Nowakowie. Kruchy fundament – Barbara Sęk


Nowakowie to jedno z najpopularniejszych polskich nazwisk, o ile nie najczęściej spotykane. Barbara Sęk postanowiła wykorzystać je, aby ukazać losy zwyczajnej rodziny. Owa familia boryka się z problemami, które doskonale znamy z autopsji lub obserwacji swojego najbliższego otoczenia. Nowakowie. Kruchy fundament to pierwszy tom wchodzący w skład trylogii obyczajowej, po jego lekturze mam ochotę na więcej.

nowakowie kruchy fundamentNowakowie. Kruchy fundament - powieść obyczajowa o problemach rodzinnych

Krzysztof jest głową rodziny, która dba o jej utrzymanie. Mężczyzna piastuje intratne stanowisko i stara się zapewnić byt swojej żonie oraz dzieciom. Małgorzata opiekuje się 3 nastolatków i 1 szkrabem. Stara się być żoną idealną. Nie tylko dba o dzieci, ale też o swój wygląd. Pragnie bowiem podobać się swojemu mężowi. Pomimo upływu czasu chce być dla niego atrakcyjna fizycznie. Małgorzata nie jest kobietą, która się zapuściła, skupiła na dzieciach i zapomniała o swoim mężczyźnie. Nic z tych rzeczy. Niestety, pewnego dnia odkrywa, że Krzysztof romansuje. Mężczyźnie przyjdzie podjąć niezwykle trudną decyzję. Będzie musiał wybierać między idealną, z pozoru szczęśliwą rodziną a kochanką, która przyprawia go o szybsze bicie serca.

Gdy zdrada wychodzi na jaw, prawda najmocniej uderza w dzieci. Choć Tomasz, Kasia i Łukasz są nastolatkami, nie radzą sobie z tym faktem tak samo jak mały szkrab, Kuba. Cały ich dotychczasowy, bezpieczny świat niespodziewanie legł w gruzach. Jego odbudowanie nie będzie łatwe, o ile w ogóle okaże się możliwe. Dzieci Nowaków pod wpływem przykrych wydarzeń stają się rozwydrzone i niesubordynowane.

Małżeństwa dla dobra dzieci nie mają sensu

Małgorzata i Tomasz to jedno z tych małżeństw z rozsądku, które trwają latami, pomimo iż uczucie już dawno wygasło. Tych dwoje nie chciało się rozstać, chociaż przestali do siebie pasować. Myśleli, że postępując w ten sposób, dbają o swoje dzieci. Tak jednak się nie stało. Męcząc się ze sobą latami, bardziej je skrzywdzili, gdyby rozeszli się w cywilizowany sposób. To problem wielu polskich rodzin. Trwają latami żyją obok siebie, bo nie potrafią się rozejść, podjąć ostatecznej decyzji. Wolą się nawzajem okłamywać i zdradzać.

Barbara Sęk - pisarka pełna dojrzałości i mądrości życiowej

Nowakowie. Kruchy fundament to bardzo realistyczna powieść obyczajowa, w której rozprawiono się z mitem idealnej rodziny. Taka może istnieć jedynie w filmie lub na fanpage`u promującym blog parentingowy. W rzeczywistości każda rodzina zmaga się z większymi lub mniejszymi przeciwnościami losu. Barbara Sęk jest stosunkowo młodą pisarką, mimo to nie zabrakło jej dojrzałości i mądrości życiowej przy nakreślaniu portretów psychologicznych głównych bohaterów. Szczerze polecam Wam książkę pt. Nowakowie. Kruchy fundament. Na mnie wywarła dobre wrażenie.

1 komentarz:

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...