Zakochany Święty Mikołaj – Magdalena Witkiewicz, Anna H. Niemczynow i inni


Bardzo lubię czytać powieści świąteczne, ponieważ mają w sobie tę trudną do uchwycenia magię. Zauważyłam, że Wydawnictwo Filia co roku wydaje nowy zbiór opowiadań poświęconych Bożemu Narodzeniu. W tym roku nosi on tytuł Zakochany Święty Mikołaj. W książce znajdziemy opowiadania popularnych polskich autorków specjalizujących się w literaturze obyczajowej. Swoją cegiełkę dołożyli m.in. Magdalena Witkiewicz, Anna H. Niemczynow i Tomasz Kieres. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Zakochany Święty Mikołaj

Każde opowiadanie jest inne i niepowiązane z poprzednimi, dlatego można czytać je w dowolnej kolejności. Tego typu antologie to także doskonała okazja do zapoznania się z piórem innych autorów, których jeszcze nie czytaliśmy. W ten sposób można poznać naprawdę ciekawych twórców.
Jedna z historii jest poświęcona młodemu chłopakowi, który dość nieoczekiwanie stracił pracę i dziewczynę. Aby związać koniec z końcem sprzedaje stary samochód oraz zatrudnia się w barze jako kelner w seksownym stroju Mikołaja. Jego szefowa ma do niego nietypową prośbę. Chce, aby pomógł jej znajomym, którzy prowadzą fundację dla biednych rodzin. Marcin ma rozwieźć choinki oraz słodycze do paru domów. Mężczyzna się zgadza i nie zdaje sobie sprawy, że dzięki swojej dobroczynności spotka swoją partnerkę sprzed lat, którą bardzo kochał i która zniknęła z dnia na dzień. Co było tego przyczyną? Czy uda im się nadrobić stracony czas?
Mamy tutaj też historię wielkiej diwy, która przyjeżdża w rodzinne strony, aby dać koncert charytatywny. Towarzyszy jej asystentka. Diwa trafia do szpitala po tym, jak na scenie nieomal nie złamała nogi. Piosenkarka i jej asystentka są przekonane, że to sprawka mężczyzny, który stalkuje artystkę. W związku z tym, iż diwa ma swoje humory, jej obawy spotykają się z lekceważeniem. Tymczasem coś jest na rzeczy. Jak potoczy się ta historia? Czy zaowocuje w niespodziewaną miłość?
Zakochany Święty Mikołaj to też historia o małym chłopcu, Gustawie i starszym panu Zenonie. Ten drugi jest emerytowanym wykładowcą, który może się pochwalić tytułem profesora. Od wiosny do późnej jesieni pracuje na działce, jednak wraz z nastaniem zimy zaczyna się nudzić. W związku z tym postanawia wcielić się w rolę Mikołaja rozdającego prezenty dzieciom. Nieoczekiwanie okazuje się ogromnym wsparciem dla Gustawa, który przez rodziców jest traktowany jak dorosły. Jak zakończy się ich znajomość? Do czego doprowadzi?
Zakochany Święty Mikołaj to książka pełna ciepła, każda historia jest inna, niektóre poruszają niezwykle trudne tematy, vide spowodowanie śmiertelnego wypadku, ale wszystkie kończą się happy endem. Wszystkie historie niosą ze sobą nadzieję, której tak bardzo potrzebujemy w ostatnim czasie.

4 komentarze:

  1. Kojarzę ten tytuł, chyba ktoś mi tę książkę polecał :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe też, że widziałaś ja u mnie w zestawieniu najlepszych powieści świątecznych :)

      Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...