Noworoczna garść ciekawostek

W związku z tym, iż ostatnio natknęłam się na kilka ciekawostek, postanowiłam je pokrótce przybliżyć. Mam nadzieję, że zebrane doniesienia wzbudzą Wasze zainteresowanie. Zapraszam do lektury:)

Promieniowanie UVA i UVB powoli utrwala się w świadomości społecznej jako szkodliwe. W obawie przed nowotworem i przedwczesnym starzeniem wiele osób sięga po kremy z filtrem. Niestety, promieniowanie ultrafioletowe nie jest jedynym wrogiem naszej skóry.

HEV, czyli promieniowanie widzialne o wysokiej energii (długość fali 400-500 nm), charakteryzuje się dużą zdolnością penetracji. Wykazano, że oddziałuje na tkankę podskórną i naczynia krwionośne. Szacuje się, że HEV generuje 50% wolnych rodników, które inicjują fotostarzenie i kancerogenezę.

Promieniowanie widzialne o wysokiej energii jest niezwykle zdradliwe, ponieważ nie towarzyszy mu zaczerwienienie skóry. W związku z tym nie zdajemy sobie sprawy z jego destrukcyjnego wpływu. Skutki HEV ujawniają się po wielu latach. Mają bezpośredni związek z powstawaniem wolnych rodników, które pośrednio uszkadzają DNA i aktywują metaloproteinazy. Te ostatnie odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry.

Zazwyczaj wybierając olej, kierujemy się porowatością włosów. Z doświadczenia wiemy, że jedne produkty wygładzają kosmyki, inne z kolei fundują nam puch. Najnowsze doniesienia naukowców wskazują, że olej kokosowy pod względem molekularnym odpowiada strukturze białek, które stanowią główny budulec włosa.

W Indiach przeprowadzono ciekawy eksperyment. Wykorzystano 3 składniki, które cieszą się dużą popularnością w przemyśle kosmetycznym:
 1. olej mineralny
 2. olej słonecznikowy
 3. olej kokosowy.

Wyniki wskazują, iż dwa pierwsze ingredienty nie chronią włosów przed utratą białka. Jedynie olej kokosowy zabezpiecza kosmyki (zarówno uszkodzone, jak i nieuszkodzone) przed tym niekorzystnym zjawiskiem.

W marcu ubiegłego roku Unia Europejska wprowadziła zakaz testowania kosmetyków i ich składników na zwierzętach. Ostatnio pojawiły się doniesienia, iż prawo zawiera luki.

Państwo członkowskie może zwrócić się o zastosowanie wyjątku od zakazu, gdy:
 1. wykaże, że dany składnik jest powszechnie wykorzystywany i nie można zastąpić go inną substancją
 2. pragnie określić toksyczność ingredientu przyjmowanego w powtarzanych dawkach lub ocenić wpływ niektórych substancji na rozrodczość.

PS Czy zdawaliście sobie sprawę, że promieniowanie widzialne o wysokiej energii jest niebezpieczne? Naukowcy pracują nad preparatem z frakcjonowaną melaniną, który ma za zadanie chronić skórę przed destrukcyjnym działaniem HEV. Czy sięgniecie po ten specyfik, jeśli pojawi się na rynku?


karminowe.usta

27 komentarzy:

 1. Niektóre okulary przeciwsłoneczne podobno będą nas chronić przed HEV.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że te innowacyjne okulary przejdą pomyślnie testy i niebawem trafią na rynek:)

   Usuń
  2. Słyszałam o tych okularach, ale podobno testy się przeciągają... Kto wie, kiedy będą na rynku.

   Usuń
 2. A jak się chronić przed HEV? pierwszy raz o tym słysze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naukowcy pracują nad kremem z frakcjonowaną melaniną. Wyniki są obiecujące. Mam nadzieję, że specyfik pomyślnie przejdzie testy i niebawem trafi na rynek.

   Usuń
 3. Czekam na całkowity zakaz testów na zwierzętach. Udało mi się prawie wszystkie testuchy wytępić z kosmetyczki, ale nie umiem znaleźć odpowiednika tuszu do rzęs...
  Muszę poczytać o promieniowaniu HEV. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei mam problem z namierzeniem treściwej, silikonowej odżywki. W produkcji tego typu specyfików przodują firmy, które testowały kosmetyki na zwierzętach:(

   Usuń
 4. Spoko, luki w prawie zawsze się znajdą :-/

  OdpowiedzUsuń
 5. promieniowanie HEV - poczytam o tym więcej bo wydaje się to bardzo ciekawym tematem ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zgłębić ten temat, ponieważ promieniowanie widzialne o wysokiej energii wpływa na nasze zdrowie.

   Usuń
 6. hev - kolejna rzecz, przed którą trzeba będzie się chronić :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, lista zagrożeń niepokojąco się wydłuża...

   Usuń
 7. Czyli krem z filtrem 24h/dobę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Podejrzewam, że niebawem krem z filtrem stanie się naszym nieodłącznym towarzyszem;)

   Usuń
 8. Powiem tak w tych czasach nawet w zwykłym chlebie można znaleźć różne ,,cuda,, niestety ale tak jest, większość produktów nam szkodzi zamiast pomagać do tego właśnie są testowane na zwierzętach a co powiecie o tym, że różnego rodzaju lekarstwa, szczepionki i tym podobne ,,specyfiki,, są testowane na ludziach !!! i dodam, że większość z tych ludzi nawet o tym nie wie !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, w dzisiejszych czasach nawet żywność pochodząca z gospodarstw ekologicznych nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Uprawy mają kontakt z deszczem, który niesie ze sobą różne zanieczyszczenia.

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że notka spotkała się z Twoim zainteresowaniem:)

   Usuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przydałby się nam taki patent, jaki mają w Australii - tam sprzedają kremy z filtrem w takich dużych, litrowych bukłakach :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie przygarnęłabym taki litrowy bukłak:) U mnie tego typu produkty idą jak woda, ponieważ niezależnie od pory roku muszę zabezpieczać skórę przed promieniowaniem słonecznym. Ze względu na fotoalergię nie mogę sobie pozwolić na niższy faktor, w związku z tym na mojej twarzy nieustannie goszczą treściwe emulsje.

   Usuń
 12. a mnie zainteresowało wyróżnienie olejku kokosowego, muszę mu się bliżej przyjrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje włosy nie przepadają za olejem kokosowym, ale będę go łączyła z produktami, które służą moim kosmykom:)

   Usuń
 13. uwielbiam wszelkie kosmetyki z kokosem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie potrafię oprzeć się charakterystycznej, kokosowej woni:)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...