Niezbity dowód – Małgorzata Rogala


Zapewne zauważyliście, że rzadko recenzuję kryminały. Mam spory problem z tym gatunkiem. Z jednej strony niektóre powieści kryminalne są naprawdę wciągające, z drugiej potrafię trafić na tak krwawe i brutalne, że mam po nich koszmary przez tydzień. Niezbity dowód to historia, która mnie zaciekawiła od pierwszej strony, a jednocześnie w ogóle nie znalazłam w niej elementów, które budziłyby we mnie odrazę. Małgorzata Rogala pisze głównie takie książki, mam do niej spore zaufanie. Po raz kolejny się nie zawiodłam:)

Niezbity dowód – Małgorzata Rogala

Adele pracuje w antykwariacie pani Katarzyny. Gdy pewnego dnia jej szefowa przynosi do sklepu zabytkową lampę, jej pracownica jest nią mocno zaintrygowana. Dopytuje się swoją pracodawczynię o pochodzenie przedmiotu i czy zamierza go sprzedać. Ta lampa to nie lada gratka dla kolekcjonerów, którzy znają się na historii sztuki. Została zaprojektowana przez Tiffany`ego i wykonana w jednym egzemplarzu. Co ciekawe, taka lampa stała w domu rodzinnym Adeli, jej właścicielem był jej ojciec, który tragicznie zginął w pożarze, a wraz z nim rzekomo miała przepaść cała kolekcja dzieł sztuki. Skoro lampa nie uległa zniszczeniu, to znaczy, że ktoś ją wcześniej ukradł. Możliwe, że też zabił starszego pana, który stanął mu na drodze.
Adela postanawia dociec prawdy i pisze do państwa Millerów, którzy prowadzą galerię w Bazylei. To właśnie w niej ma odbyć się wystawa dzieł Tiffany`ego, na której pokazana ma być także druga lampa skradziona z domu rodzinnego starszej kobiety. Pragnie ona poznać tożsamość jej właściela. Millerowie strzegą jednak tożsamości swojego wystawcy.
Niebawem do antykwariatu zagląda kobieta zainteresowana lampą Tiffany`ego. Chce ją kupić, ale Adela nie zamierza jej sprzedawać. Gdy starsza kobieta zaczyna ją łączyć ze sprawą sprzed lat, zostaje brutalnie zamordowana. Kim jest zabójczyni Adeli? Czy to ona przed laty ukradła lampę, a może tylko jest tajemniczym posłańcem, kimś, kto ma pozyskać przedmiot dla bogatego kolekcjonera? Czy w tę sprawę zamieszani są Millerowie? Poszlak jest wiele, a zakończenie powieści Niezbity dowód mnie osoboście zaskoczyło. Nie tego się spodziewałam. Obstawiałam kogoś innego w roli zabójcy.
Małgorzata Rogala po raz kolejny stworzyła intrygujący kryminał, który zaskakuje swoim zakończeniem. Nie było w nim zbyt krwawo i brutalnie. Niezbity dowód czyta się naprawdę szybko dzięki wartkiej akcji. To bardzo dobry kryminał, myślę, że spodoba się czytelnikom Agathy Christie. Niezbity dowód to książka, w której czytelnik może snuć własne przypuszczenia dotyczące personaliów zabójcy. Teoretycznie wiemy o nim sporo, bo Małgorzata Rogala zdradza nam jego płeć oraz parę szczegółów. W praktyce jednak trudno wpaść na osobę, która stoi za tą okrutną zbrodnią. Gorąco polecam Wam tę książkę. To także interesująca historia dla miłośników dzieł sztuki. Ja się na niej zbytnio nie znam, ale nie przeszkadzało mi to w lekturze.14 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. To bardzo dobra autorka kryminałów. Jeśli lubisz taka literaturę, to polecam :)

   Usuń
 2. Interesująco na pisałaś recenzję tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że moja recenzja przypadła Ci do gustu :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawie się zapowiada ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta autorka ma dobre książki. Tej nie czytałam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zauważyłam, że trzyma wysoki poziom. Jej kryminały są dopracowane w najmniejszym szczególe.

   Usuń
 5. Kompletnie nie znam tej pisarki ale możliwe, że sięgnę po ten tytuł;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ją poznałam przypadkowo, ale teraz jestem jej wierna. Jej styl bardzo mi odpowiada :)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...