Obca w świecie singli – Krystyna Mirek


Krystyna Mirek to jedna z moich ulubionych pisarek, zawsze wypatruję z niecierpliwością jej kolejnych powieści i nigdy nie czuję się nimi rozczarowana. Po cyklach: Saga Cantendorfów i Willa pod Kasztanem, nadeszła pora na książkę, która raczej nie doczeka się kontynuacji. Przynajmniej tak sądzę po jej zakończeniu. Czym ujęła mnie Obca w świecie singli?
Obca w świecie singli

Obca  w świecie singli - powieść, która wzruszaZacznę od tego, że najnowsza powieść Krystyny Mirek ogromnie mnie wzruszyła. Jest pełna życiowych mądrości, z którymi trudno się nie zgodzić. Czytając ją, wielokrotnie musiałam ocierać łzy napływające do oczu. Pozwolę sobie na przytoczenie trzech cytatów, które warto odnotować i potraktować jako swojego rodzaju drogowskaz.

Mądrość życiowa zapisana w powieści obyczajowej

„Gdyby stworzyła letni związek, w którym temperatury uczuć osiągają zaledwie letni poziom, a ludzie żyją bardziej obok siebie niż naprawdę razem, pewnie z łatwością znosiłaby rozłąkę”. Któż z nas nie cierpi, gdy nie jest jej dane spotykać się z ukochaną osobą? Przyznaję, bardzo ujęło mnie tutaj celne porównanie Krystyny Mirek. Wychodzę bowiem z założenia: wszystko albo nic. Nigdy nie interesowały mnie letnie znajomości. Moja koleżanka nazywa je niedoprawioną zupą. Można ją zjeść, ale satysfakcji z tego nie ma. Nie interesują mnie półśrodki. Nie potrafiłabym się związać z kimś, przy kim nigdy nie poczułam rażenia pioruna. Pod tym względem zawsze byłam uczciwa wobec siebie i innych. Ktoś powie: wybredna. No tak, ale nie ma co robić komuś fałszywych nadziei i przy okazji krzywdzić samych siebie. Lepiej poczekać na kogoś, przy kim pojawi się prawdziwa chemia i magnetyczne przyciąganie. Nawet jeśli to trochę potrwa, to wiem, że warto.

„Zwykle się mówi, że wina leży po obu stronach, ale, do cholery, od tej zasady jak od każdej innej obowiązują wyjątki. Czasem tak jest, że jakiemuś palantowi trafi się piękny związek jak ślepej kurze ziarno. To najlepsze, co go w życiu mogło spotkać, ale on o tym nie wie, jest bowiem dokładnie tak samo ślepy, jak ta kura i zaprzepaszcza swoją szansę”. W powieści Obca w świecie singli bardzo ujęły mnie mądrości Malwiny. To kobieta, która jest zadeklarowaną singielką i czerpie radość z tego stanu. Przypomina troszkę Carrie Bradshaw z Seksu w wielkim mieście, choć jest dużo bardziej sympatyczna. To prawda, nie zawsze wina za rozpad związku rozkłada się po obu stronach. Czasem winna jest jedna osoba, która nie potrafi w porę docenić tego, co otrzymała od losu. Prawdziwa miłość zdarza się czasem tylko raz w życiu, więc lepiej jej nie przegapić. Czasem warto się zastanowić, czy to, co właśnie przemyka nam pod nosem, nie jest tym, na co czekaliśmy przez całe życie. Jutro może być już za późno na skruchę, refleksję i zmianę postępowania.

„Życie bowiem wciąż daje nowe możliwości, jeśli tylko człowiek przestanie w kółko popełniać te same błędy”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Jeśli człowiek zawsze popełnia te same błędy. Nie docenia drugiej osoby. Nie walczy o miłość, która go spotkała. Zakłada, że ta relacja i tak się nie uda. Jeśli ktoś ucieka przed miłością, bo boi się odrzucenia i ma niską samoocenę, to zawsze będzie sam. Chyba że powie sobie: dość. Zacznie doceniać to, co mu się przytrafiło, zawalczy o miłość, zamiast z góry stawiać się na przegranej pozycji, widząc w sobie wyłącznie mankamenty.

Samotność, czyli plaga XXI wieku

Obca w świecie singli to historia dwóch rodzin. Karoliny, Patryka i Lenki oraz Agnieszki, Jakuba i Martynki. Patryk i Jakub nie poświęcają swoim bliskim należytej uwagi. Zarówno Karolina, jak i Agnieszka mocno tęskni za swoją drugą połowką. Pragnie się do niej przytulić wieczorem, mieć blisko siebie ukochanego człowieka. Jest to jednak trudne, gdyż Patryk i Jakub spędzają całe dnie w restauracji, w której pracują. Kierują nimi jednak różne pobudki. Patryk ucieka w pracę i ramiona kochani. Jakub pracuje ponad siły, by zadowolić przyszłego teścia i zyskać świetnie prosperującą restaurację.

Obca w świecie singli to powieść o samotności, której doświadczamy na co dzień w dzisiejszych, zwariowanych czasach. Karolina w końcu odkrywa, że mąż ma kochankę i czuje się tym faktem zdruzgotana. Patryk zabiera jej samochód, pozostawia z restauracją tonącą w długach i tęskniącą córeczką, której wcale nie zamierza regularnie odwiedzać. Agnieszka postanawia ukarać dwóch najbliższych sobie mężczyzn, których łączy pracoholizm. Zabiera sporą sumę z konta ojca i wyjeżdża wraz z Martynką nad morze. Zarówno ojciec, jak i Jakub tęsknią za dziewczynami. Agnieszka jest jednak przekonana co do słuszności swojego wyboru i nie zamierza zmieniać decyzji.

Książka o sile kobiet

Obca w świecie singli to każda powieść o kobiecej sile. Karolina postanawia zawalczyć przy pomocy Jakuba, który z dnia na dzień traci rodzinę oraz pracę, o swoją upadającą restaurację. Obiecała bowiem babci, że nie sprzeda odziedziczonego po niej lokalu. Natomiast Agnieszka idzie po raz pierwszy do pracy. Nie ma żadnego doświadczenia zawodowego po studiach, bo zawsze żyła na koszt ojca. Nie jest jej łatwo, ale samodzielność zaczyna sprawiać jej przyjemność.

W trudnych chwilach Karolina może liczyć na wsparcie swoich przyjaciółek: Janki oraz Malwiny. Obie kobiety starają się ją podnieść na duchu. Nie zastąpią jednak bliskości mężczyzny. Czy Karolina odnajdzie miłość? Czy Jakub wróci do Agnieszki? Czy ojciec Agnieszki zrozumie wreszcie, że w życiu od pieniędzy ważniejsza jest rodzina?

Obca w świecie singli to ważna powieść. Poruszono w niej bowiem bardzo istotną kwestię, którą również zaobserwowałam w codziennym życiu. Praca jest ważna, gdyż daje środki do życia i stanowi źródło satysfakcji. Nie powinna jednak oddalać nas od rodziny i przyjaciół, gdyż wtedy staje się współczesną formą niewolnictwa. Krystyna Mirek po raz kolejny stworzyła pełna ciepła opowieść o miłości, przyjaźni i problemach zwykłych ludzi. Czyta się ją jednym tchem.

2 komentarze:

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...