Siedem rozmów wzmacniających związek - Sue Johnson

Sue Johnson to psychoterapeutka, której zawdzięczamy terapię skoncentrowaną na emocjach. Stworzyła ją wraz z Leslie Greenbergiem. Gdy zobaczyłam, że w Polsce ukazał się jej poradnik pt. Siedem rozmów wzmacniających związek, postanowiłam się z nim zapoznać. Uznałam, że to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak w praktyce wyglądają sesje oparte na tym podejściu. Czego dowiedziałam się z książki?

Siedem rozmów wzmacniających związekTerapia par skoncentrowana na emocjach - co warto o niej wiedzieć?

Autorka od lat prowadzi terapię par. Zauważyła, że niekiedy partnerzy nie potrafią się porozumieć, choć pewne mechanizmy zostały im wytłumaczone. Kieruje nimi jakiś impuls, który nakazuje im powrócić do dawnego wzorca interakcji, mimo że jest on destrukcyjny. Sue Johnson długo zastanawiała się, z czego wynikają napotkane trudności i jak im zaradzić. W końcu zauważyła, że nasz styl przywiązania, któremu towarzyszą silne emocje, przekłada się na sposoby reagowania. Dzieje się to poniekąd automatycznie.


Teoria przywiązania Bowlby`ego podstawą terapii EFT

Terapia skoncentrowana na emocjach czerpie z teorii przywiązania Bowlby`ego. Przez lata uważano, że znajduje ona zastosowanie wyłącznie u małych dzieci. Dziś wiemy, że styl przywiązania wpływa też na nasze interakcje z partnerem romantycznym. Sue Johnson zauważyła, że u źródeł naszych destrukcyjnych interakcji, znajduje się lęk przed utratą łączności emocjonalnej. 

Co daje nam bezpieczeństwo emocjonalne w związku?

Wszyscy potrzebujemy więzi z innymi ludźmi. Kiedy nie udaje nam się ich zbudować lub relacje nie opierają się na bezpieczeństwie emocjonalnym, nasz mózg znajduje się w stanie pobudzenia. Responsywny partner romantyczny, na którego możemy liczyć, stawiając czoła codziennym wyzwaniom, stanowi jednocześnie naszą bezpieczną bazę i przystań. Zapewnia nam wsparcie emocjonalne i zachęca do eksplorowania świata. Skutkuje to optymalnym pobudzeniem układu nerwowego.


Potrzeba bliskości emocjonalnej - dlaczego jej zaspokojenie jest tak ważne?

W przypadku małych dzieci utrata zainteresowania ze strony rodziców może zakończyć się śmiercią. Są one niezdolne do samodzielnej egzystencji. Jako dorośli potrafimy zapewnić sobie wikt i opierunek, ale potrzeba bliskości emocjonalnej nie znika. Pragniemy mieć obok siebie kogoś, komu możemy zaufać, zwierzyć się ze swoich trudności i otrzymać niezbędne wsparcie. Gdy nasza relacja znajduje się w stanie zagrożenia, a my obawiamy się emocjonalnego rozłączenia, reagujemy automatycznie. Do głosu dochodzą emocje, które niosą ze sobą informacje na temat naszych potrzeb. 


Strach przed utratą więzi - jak wpływa na nasze zachowanie?

Strach przed utratą więzi sprawia, że przybieramy jedną z dwóch postaw. Nadmiernie zabiegamy o uwagę i zainteresowanie partnera. Możemy w tym celu prowokować kłótnie, robić mu na złość etc. Z drugiej strony niektórzy z nas uciekają i wycofują się z relacji, przez co druga strona jeszcze mocniej napiera. Tak rodzi się polka protestacyjna. 


Z ewolucyjnego punktu widzenia oba zachowania mają sens. Gdy prowokujemy partnera, możemy odzyskać z nim łączność emocjonalną (reakcja walcz). Kiedy natomiast oddalamy się od niego, wybieramy reakcję uciekaj/zamieraj. Pewne postawy mają charakter automatyczny tak długo, dopóki ich sobie nie uświadomimy i nie nauczymy się odczytywać komunikatów, jakie stoją za naszymi emocjami.


U kogo sprawdzi się terapia EFT?

Terapia EFT została opracowana z myślą o parach, które przeżywają kryzys w związku. Z czasem znalazła zastosowanie podczas sesji z udziałem rodzin i klientów indywidualnych. 


Metoda EFT opiera się na identyfikacji rodzaju destrukcyjnych interakcji. Są to odpowiednio:

  1. szukanie winnego,

  2. polka protestacyjna,

  3. zastygnąć i uciekać.


Dlaczego warto sięgnąć po Siedem rozmów wzmacniających związek od Sue Johnson?

Siedem rozmów wzmacniających związek pomaga spojrzeć na problemy w relacji z zupełnie nowej perspektywy. Psychoedukacja pozwala zrozumieć wzorce interakcji i zastąpić je asertywną komunikacją potrzeb poprzedzoną odczytywaniem emocji. 


Terapia skoncentrowana na emocjach (metoda EFT) wpisuje się w nurt humanistyczno-egzystencjalny. Łączy w sobie odkrycia psychologii, neurobiologii i ewolucjonizmu. Przemawia do mnie swoją prostotą, którą trudno dostrzec, gdy znajdujemy się w trakcie polki protestacyjnej. 


Gorąco polecam Wam Siedem rozmów wzmacniających związek, bo Sue Johnson bardzo dobrze opisuje w niej przyczyny konfliktów między ludźmi. Pozwala spojrzeć na nie z nowej, szerszej perspektywy. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Sama pochłonęłam ją w kilka wieczorów.


Tagi: Siedem rozmów wzmacniających związek, Sue Johnson, Wydawnictwo Feeria, książka, poradnik, poradnik psychologiczny, emocje, psychologia, terapia skoncentrowana na emocjach, terapia EFT, metoda EFT, nurt humanistyczno-egzystencjalny, problemy w związku, teoria przywiązania Bowlby`ego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...