Kilka ciekawostek nt. włosów


Przeglądając czasopisma i artykuły dostępne na portalach internetowych, natknęłam się na parę ciekawostek nt. włosów. Niektóre informacje okazały się dla mnie sporym zaskoczeniem. Postanowiłam zebrać je w jednym miejscu. Mam nadzieję, że okażą się dla Was pomocne:)

Ciekawostka nr 1
Włosy mieszkanek dużych miast dłużej zachowują świeżość. Kurz i zanieczyszczenia obecne w powietrzu osadzają się na kosmykach, pełniąc tym samym rolę suchego szamponu. Przy czym należy zaznaczyć, iż takie warunki nie sprzyjają dobrej kondycji włosów. Poza tym kosmyki wykazują dużą pojemność sorpcyjną, toteż pochłaniają zapach spalin, który unosi się nad miastem.

Ciekawostka nr 2
Blondynki często narzekają na niewielką średnicę kucyka. Tymczasem badania naukowe wykazały, iż właściciele jasnych kosmyków mogą pochwalić się największą ilością włosów. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jasne włosy są najcieńsze, dlatego należy uważać przy doborze kosmetyków, ponieważ treściwe formuły mogą obciążyć kosmyki.

Ciekawostka nr 3
Jeśli w ciągu dnia tracimy 100 włosów nie powinniśmy popadać w panikę. Nasze kosmyki przechodzą cykl życiowy. W pewnym momencie obumierają i są wypierane przez nowe włosy.

Ciekawostka nr 4
Gdy nie potrafimy znaleźć ulubionej frotki, gumki recepturki stanowią niezwykle kuszące rozwiązanie. Zajmują stałe miejsce w kuchennej szafce. Tymczasem gumki recepturki przyczyniają się do uszkodzeń mechanicznych włosa, co w przyszłości może zaowocować zwiększoną łamliwością.

Ciekawostka nr 5
Nikt z nas nie przepada za monotonią. Nasze kosmyki również źle znoszą rutynę. Jeśli na naszej głowie codziennie gości to samo upięcie, to dochodzi do osłabienia cebulek i nadmiernego wypadania włosów.

Ciekawostka nr 6
Przyjmuje się, iż każdego dnia nasze włosy stają się dłuższe o 0,35 mm. Przy czym zauważono korelację pomiędzy przyrostem a stanem naszych kosmyków. Jeśli naszym atutem są długie włosy, to nie odnotujemy spektakularnych efektów. Krótkie kosmyki charakteryzują się większym przyrostem.

Ciekawostka nr 7
Naukowcy z USA zauważyli, iż osoby o ciemnych włosach szybciej uzależniają się od nikotyny. Z kolei blondynki są w większym stopniu narażone na zwyrodnienie plamki żółtej. Natomiast osoby rudowłose posiadają predyspozycje do rozwoju choroby Parkinsona.

Ciekawostka nr 8
Badania naukowe wykazały, iż ciemne włosy charakteryzują się zwiększoną zawartością miedzi, siarki i kobaltu. Z kolei rude kosmyki stanowią bogate źródło molibdenu. Natomiast w przypadku jasnych włosów dochodzi do kumulacji tytanu.

Ciekawostka nr 9
Nasze kosmyki nie są długowieczne. Średnia długość życia włosa wynosi nieco ponad 5 lat.

PS Czy któraś z zaprezentowanych ciekawostek okazała się dla Was sporym zaskoczeniem? Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, iż kurz obecny w powietrzu może przedłużać świeżość włosów;)

karminowe.usta

83 komentarze:

 1. No właśnie, ja mam dużo włosów. Tylko co z tego jak straszna cienizna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cienkie włosy są trudne w pielęgnacji, bo wiele preparatów odżywczych charakteryzuje się treściwą formułą i przez to może dojść do obciążenia kosmyków.

   Usuń
  2. No właśnie mam ten sam problem. Duzo własów ale strasznie cienkich, które bardzo się plączą. Ciężki mi je wyczesać po myciu bez specjalnych preparatów

   Usuń
  3. Choć jestem brunetką, to moje włosy również nie należą do grubych. Na dodatek wykazują tendencję do powstawania fal i loków, dlatego sięgam po mgiełki ułatwiające rozczesywanie:) Na szczęście moje włosy trudno obciążyć.

   Usuń
 2. Nie wiem czy to prawda z tymi kolorami włosów a chorobami, ale ucieszyłam się, że są ciemne :) z tą informacją, że krótkie włosy rosną szybciej, a dłuższe wolniej to się zgodzę. Dodałabym jeszcze do tego, że jeśli chcemy przyrostu to go nie ma, a kiedy noe zapuszczamy to wręcz przeciwnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację:) Pamiętam, że po farbowaniu moje włosy rosły jak szalone, dlatego stosunkowo szybko pojawiał się odrost. Kiedy zależy mi na pozbyciu się fragmentów poddanych koloryzacji, przyrost jest niewielki;)

   Usuń
 3. Ciekawe z tymi chorobami, jednak podchodzę do tego z przymróżeniem oka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja takie doniesienia również traktuję z dystansem, ponieważ wiele sensacyjnych odkryć wynika z błędów popełnionych w trakcie wykonywania badań.

   Usuń
 4. Ciekawe :) Najbardziej z tym kurzem i parkinsonem :o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądziłam, że zanieczyszczenia, która unoszą się w powietrzu, mogą "odświeżać" włosy;)

   Usuń
 5. a dla mnie najciekawszy był numerek 5;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem sporo zależy od tego, w jaki sposób upinamy włosy. Jeśli fundujemy im ciasnotę, wówczas cebulki mogą ulec osłabieniu. Jednak nie sądzę, by luźny kok czy kucyk miał przyczynić się do wzmożonego wypadania.

   Usuń
 6. O punkcie 1, 7 i 8 nie miałam pojęcia. Ciekawe czy to prawda z tymi chorobami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawa, czy te doniesienia znajdują odzwierciedlania w rzeczywistości. Jeśli są prawdziwe, to powinnam się cieszyć, że natura obdarzyła mnie ciemnymi włosami.

   Usuń
 7. 5 mnie jakoś nie przekonała. Często chodzę w rozpuszczonych włosach i rzeczywiście może to być nie za dobre dla włosów -plątanie, większe narażenie na zniszczenia. Ale 50% czasu chodzę w luźnych warkoczach już od dobrych paru lat. Nie wydaje mi się że taki warkocz osłabi mi cebulki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zazwyczaj korzystam z dobrodziejstw koków i również nie zauważyłam, aby luźne upięcie obciążało moje cebulki. Aczkolwiek podejrzewam, że ciasne warkocze oraz kucyki rzeczywiście mogą przyczynić się do wypadania i bólu głowy.

   Usuń
 8. mnie zszokował punkt nr 1, jednak podziękuję za taki suchy szampon :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że mamy podobne spostrzeżenia:) Ja również wolę częściej myć głowę niż liczyć na "odświeżające" właściwości kurzu;)

   Usuń
 9. to o kurzu i nikotynie mnie zdziwiło i o ile mogę zrozumieć kurz w wielkim mieście, to zależności między kolorem włosów a paleniam papierosów nie widzę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie widzę związku pomiędzy kolorem włosów a paleniem;) Myślę, że te sensacyjne doniesienia nie mają silnych podstaw. Kiedyś twierdzono, że mężczyźni o genotypie XYY to urodzeni mordercy.

   Usuń
 10. Dla mnie dużym zaskoczeniem była ciekawostka nr 7. Chciałabym przeczytać więcej na ten temat ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też chętnie poznałabym metodologię tych badań, ponieważ te wyniki są dość kontrowersyjne;)

   Usuń
 11. kurz i duże miasta ? ;o chyba nie... :D Mieszkam w dużym mieście i muszę codziennie myć włosy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja codziennie myję głowę, ponieważ przeszkadza mi zapach spalin i dymu. Niestety, włosy charakteryzują się ogromną pojemnością sorpcyjną...Podziękuję za taki suchy szampon;)

   Usuń
 12. A ja jestem blond i mam sporo włosów i wcale nie aż tak cienkich. Moja mama szatyna ma o wiele cieńsze, ma połowę tego co ja XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Włosy są kodowane przez wiele genów, dlatego zdarzają się brunetki o cienkich włosach (ja), jak i blondynki, które mogą pochwalić się grubym kucykiem;)

   Usuń
 13. Odpowiedzi
  1. W przypadku ciekawostki nr 7 chętnie zapoznałabym się z metodologią badań, ponieważ te wyniki są zbyt sensacyjne...

   Usuń
 14. TO odnosnie kurzu to slyszlaam;) Dlatego latem wlosy moga byc dluzej swieże;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z tą informacją zetknęłam się po raz pierwszy i wywarła na mnie spore wrażenie. Aczkolwiek to doniesienie ma logiczne podstawy:)

   Usuń
 15. Ciemniejsze włosy i nikotyna? Ciekawe, nie miałam pojęcia nawet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To doniesienie bardzo mnie zaskoczyło. Cieszę się, że nigdy nie próbowałam papierosów i nie miałam okazji uzależnić się od nikotyny;)

   Usuń
 16. Jeśli brakuje ci minerałów, wcinaj włosy brunetek :))

  OdpowiedzUsuń
 17. Co do pkt. 1 to bardzo mnie zdziwiło, myślałam, że własnie przez ten kurz i spaliny trzeba włosy myć częściej.
  Ta 5 mnie jakoś nie przekonuje, bo od warkocza włosy mają wypadać??!!
  Co do 6 to wydaje mi się, że przyrost łatwiej zauważyć na krótkich niż na dłuższych włosach ;)
  A o tych chorobach i minerałach bardzo ciekawe :)
  Ogólnie bardzo fajny post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wprawdzie zanieczyszczenia nigdy nie przekładały się na skrócenie świeżości moich włosów, mimo to codziennie sięgam po szampon, bo nie mogę znieść zapachu spalin..

   Podejrzewam, że sporo zależy od upięcia. Można zrobić luźny warkocz i tak ciasny, że poczujemy każdą cebulkę;)

   Usuń
 18. czytałam kiedyś podobny artykuł na onecie;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam takie artykuły, bo w jednym miejscu można zapoznać się z kilkoma ciekawostkami;)

   Usuń
 19. Zaczynam się coraz bardziej zastanawiać nad 5, coś w tym jest :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza jeśli nie możemy sobie pozwolić na luźne upięcie. Pamiętam, że moja koleżanka musiała chodzić do pracy w ciasnym koku, ponieważ panował tak ścisły dress code...

   Usuń
 20. A ja mam burzę blond włosów :)
  Moja fryzjerka często się dziwi, że są takie gęste.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To, jak wyglądają nasze włosy, zależy od wielu genów;) Stąd zdarzają się blondynki o gęstych włosach i brunetki o chudym kucyku;)

   Usuń
 21. Ciekawostka nr 6 : osz ta ironia losu ;). Dziewczyny z krótkimi włosami muszą ciągle latać do fryzjera, a te z dłuższymi, które zapuszczają muszą się naczekać na przyrost :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak do tego dorzucimy farbowanie, to zauważymy, że natura nam nie sprzyja:D Po koloryzacji wiele osób chciałoby zmniejszyć przyrost ze względu na odrosty, tymczasem włosy szaleją;)

   Usuń
 22. Też mam cieniutkie włosy, ale dość dużo ich było do czasu farbowania ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, farbowanie niszczy i osłabia włosy... Ja kiedyś miałam ich więcej, ale kilka lat chemicznej koloryzacji zrobiło swoje...

   Usuń
 23. kolor włosów a palenie? pierwsze słyszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie poznałabym metodologię, która doprowadziła amerykańskich naukowców do tak daleko idących wniosków;)

   Usuń
 24. Ciekawostka numer 7- nigdy bym nie pomyślała :D Słyszałam, że o skłonnościach do niektórych chorób decyduje np. płeć, a nie kolor włosów. Zaskoczenie ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre choroby mogą częściej występować u brunetek czy blondynek, zwłaszcza jeśli gen decydujący o wystąpieniu dolegliwości znajduje się w bliskim sąsiedztwie genu determinującego kolor włosów. Jednak tutaj brakuje informacji nt. metodologii badań. Nie zdziwiłabym się, gdyby te sensacyjne doniesienia oparto jedynie na statystyce.

   Usuń
 25. "Naukowcy z USA zauważyli, iż osoby o ciemnych włosach szybciej uzależniają się od nikotyny." - to mnie nieźle zaskoczyło ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To doniesienie budzi we mnie największe wątpliwości. Zastanawiam się, w jaki sposób amerykańscy naukowcy doszli do tych wniosków.

   Usuń
 26. niektóre ciekawostki znałam :) ale niektóre zdziwiły mnie :) chodzby ta o kurzu ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta o kurzu również mnie zaskoczyła, dlatego postanowiłam stworzyć notkę poświeconą ciekawostkom;)

   Usuń
 27. Jakoś nie przekonuje mnie ta ciekawostka o kurzu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziękuję za taki suchy szampon, przez który codziennie muszę sięgać po zwykły;) Moje włosy nie wykazują tendencji do przetłuszczania, ale zapach spalin skłania mnie do częstego mycia głowy.

   Usuń
 28. Punkt pierwszy to absolutna prawda. Moja kuzynka miesiąc była w Delhi i opowiadała,że w jest mieście bardzo dużo kurzu i zanieczyszczeń. Musiała myć włosy nawet dwa razy dziennie,choć starała się je chronić przed tym całym brudem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wprawdzie włosy się nie przetłuszczają, ale nie oznacza to, że są czyste. Niestety, takie zanieczyszczenia często przekładają się na częstsze korzystanie z szamponu.

   Usuń
 29. najbardziej zaskoczyła mnie ciekawostka nr 5 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że nikomu nie zaszkodzi kok, jeśli upięcie będzie w miarę luźne;)

   Usuń
 30. Mi akurat włosy w mieście szybciej się przetłuszczają ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że sporo zależy od indywidualnych predyspozycji i rodzaju zanieczyszczeń;)

   Usuń
 31. Kiedyś czytałam dłuższy artykuł odnośnie ciekawostki numer dwa i byłam zaskoczona faktem, że ilość melaniny we włosach może też mieć związek z ich gęstością :) Włosów blond jest więcej, za to ciemne są grubsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To doniesienie wywarło na mnie ogromne wrażenie, gdy chodziłam do liceum:) Jednak porównałam swoje ciemne włosy z jasnymi kosmykami taty i uznałam, że coś jest na rzeczy;)

   Usuń
 32. Mimo, że od dawna wiem o tych 100 wypadających włosach, to jakoś ta ilość mnie nadal przeraża :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też oblewa zimny pot, gdy ze szczotki wyciągam więcej niż 20 włosów;)

   Usuń
 33. Mnie bardzo zdziwiła informacja z punktu nr 7. Bardzo mnie to zaintrygowało i jestem niezmiernie ciekawa, czy to faktycznie jest "prawdziwa prawda" ;) :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa, czym kierowali się naukowcy, którzy wysnuli tak sensacyjne wnioski. Jeśli przeprowadzono badania genetyczne, to jestem skłonna uwierzyć, iż coś jest na rzeczy. Jednak bardzo często kontrowersyjne doniesienia opierają się wyłącznie na statystyce.

   Usuń
 34. niektore bardzo bardzo ciekawe :) ostatnio zastanawiam sie nad " odmlodzeniem" moich wlosow i skroceniem o 10 cm, te konce sa juz jednak stare

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każde włosy od czasu do czasu potrzebują radykalnego cięcia, ponieważ starzeją się tak samo jak nasz naskórek, który regularnie złuszczamy przy pomocy peelingów:)

   Usuń
 35. Nie mam u siebie gumek recepturek:) Chociaż pamiętam że kiedyś takie zakładałam jak byłam mniejsza, tylko przy ściąganiu...łzy w oczach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tych gumkach zawsze zostawało sporo włosów... Ich ściąganie było udręką.

   Usuń
 36. Z tym pierwszym faktem chyba się nie zgodzę...Mieszkałam i w małym mieście, i w takim 4-milionowym i nie zauważyłam, żeby miało to na moje włosy jakiś wpływ...
  Co do gumek recepturek - nienawidzę! Strasznie niszczą włosy a ich zdejmowanie zawsze kończy się bolesnym wyrwaniem co najmniej kilku...Pozostałe fakty bardzo ciekawe, o niektórych nie wiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ściąganie gumek recepturek jest niezwykle bolesne. Poza tym takie praktyki wiążą się z wyrwaniem sporej ilości włosów;/

   Usuń
 37. Świetny blog! Zapraszamy do nas!

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie miałam pojęcia, że chodzenie wciąż w tej samej fryzurze osłabia cebulki!
  I: mimo posiadania dużej ilości molibdenu zachoruję na parkinsona. :D Swoją droga nie mam pojęcia czym ten molibden jest!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Molibden to pierwiastek z grupy metali przejściowych. Należy do grupy mikroelementów. W niewielkim stężeniu jest nam potrzebny, ponieważ niektóre enzymy nie działają przy braku molibdenu.

   Usuń
 39. o większości nie wiedziała ~!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również z niektórymi informacjami zetknęłam się po raz pierwszy, przeglądając prasę;)

   Usuń
 40. wiele ciekawostek mnie zaskoczyło ale o tych gumkach to wiedziałam, że są nie wskazane bo włosy stają się łamliwe. Najlepiej używać grubych gumek, które nie nie niszczą tak włosów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, najlepsze są grube gumki pozbawione metalowych/plastikowych elementów, Niestety, wszelkie kwiatki/motylki są niewskazane, choć prezentują się niezwykle efektownie...

   Usuń
 41. O tym kurzu to ja też nie słyszałam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten kurz okazał się dla mnie sporym zaskoczeniem;) Uznałam, że muszę podzielić się tym sensacyjnym doniesieniem;) Widzę, że ta ciekawostka budzi największe kontrowersje;)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...