Flowers - Krystyna Mirek

Od paru lat śledzę twórczość Krystyny Mirek. Bardzo cenię sobie jej powieści, w których można odnaleźć ciepło i wrażliwość na problemy społeczne. Ostatnio czytam głównie literaturę popularnonaukową, ale czasem robię wyjątek dla ulubionych autorów, którzy specjalizują się w fikcji literackiej. Do tego grona zaliczam m.in. Krystynę Mirek. Czym tym razem ujęła mnie polska autorka? Zacznę od tego, że Flowers uważam za najlepszą powieść w jej dorobku. Inne książki są bardzo dobre, ale ta wypada rewelacyjnie pod kątem psychologicznym. Narcystyczne zaburzenie osobowości - dlaczego warto o nim mówić?

Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważny problem, o którym wciąż mówi się zdecydowanie za mało. Aczkolwiek świadomość jego istnienia dziś i tak jest wyższa niż jeszcze kilka lat temu. Bardzo mnie to cieszy, bo narcyz należy do mrocznej triady. Gdy na niego trafimy, może nam zniszczyć życie, a nawet doprowadzić na granice wytrzymałości nerwowej, stosując zręczną manipulację.


Flowers Krystyny Mirek to powieść o narcyzmie

Krystyna Mirek w powieści Flowers postanowiła ukazać zagadnienie narcyzmu i zrobiła to doskonale. Widać, że pisarka przeprowadziła solidny research, co dziś rzadko się zdarza, zwłaszcza w przypadku powieści obyczajowych. Wszystko, co zostało przedstawione w książce, ma podstawy naukowe i pozostaje ze sobą spójne. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda narcyzm w praktyce, a zależy Wam na lżejszej lekturze, to Flowers wpisze się w Wasze potrzeby.


Związek z narcyzem jako źródło cierpienia

Na początku powieści poznajemy Violę, która zrozpaczona wybiega z hotelu i gna przed siebie. Przebijając się przez drzewa, wpada wprost na młodego mężczyznę. Ten dostrzega, że kobieta potrzebuje wsparcia i pocieszenia. Bezinteresownie ofiarowuje jej swoją troskę i zainteresowanie. Gdy Viola skarży się na męża, nowy znajomy szybko rozpoznaje w nim narcyza. Kobieta nie wie, o co mu chodzi. Narcyz to dla niej jedynie kwiatek, który występuje w polskich ogrodach.


Przemoc narcystyczna - dlaczego trudno ją rozpoznać?

Wkrótce Viola odkrywa, że istnieje narcystyczne zaburzenie osobowości i czyta na jego temat w sieci. Uważa jednak, że Pascal nie spełnia kryteriów diagnostycznych. Choć czuje, że źle ją traktuje, nie potrafi spojrzeć prawdzie w oczy. Tymczasem jej mąż jest niezwykle trudnym człowiekiem. Postrzega siebie jako kogoś wyjątkowego, komu przysługują specjalne prawa. Cechuje go ogromna charyzma i nadmierna pewność siebie. Choć wszyscy się go boją, to jednocześnie podziwiają. Jest nie tylko okrutnym mężem, ale też pozbawionym empatii szefem.


Pascal planuje skrzywdzić Violę jeszcze bardziej, niż czynił to do tej pory. Czy Kamilowi, który zapałał sympatią do nowo poznanej kobiety, uda się temu zapobiec? Czy tych dwoje, mocno skrzywdzonych ludzi może spotkać happy end?


Flowers - świetna powieść psychologiczna

Krystyna Mirek w powieści Flowers bardzo dobrze nakreśliła portrety psychologiczne głównych bohaterów. Na kartach swojej książki poruszyła takie tematy jak:

 • narcystyczne zaburzenie osobowości,

 • przemoc narcystyczna,

 • syndrom DDA,

 • głód miłości,

 • gaslighting,

 • uwikłanie.


Jak odzyskać poczucie własnej wartości po przemocy narcystycznej?

Książkę przeczytałam z ogromną przyjemnością. Od początku mocno kibicowałam Violi, aby przejrzała na oczy, choć wiem, że nie jest to łatwe. Narcyz, który przez lata stosuje techniki manipulacji i podkopuje poczucie własnej wartości swojej ofiary, czyni ją bezbronną. Wie, jak poprzez nieregularne wzmocnienia zatrzymać przy sobie partnerkę i nie pozwolić jej odejść. Jest to szczególnie łatwe, gdy cierpi się na głód miłości i utraci autonomię. Czy Viola ją odzyska przy wsparciu Kamila? 


Powrót do blogowania. Co będzie pojawiać się na stronie?

Rzadko trafiam na tak dobrej jakości powieści psychologiczne, dlatego postanowiłam pozostawić po niej ślad na swoim blogu i przy okazji go reaktywować. Prawdopodobnie będę częściej zamieszczać posty, ale nie będą one poświęcone kosmetykom, bo ten temat już się wyczerpał. Zamierzam polecać Wam książki oraz wrzucać posty o tematyce psychologicznej i modowej.5 komentarzy:

 1. Jak miło, że znów tu jesteś 😍 Książka bardzo ciekawie się zapowiada, takie zachowanie widzi się bardzo często w życiu, dobrze jest móc rozpoznawać takie charaktery 🙂

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam kilka książek tej Pani i ogólnie byłam zadowolona. Może i ta wpadnie w moje ręce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że obie lubimy Krystynę Mirek. Ja zawsze cieszę się, jak ogłasza premierę nowej książki :)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...