udziałem od dzieciństwa.  Na swoje potrzeby stworzyła postać Weroniki, która prowadzi nas przez różne historie. Jako dziewczynka nie mogła ona liczyć na dom pełny miłości, dlatego bardzo ciągnie ją do chłopca w okularach, który jest jej sąsiadem. To przy nim odkrywa znaczenie słów takich jak przyjaźń i miłość.  Te dwie wartości pomagają jej przezwyciężyć ból i strach, ale czy okażą się na tyle silne, by poradzić sobie z przeciwnościami losu?

Pisarka to powieść, która wciąga od pierwszych stron. Jednocześnie pozytywnie nastraja do życia. Niejednokrotnie natrafiamy na beznadziejne sytuacje, z których aż kipi smutek, by po chwili dostrzec przebijający się promyk nadziei.  Nawet największy problem można wygrać dzięki determinacji podszytej miłością.  Tym razem Katarzyna Michalak postawiła na lekki styl, który sprawia, że książkę pochłania się ekspresowo, pałając sympatią do głównej bohaterki, która mimo licznych przeciwności losu nie utraciła pogody ducha.  Wiktor także jest pełen nadziei i to własnie z nią spogląda w przyszłość. 

W powieści Pisarka autorstwa Katarzyny Michalak nie mogło zabraknąć szwarccharakterów, w końcu w życiu każdego z nas nie brakuje ludzi złych, którzy wnoszą wyłącznie negatywne emocje. Jednak mamy też iskierkę nadziei w postaci pełnej ciepła babci, która obdarza Weronikę miłością i uwagą. 

Pisarka posiada narrację trzecioosobową, dzięki czemu oddzielamy postać autorki od bohaterów powieści. Ten zabieg literacki nie przeszkodził jednak Katarzynie Michalak w oddaniu pełni emocji głównych bohaterów. Ich wnętrze okazało się niezwykle ciekawe. 

2 komentarze:

  1. Ciekawie się zapowiada, ale chyba dalej średnio preferuję obyczajówkę :<

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam ogromną ochotę przeczytać tą książkę :)

    OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...