Leśna Polana – Katarzyna Michalak

Katarzyna Michalak to jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS dla Biblioteki Narodowej, po książki ww. autorki w 2015 roku sięgano częściej niż po twórczość Stephena Kinga, Nory Roberts czy Paulo Coelho. Do tej pory miałam okazję zapoznać się z dwiema książkami Katarzyny Michalak. Po pozycjach z Trylogii KwiatowejZacisze Gosi i Przystań Julii, nadeszła pora na najnowszą powieść. Leśna Polana stanowi pierwszy tom z Trylogii Leśnej. Jak oceniam tę książkę?

Leśna Polana Katarzyna Michalak

Leśna Polana, czyli I tom Trylogii Leśnej

Leśna Polana to historia trzech przyjaciółek, które poznały się w sanatorium zajmującym się leczeniem depresji i nerwic. Los nie oszczędzał żadnej z nich. Gabriela w młodym wieku straciła matkę i siostrę. Pozostał jej tylko schorowany ojczym, który skatowany przed laty przez pewnego, okrutnego człowieka wymagał troski i drogich leków. Na dodatek Gabriela ma za sobą zawód miłosny i wiele innych trudnych wydarzeń, które w przeszłości doprowadziły ją do załamania nerwowego. Kobieta jest bardzo skryta i niechętnie rozmawia o przeszłości nawet ze swoimi najlepszymi przyjaciółkami. Te mogą się tylko domyślać tego, co wydarzyło się przed laty.

Julia ciągle wiąże się z niewłaściwymi facetami. Dzieciństwo spędziła w sierocińcu, dlatego też po jego opuszczeniu łapczywie poszukiwała miłości. Związek z nieodpowiednim mężczyzną pozbawił jej pewności siebie i godności. To przez niego popadła w poważną chorobę i trafiła do sanatorium, w którym poznała swoje przyjaciółki. Niestety, złe doświadczenia niczego jej nie nauczyły. Julia wciąż wiąże się z mężczyznami, którzy jej nie szanują...

Majka to z pozoru najbardziej radosna i najszczęśliwsza z przyjaciółek. Teoretycznie niczego jej do szczęścia nie brakuje. Pochodzi z bogatej rodziny, ma dobrą pracę, zjawiskową urodę i bez trudu może uwieść każdego mężczyznę. Niestety, czuje się samotna. Tak bardzo samotna, że nie potrafi zrezygnować z szukania chwili zapomnienia w ramionach przypadkowych mężczyzn.

Leśna Polana Michalak


Nieoczekiwana pomoc w spełnianiu marzeń

Trzy przyjaciółki poznajemy, gdy te oglądają domek na Leśnej Polanie. Gabriela bardzo chciałaby go kupić, ale nie stać ją na tę nieruchomość. Na co dzień pracuje, przygotowując kosztorysy dla swoich klientów. Niestety, większość zarobionych w ten sposób pieniędzy musi wydać na leki dla schorowanego ojczyma. Majka widząc rozpacz na twarzy przyjaciółki i domyślając się, że z Leśną Polaną wiążą się ważne wspomnienia, postanawia pomóc przyjaciółce spełnić marzenie.

Nieoczekiwanie okazuje się, że Leśna Polana, choć wymaga remontu, nie może narzekać na brak zainteresowania. Posiadłością tą interesuje się też trójka braci. Co czyni Leśną Polanę tak wyjątkową? Czy Majce uda się ubiec przystojnych mężczyzn i kupić nieruchomość dla swojej przyjaciółki? Czy główni bohaterowie uporają się z demonami przeszłości, które wciąż nawiedzają ich za dnia i w nocy? Co ukrywają przystojni, młodzi mężczyźni, którzy także interesują się Leśną Polaną? Jaki bagaż trudnych doświadczeń dźwigają na swoich barkach każdego dnia? Czy trzem kobietom, które są tak bardzo spragnione miłości, uda się w końcu odnaleźć bezpieczną przystań w swoim życiu?

Trylogia Leśna

Katarzyna Michalak powraca z wartościową literaturą

Leśna Polana to tytuł najnowszej powieści Katarzyny Michalak, który okazał się dla mnie dość zwodniczy. Początkowo byłam przekonana, że najpopularniejsza polska pisarka przygotowała dla nas lekką, radosną opowieść, której tłem będą krzewy malin, jagód i jeżyn. Tymczasem Leśna Polana okazała się lekturą dość ciężką i wymagającą. Muszę przyznać, że miewałam takie momenty, że chciałam ją odłożyć na półkę i więcej do niej nie wracać. Ogrom bólu i cierpienia bywał dla mnie przytłaczający. Coś jednak ciągnęło mnie ku najnowszej powieści Katarzyny Michalak. Przez pierwsze 130 stron przebrnęłam z trudem, robiąc sobie po każdych 30 stronach 1 dzień przerwy. W końcu jednak wciągnęłam się tak mocno w opowieść poświęconą ubeckich torturom, że ani się spostrzegłam, gdy zaczęłam dobijać do końca książki. Choć powieść Katarzyny Michalak momentami bywa przewidywalna, to autorce udało się stworzyć ciekawą historię, pełną niespodziewanych zwrotów akcji. Leśna Polana kończy się w sposób zaskakujący. Tak bardzo zaskakujący, że już nie mogę się doczekać Czerwieni Jarzębin.

Leśna Polana okazała się dla mnie literaturą wymagającą. Nie jestem osobą, która czyta tylko lekkie i przyjemne romanse, lubię sięgać po literaturę faktu, biografie polityków itp., niemniej z trudem czytam o ogromie ludzkiego cierpienia. Staram się unikać takich opowieści, bo nierzadko mnie przytłaczają, a wychodzę z założenia, że lektura powinna stanowić przyjemność. Na szczęście Katarzyna Michalak zachowała właściwe proporcje. Choć książka chwilami jest trudna i smutna, można w niej także znaleźć optymistyczne akcenty - wszak po każdej burzy wychodzi słońce.  To właśnie one sprawiły, że Leśna Polana została przeze mnie przeczytana do samego końca. Niemniej w najbliższym czasie zamierzam oddawać się lżejszej lekturze – w kolejce czeka na mnie Blog Jacka Bocheńskiego. 

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak przygotował nie lada gratkę dla miłośników twórczości Katarzyny Michalak, która nie bez powodu uchodzi za królową emocji. W księgarni internetowej Znaku można zamówić Leśną Polanę za niespełna 27 zł :) 
karminowe.usta


9 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki tej autorki. Muszę się rozejrzeć za tą książką ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę gorąco polecam "Leśną Polanę". Ta książka jest jeszcze bardziej emocjonalna i pełna zaskakujących zwrotów akcji niż poprzednie:)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Katarzyna Michalak pisze powieści obyczajowe, które czyta się z prawdziwą przyjemnością:)

   Usuń
 3. Wszystkie książki pisarki Katarzyny Michalak są świetne. 👍📚

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przeczytałam na razie 3 i jestem z nich zadowolona:)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz powieści obyczajowe pełne zwrotów akcji, to "Leśna Polana" może Ci przypaść do gustu:)

   Usuń
 5. Jeśli chodzi o tę autorkę trudno mi określić się jednomyślnie. "Nie oddam dzieci" to jedna z najbardziej udanych powieści jaką przeczytałam w poprzednim roku. "Bezdomna" to chłam totalny. Niektóre jej pozycje są mi obojętne. Gdy zafascynowała mnie książka "Nie oddam dzieci" jak szalona zdobywałam kolejne pozycje Kasi Michalak. Teraz mam ich mnóstwo i szczerze przyznam... mam pewne obawy sięgając po nie. ;) Czytając "Ogród Kamili" nieraz miałam ochotę trzasnąć nią w kąt, a jak dowiedziałam się, co wydarzy się w życiu Kamili w kolejnych częściach - całkowicie odechciało mi się lektury. ;)

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...