Seksuolożki. Nowe rozmowy – Marta Szarejko


Bardzo lubię czytać profesjonalne poradniki seksuologiczne. Niosą one bowiem cenną wiedzę. Miałam przyjemność czytać pierwszą część Seksuolożek autorstwa Marty Szarejko. Pamiętam, że oceniłam ją pozytywnie. Dlatego też wiedziałam, że sięgnę po Seksuolożki. Nowe rozmowy. Bardzo byłam ciekawa tematów rozmów, jakie tym razem przeprowadzi ze swoimi rozmówczyniami Marta Szarejko.

Seksuolożki. Nowe rozmowy – Marta Szarejko

Tym razem Marta Szarejko do współpracy zaprosiła różne specjalistki. Chciała w ten sposób porozmawiać na tematy związane z fizjoterapią, profilaktyką HIV, wulwodynią oraz wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Jej książka pełna jest ciekawych informacji, których nie znajdziemy w innych poradnikach seksuologicznych.
W jednym z rozdziałów poświęco sporo uwagi HIV. Niestety, o ile pary homoseksualne często wykonują badania przesiewowe w tym zakresie, o tyle pary heteroseksualne zdają się lekceważyć problem. Skutki są opłakane. Coraz więcej kobiet okazuje się seropozytywnymi. Niestety, wyniki badań często docierają do nich za późno. Tymczasem im szybciej zdiagnozuje się obecność wirusa HIV we krwi, tym szybciej można wdrożyć leki antyretrowirusowe i wieść w miarę normalne życie. Panie najczęściej zarażają się wirusem HIV w stałych związkach, w których ufają swojemu partnerowi. Ten nigdy się nie badał, mimo to ufają mu na tyle, by uprawiać seks bez użycia prezerwatywy. Kobiety seropozytywne diagnozę często traktują jak wyrok, boją się, że mogą kogoś zarazić, unikają nowych związków, bo nie wiedzą, jak powiedzieć o diagnozie, którą usłyszały. Często nie wiedzą też, czy mogą urodzić zdrowe dzieci. W związku z tym rozpowszechnianie wiedzy na temat wirusa HIV jest niezwykle ważne.
Ból pochwy to dolegliwość, o której wiele kobiet wstydzi się mówić, aby nie wyjść na histeryczki. Tymczasem przyczyny takiego stanu mogą być różne. Tylko szczera rozmowa ze specjalistą ukierunkowanym na ten problem może przynieść pożądany efekt. Czasem chodzi o problemy w obrębie miednicy, czasem komórki sromu tworzą nieprawidłowe tkanki, kiedy indziej źródłem dolegliwości jest brzydka blizna na wysokości brzucha, która ciągnie i nad którą trzeba pracować z fizjoterapeutą.
Seksuolożki. Nowe rozmowy to też historie dzieci wykorzystywanych seksualnie. Takie osoby często pozwalają się źle traktować także w dorosłym życiu. Wykorzystanie seksualne nie tylko dość mocno stygmatyzuje, nierzadko oznacza pogorszenie relacji z matką, której konkubent trafia do aresztu, ale też rodzi ogromny brak zaufania. Osoby molestowane w dzieciństwie wykazują większą tendencję do samookaleczeń, prób samobójczych czy prostytuowania się. Zadaniem dobrze przygotowanego specjalisty jest tak pracować nad traumą, aby umożliwić dziecku powrót do normalnego życia.
Seksuolożki. Nowe rozmowy to książka, w której poruszono wiele niezwykle ważnych kwestii. Wiele z nich jest trudnych i mało rozpowszechnionych w świadomości społecznej. Rzadko mówi się o wulwodynii, co nie znaczy, że ona nie istnieje. To książka, która przełamuje społeczne tabu. Seksuolożki. Nowe rozmowy opiera się na rozmowach ze specjalistkami w danych dziedzinach, dlatego wiedza ukazana w tym poradniku jest rzetelna.


6 komentarzy:

 1. No i ponownie nie książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa książka. Najbardziej szkoda mi tu dzieci :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też. Nie ma nic gorszego od przemocy seksualnej. A dzieci są całkowicie bezradne w starciu z dorosła osoba

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...