Zamek z piasku – Magdalena Witkiewicz

Zauważyłam, że są tacy pisarze, po których książki mogę sięgać w ciemno. Zawsze okazują się strzałem w dziesiątkę. Tak też było w przypadku Magdaleny Witkiewicz i jej powieści Zamek z piasku. Niedawno znalazłam chwilkę na lekturę i postanowiłam zapoznać się z czymś, co od początku mnie wciągnie. Zamek z piasku intryguje już od pierwszej strony. Magdalena Witkiewicz potrafi zainteresować czytelnika losami wykreowanych przez siebie bohaterów.

Zamek z piasku – Magdalena WitkiewiczWeronika to młoda kobieta, która marzy o tłumaczeniu książek z języka angielskiego na polski, ale pracuje jako asystentka prezesa. Od liceum pozostaje w związku z Markiem. To jej bratnia dusza, z którą świetnie się dogaduje i na którą zawsze może liczyć. Weronika nigdy nie całowała innego mężczyzny niż Marek. Tylko on był obecny w jej życiu. Choć Marek wybrał prawo, to wciąż pozostał wierny Weronice studiującej anglistykę. Po latach wzięli ślub i wiedli szczęśliwe życie, do czasu...


Gdy pewnego dnia Weronika dowiaduje się od Ewy, że ta spodziewa się dziecka, dochodzi do wniosku, że też chciałaby zostać mamą. Jej mąż zgadza się podjąć starania o potomka. Weronika myśli, że łatwo zajdzie w ciążę i jej dziecko będzie bawiło się z pociechą jej najlepszej przyjaciółki. Tak jednak się nie dzieje. Kolejne próby kończą się fiaskiem. Weronika wykonała wszystkie niezbędne badania. Wykazały one, że jest zdrowa. Jej mąż nie chce jednak zbadać nasienia.


Między Weroniką a Markiem jest coraz gorzej. Małżonkowie przestają się dogadywać. Weronika myśli tylko o dziecku. Marek czuje się jak byk rozpłodowy. Coraz częściej się kłócą. Pewnego dnia Weronika udaje się do baru na plaży, gdzie poznaje Jakuba. Wymienia z nim mnóstwo wiadomości, zaczyna się regularnie spotykać. Czy to tylko przyjaźń, a może początek zdrady emocjonalnej? Jak potoczą się losy głównych bohaterów? Czy Weronika będzie miała swoje upragnione dziecko? Jakie intencje ma tak naprawdę Jakub? Czy Dominika, koleżanka Weroniki i Ewy, namiesza w ich małżeństwach?


Zamek z piasku to powieść, która skłania do refleksji. Ukazuje skomplikowane ludzkie losy i emocje. Każdy związek, nawet ten najtrwalszy, może nagle trafić na rafę i się rozbić. Z drugiej strony zawsze można próbować go poskładać, ale czy warto? Czy pragnienie dziecka może okazać się silniejsze od miłości do męża? Czy warto ufać mężczyznom, którzy skarżą się na kiepskie relacje z partnerką? A może niezależnie od tego, jak pięknie ubiorą w słowa swoją sytuację, zawsze chodzi im o to samo? By przekonać kobietę do tego, aby ich pocieszyła?


Zamek z piasku przeczytałam w ciągu kilku godzin. Ta książka bardzo mnie wciągnęła i głęboko poruszyła. Było mi żal Weroniki, bo najpierw trafiała na brak zrozumienia ze strony męża oraz teściowej. Później na faceta, który zrobił jej wodę z mózgu. Kuba od początku mi się nie podobał. Mam jednak nosa do mężczyzn i ich stałe śpiewki. Nie mogłam zrozumieć, dlaczego Weronika tak ślepo mu wierzy. Teraz sądzę, że była spragniona szczerej rozmowy. Ewa była w tym czasie zajęta opieką nad dzieckiem, a Dominika to zbyt rozrywkowa osoba, aby mogła zrozumieć problem z zajściem w ciążę. Zamek z piasku to też przestroga dla wielu kobiet. Nie zawsze ten, co pięknie mówi, jest godzien naszej uwagi. Często po prostu mamy do czynienia z manipulacją ukierunkowaną na konkretny cel.10 komentarzy:

 1. Książka wydaje się interesująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę świetna. Czyta się ją lekko i przyjemnie :)

   Usuń
 2. Raczej nie dla mnie ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem:) Warto czytać to, co naprawdę nas interesuje :)

   Usuń
 3. Ciekawa propozycja więc zapisze sobie ją na listę i moze uda mi sie przeczytać w najblizszym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam. Ta książka jest naprawdę ciekawa i wartościowa :) Niesie ze sobą ważne przesłanie :)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...