Najlepsze książki 2020 roku


Rok 2020 obfitował w świetną literaturę. Dużo dobrych książek ukazało się w pażdzierniku i listopadzie. W tej notce chciałabym wyróżnić kilka tytułów. Zapraszam na najlepsze książki 2020 roku. Na co warto zwrócić uwagę?

Złodziejki świąt – Hanna Cygler

Złodziejki świąt – Hanna Cygler


Bardzo lubię książki Hanny Cygler, a jeśli te jeszcze dotyczą światka literackiego, to jestem w siódmym niebie. Poznajemy tutaj Elwirę, która przybywa na targi książki, aby promować swój nowy kryminał. Niestety, zamiast spotkania z fanami czeka ją gigantyczny hejt. Czym pisarka podpadła opinii publicznej? Kto za tym stoi?
Równolegle poznajemy dalsze losy Marii Teresy Flores. Teraz koncentruje się ona na pracy na uczelni, książki pisze wyłącznie hobbystycznie. To jednak będzie musiało ulec zmianie, bowiem Marię Teresę czeka spłacenie jeszcze jednego długu zaciągniętego przez jej nieżyjącego partnera. Wydawca domaga się kontynuacji jej bestsellerowej powieści obyczajowej. Tym razem jej akcja ma rozgrywać się w atmosferze bożonarodzeniowej. Na dodatek Marię Teresę czeka tsunami w życiu prywatnym. Jej macocha poprosi ją o dość nietypową przysługę. Czy Maria Teresa sprosta oczekiwaniom?
Bo nadal cię kocham – Magdalena Kordel


Z niecierpliwością czekałam na kolejny tom cyklu Malownicze. Powracamy do dobrze znanych nam bohaterów. Magda wychowuje malutką córeczkę, Zofia Marianna daje jej nieźle popalić. Na dodatek młoda kobieta opiekuje się adoptowanymi dziećmi i prowadzi własną księgarnię. Gdy pewnego dnia odkrywa, że z tego wszystkiego zapomniala odwiedzać Leontynę i nie wie, co dzieje się w życiu jej krewnej, jest jej bardzo przykro. Starsza pani od pewnego czasu nie zmienia wystawy w Kuferku, który niegdyś stanowił jej oczko w głowie. Na dodatek ucieka przed listonoszem i stała się dziwnie przygnębiona. Jaki ma to związek z listami, które otrzymuje z zagranicy? Kto jest ich nadawcą? Bo nadal cię kocham to powieść pełna ciepła i nadziei, choć porusza trudne tematy, w tym życie w obliczu II wojny światowej.


Bo nadal cię kocham – Magdalena KordelWyjdź za mnie, kochanie – Krystyna Mirek


To pierwsza komedia romantyczna w dorobku Krystyny Mirek. Mam nadzieję, że nie ostatnia, ponieważ bardzo przypadła mi do gustu. Apolonia to starsza kobieta, która z powodzeniem stoi na czele firmy. Ma talent do rządzenia i stawiania czoła przeciwnościom losu. Jej oczkiem w głowie jest wnuczka, Marika, która z kolei została stłamszona przez babkę i ojca. Choć zbliża się jej termin ślubu z Maurycym, nie czuje, aby rozpierało ją szczęście, zwłaszcza że przebieg tego dnia został szczegółowo zaplanowany przez Apolonię. Równolegle poznajemy informatyka oraz jego ojca, który planuje włamać się do willi zamożnej kobiety. Czy młodemu chłopakowi uda się zniechęcić ojca do tego pomysłu? Jak potoczą się dalsze losy głównych bohaterów?


Wyjdź za mnie, kochanie – Krystyna MirekInni mają lepiej – Krystyna Mirek


Chyba każdemu z nas zdarza się pomyśleć, że inni mają lepiej. W ogrodzie sąsiada trawa jest bardziej zielona niż w naszym. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety w różnym wieku. Każda z nich ma jakiś problem i zazdrości pozostałym. Zuza zazdrości koleżankom partnerów, sama musi samotnie wychowywać córkę. Natalia z kolei zazdrości Jagodzie stabilnego życia rodzinnego, a Zuzie stałej pracy. Sama drży z obaw, że jej partner odejdzie do swojej eks. Natomiast Jagoda walczy z hejterem, który usiłuje zniweczyć jej karierę zawodową. Książka pt. Inni mają lepiej niesie ze sobą ważne przesłanie. Nie powinniśmy skupiać się na tym, czego nie mamy, lecz tym, czym zostaliśmy obdarowani.


Inni mają lepiej – Krystyna MirekZwyczajne cuda – Agnieszka Jeż


Wiem, że o tej książce wspominałam już na blogu, ale bardzo mi się spodobała, więc musiała znaleźć się w tym zestawieniu. Marta jest bibliotekarką z pasją, która prowadzi klub czytelniczy. W prywatnym życiu musi się zmagać z wiecznym niezadowoleniem swojej matki, która przed laty rozwiodła się z ojcem. Ponadto Marcie doskwiera samotność. Chciałaby znaleźć miłość swojego życia. Marta zaczyna umawiać się na randkę z nieznajomymi mężczyznami. Co z nich wyniknie? Jak do niej docierają ci wszyscy faceci?
Równolegle poznajemy Krzysztofa, który pochodzi z rodziny dotkniętej problemem alkoholowym i przemocą domową. W Warszawie udaje mu się zrobić zawrotną karierę w firmie farmaceutycznej. Niestety, prywatnie nie wiedzie mu się najlepiej. Brakuje mu drugiej połówki. Pewnego dnia zaczynają do niego przychodzić tajemnicze SMS-y. Początkowo Krzysztof myśli, że to jakaś agencja towarzyska, jednak w końcu odpowiada na jednego z nich i umawia się na spotkanie. Jak potoczą się jego dalsze losy?
Zwyczajne cuda – Agnieszka Jeż

Jak myśleć o sobie dobrze? – Stefanie Stahl


Uwielbiam poradniki Stefanie Stahl. Bardzo dobrze naświetlają problemy z życia wzięte, jednocześnie wskazują na ich potencjalne przyczyny i udzielają wskazówek, jak sobie z nimi radzić. Jak myśleć o sobie dobrze? to książka poświęcona samoocenie. Niestety, wielu osobom brakuje wiary w siebie. Nie potrafimy podchodzić do samych siebie w sposób wyrozumiały, nieustannie uprawiamy natomiast samobiczowanie. Stefanie Stahl pokazuje, jak przerwać to błędne koło, poprawić swoją samoocenę i zacząć czerpać z życia pełnymi garściami.
Jak myśleć o sobie dobrze? – Stefanie Stahl

Kochaj najlepiej, jak potrafisz – Stefanie Stahl


Czy wiesz, że istnieją różne style przywiązania? Styl bezpieczny jest najbardziej pożądany. Powstaje wówczas, gdy dziecko ma dobry kontakt z matką. Ta okazuje mu miłość i troskę, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ale też pozwala wyrazić własne zdanie. Osoby, które wyrastają w takiej atmosferze, w dorosłym życiu nie boją się bliskości. Potrafią bowiem znaleźć balans między więzią a autonomią. Nie boją się szczerze rozmawiać z partnerem, okazywać mu miłości, ale gdy trzeba, potrafią wyjść ze znajomymi do kina czy zapisać się na kurs podnoszący zawodowe kompetencje. Niestety, nie każde dziecko miało szczęście obcować z matką niepopełniającą poważniejszych błędów wychowawczych, czego efektem jest wykształcenie jednego z pozabezpiecznych stylów przywiązania. Stefanie Stahl bardzo szczegółowo opisuje każdy z nich. Udziela też cennych wskazówek oraz diagnozuje źródło problemu. Stosując się do jej zaleceń, można zmienić swoje życie i stworzyć szczęśliwy związek.


Kochaj najlepiej, jak potrafisz – Stefanie Stahl


8 komentarzy:

 1. Nie znam ani jednej, ale to dlatego, że raczej gustuję w innej literaturze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam Kordel i Mirek (Wyjdź...) - uwielbiam ich twórczość!
  Jak będzie kiedyś okazja to przeczytałam Jeż i Cygler, ale czas póki co nie pozwala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już czekam na nową powieść Mirek, która wyjdzie 10 lutego :)

   Usuń
 3. Nie znam żadnej z tych pozycji, ale może uda mi się nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziesz miała czas, a lubisz taka literaturę, to gorąco polecam :)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...