W cudzym domu – Hanna Cygler

Hanna Cygler to jedna z moich ulubionych pisarek, jej powieści obyczajowe obfitują w intrygi, które sprawiają, że nie mogę oderwać się od lektury. Przeczytałam większość książek tej popularnej, polskiej autorki. Długo nie mogłam się jednak przekonać do tych powieści obyczajowych, które zostały osadzone w minionych wiekach. Nie jestem miłośniczką literatury historycznej, zauważyłam jednak, że dobry romans potrafi trzymać w napięciu do ostatniej chwili. Po sukcesie Marianny autorstwa Magdaleny Wali postanowiłam dać szansę powieści W cudzym domu. Czy Hanna Cygler i tym razem stanęła na wysokości zadania?

W cudzym domu Hanna Cygler

W cudzym domu – powieść, w którą ciężko się wczuć

Powieści dzielę na dwa rodzaje – takie, które od początku trzymają mnie w napięciu oraz takie, w które nie potrafię się „wczuć”. W cudzym domu początkowo należała do tej drugiej kategorii. Autorka wykonała dość ciekawy zabieg. Każdy z pierwszych rozdziałów jest poświęcony innemu bohaterowi. Najpierw poznajemy rodzinę Joachima, później Luizy, następnie zostaje nam przybliżona postać Dmitrija Nikołajewicza Suszkina. Muszę przyznać, że początkowo powieść W cudzym domu nijak nie chciała mi się kleić. Czytałam ją, ale jakoś tak bez przekonania. Dopiero w chwili, gdy losy głównych bohaterów się krzyżują, akcja staje się bardziej angażująca.

Joachim poszukujący swojego miejsca w życiu

Joachim został wychowany w szlacheckiej, dobrze sytuowanej rodzinie. Nie do końca rozumie, dlaczego w ogóle nie jest podobny do swojego dziadka. Ewidentnie wyróżnia się na tle rodziny swoimi jasnymi włosami. Mężczyzna jest bardzo inteligentny, ukończył świetne uczelnie. Pomimo iż może pochwalić się doskonałym wykształceniem, nie wie, co chce robić w życiu. Jego matka najchętniej zorganizowałaby mu wesele. Ma nawet dla niego stosowną kandydatkę – córkę swojej najlepszej przyjaciółki. Jednak Joachim pozostaje nieczuły na wdzięki Urszuli. Na tym opowieść o mężczyźnie urywa się po to, aby przybliżyć nam Luizę.


Luiza, czyli niedoszła panna młoda

Luiza kończy naukę w klasztorze i wraca do rodzinnego Paryża. Robi jednak wszystko, by wymknąć się spod opieki dorosłych i móc samej przespacerować się po rynku. Gdy po nim krąży, zostaje okradziona. Gdy dostrzega, że ktoś zabrał jej portmonetkę wraz z zawartością, zaczyna się martwić, jak wróci do domu. W tym momencie zjawia się przy niej tajemniczy mężczyzn, który ma złe zamiary. Próbuje bowiem porwać Luizę. Na szczęście całe zajście widzi sąsiad dziewczyny, Gaston. To on pomaga jej wyrwać się mężczyźnie, po czym odprowadza ją do domu. Matka Luizy jest właścicielką kamienicy, mimo to uważa, że żyje w skrajnej biedzie i musi jak najszybciej wydać córkę za mąż. Zamierza oddać jej rękę krewnemu swojego kochanka, notariusza. Gdy Luiza dowiaduje się o planach swojej matki oraz o tym, że ta przez całe życie ją okłamywała, twierdząc, że jej ojciec nie żyje, ucieka do Polski. Niestety, w rodzinnym kraju nie znajduje taty, ten już zmarł. Poznaje jednak swojego dziadka oraz przyrodnie rodzeństwo.

Suszkin czarny charakter czy  człowiek pokrzywdzony przez los?

Kolejny rozdział został poświęcony Dmitrijowi Nikołajewiczowi Suszkinowi, który przybył z carskiej Rosji z tajną misją do spełnienia. Mężczyzna szczerze nienawidzi Polaków. Na dodatek nosi na sobie ślady po wydarzeniach z przeszłości – na jego ręce brakuje części palców. Suszkin jest osobą mściwą i surową, lecz skrywa w sobie także pewną tajemnicę, która pozwala spojrzeć na jego postać z zupełnie innej perspektywy.

Losy tej trójki nieoczekiwanie się łączą. Na pensji, na której pracuje Luiza pozbawiona dostępu do majątku po zmarłym ojcu, poznaje znajomego swojej przyjaciółki, Rozalii. Jest nim Joachim Hallmann, który wykazuje wybitne zdolności w kierunku nauk ścisłych i inżynieryjnych. Pewnego wieczoru mężczyzna ten pomaga Luizie i naraża się na niebezpieczeństwo. Znaleziona przy nim broń przyczynia się do zsyłki Joachima na Syberię. Za całą tą sprawą stoi Suszkin, ale czy to on jest głównym pomysłodawcą?

Hanna Cygler - mistrzyni powieści obyczajowych i romansu historycznego

W cudzym domu to świetnie napisana powieść obyczajowa, która łączy w sobie wątki społeczne, historyczne i erotyczne. Choć początek jest dość mocno zaplątany, to z czasem historia staje się zrozumiała, zaczyna się ją płynnie czytać, a w głowie rodzi się szereg pytań. Hanna Cygler to prawdziwa mistrzyni intrygi. Nikt tak jak ona nie potrafi szafować sekretami, rodzinnymi problemami i ludzkimi emocjami. Zakończenie powieści W cudzym domu dość mocno mnie zaskoczyło. Uważam, że dopisek autorki o tym, że część kolejna być może nastąpi, jest jak najbardziej adekwatny. Po lekturze książki muszę bowiem stwierdzić, że nie znalazłam w niej odpowiedzi na pewne istotne pytanie, które zadawałam sobie od samego początku. Hanna Cygler potrafi też ucinać akcje w najmniej spodziewanym momencie i przechodzić do kolejnych wątków. Gdy nagle w powieści pojawiła się Gwiazdeczka, która gra nago dla Szuszkina, nie wiedziałam, kim jest owa kobieta. Dopiero po chwili domyśliłam się jej tożsamości, a jeszcze później moje przypuszczenia się potwierdziły. Gorąco polecam Wam powieść Hanny Cygler pt. W cudzym domu.


karminowe.usta

12 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz romanse historyczne, to gorąco polecam Ci powieść "W cudzym domu".

   Usuń
 2. Nie znam, nie słyszałam, brzmi ciekawie, szczególnie że to taka literatura w moim stylu chyba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam Ci powieść Hanny Cygler pt. "W cudzym domu", to nie lada gratka dla miłośniczek romansów:)

   Usuń
 3. Nie czytałam jeszcze. Uwielbiam romanse historyczne :) Na pewno się skuszę :)

  Pozdrawiam Agaa
  http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że nie jestem osamotniona w swoim zamiłowaniu do romansów historycznych:)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz literaturę obyczajową, to warto dać szansę powieściom Hanny Cygler.

   Usuń
 5. Od niecałych dwóch lat stoi u mnie na półce, miałam kilka podejść, ale na razie nic z tego :( Pozdrawiam! https://faanbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam na czytniku "W cudzym domu" autorki - czas chyba do niej zajrzeć. Polecasz tę konkretną pozycję?
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie zaległości czytelnicze nie dają mi wiele miejsca na nowe lektury. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam, ale może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...