590 powodów, by kupować polskie produkty

Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale należę do osób, którym bliskie jest pochodzenie produktów, które kupuję w sklepie. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o żywność, leki, ubrania czy też kosmetyki. Uważam, że w miarę możliwości warto wspierać rodzime firmy, ponieważ w ten sposób sami zapewniamy sobie miejsca pracy. Rolnik dostarcza świeże owoce i warzywa, ktoś z naszych znajomych pracuje przy ich przetwórstwie, my zaś zajmujemy się reklamą finalnego wyrobu. Wszyscy na tym zarabiamy i stwarzamy sami sobie miejsca pracy. Niestety, od pewnego czasu coraz więcej produktów jest sprowadzanych z Chin, Bangladeszu, Tajwanu itp. Oczywiście, ma to swoje zalety, przekłada się na niższe, konkurencyjne ceny. Z drugiej jednak strony rozwój krajów takich jak Chiny niesie ze sobą liczne negatywne skutki. Przede wszystkim polskie firmy nie mogą często konkurować z chińskimi korporacjami, w których maksymalnie tnie się koszty pracy. Po drugie, coraz bardziej uzależniamy się od Chin – w sklepie coraz trudniej znaleźć garnek wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej. Jak tak dalej pójdzie, Chiny zaczną nam stawiać coraz bardziej wyśrubowane warunki, w końcu nie będziemy mieli własnego przemysłu i będziemy zdani na import. Jakby tego było mało, jakość chińskich towarów często pozostawia wiele do życzenia. O ile bluzki czy elektronika raczej nam nie zaszkodzą, o tyle skażone metalami ciężkimi sztućce, garnki czy miski mogą już wyrządzić na krzywdę. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z kosmetykami. Niestety, czasem chińskie wyroby nie spełniają europejskich norm jakościowych, o czym można przekonać się, gdy sklep informuje o ich wycofaniu i prosi o zwrot zakupionego towaru.

590powodów
Dlaczego trudno znaleźć polskie produkty?

Oczywiście, w dzisiejszych czasach nie da się kupować wyłącznie produktów polskich, jak wyżej wspomniałam niektóre branże stawiają na fabryki w krajach rozwijających, które wydają się konkurencyjne pod względem płac. Tamtejsi pracownicy nie buntują się, nie zrzeszają w związkach zawodowych, przez co rozwój gospodarki odbywa się ich kosztem. Nie do końca mi się to podoba, dlatego też w miarę możliwości staram się sięgać po polskie produkty. Co ciekawe, nawet w sieciówkach takich jak Orsay można czasem kupić sukienkę uszytą w Polsce. Na dodatek w mniejszych sklepach można kupić ubrania z adnotacją „made in Poland”. Mam kilka ulubionych marek odzieżowych, które szyją wyłącznie w Polsce – Taranko, Makalu, Bialcon. Polską bieliznę oferuje Konrad. Natomiast polskie kosmetyki znajdziemy na półkach w drogerii – Senelle, Hean, Paese czy Sylveco to tylko niektóre rodzime marki, które zasługują na uwagę.


590powodów, czyli inicjatywa wspierająca polską gospodarkę

Nie zawsze jednak wiemy, czy kupując produkt danej firmy, rzeczywiście wspieramy rodzimy biznes. Nazwy bywają bowiem mylące, na dodatek nieustannie dochodzi do fuzji z międzynarodowymi koncernami, które z czasem wyprowadzają produkcję do innych krajów. Z myślą o osobach, które pragną poprzez swoje codzienne decyzje zakupowe wspierać rodzime przedsiębiorstwa, uruchomiono platformę 590powodow.pl. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia postanowili promować produkty polskich firm poprzez umieszczenie na nich logotypu 590 i dodanie danego przedsiębiorstwa do mapy marek, którą możecie znaleźć tutaj http://590powodow.pl/mapamarek.html Czy wiedzieliście, że dzbanki filtrujące DAFI mają polski rodowód? Ja dowiedziałam się tego z platformy #590powodow Pozytywnie zaskoczyła mnie obecność na mapie firmy COLIAN, która ma w swoim portfolio m.in. czekolady Goplana, wafelki Grześki czy oranżadę Hellena.


Po czym rozpoznać polski produkt?

Na platformie 590powodow.pl znajdziecie szczegółową instrukcję, która pozwoli Wam spośród wielu produktów dostępnych na półkach w sklepie wybrać te, które rzeczywiście zostały wyprodukowane przez rodzime przedsiębiorstwa. Podczas codziennych zakupów należy zwrócić uwagę na prefiks przy kodzie paskowym – 590 to numer zarezerwowany dla Polski. Na opakowaniu należy też szukać adnotacji „wyprodukowano w Polsce” lub logotypu akcji 590powodów. Każda polska firma może przystąpić do akcji i uzyskać możliwość bezpłatnego korzystania z logotypu 590powodów po wcześniejszym kontakcie mailowym z pomysłodawcami tej patriotycznej inicjatywy.

Zalety z kupowania produktów z kodem paskowym zaczynającym się od 590

Wspierając rodzime firmy, sam na tym korzystasz:
 • zwiększasz produkt krajowy brutto, jednocześnie przyczyniając się do spadku bezrobocia
 • odprowadzasz większe składki zdrowotne, dzięki czemu istnieje możliwość poprawy jakości świadczeń zdrowotnych
 • zwiększasz nakłady na szkolnictwo i umożliwiasz rozwój nauki
 • poprawiasz bezpieczeństwo – państwo może zainwestować w lepszy sprzęt wojskowy i w wyposażenie straży pożarnej, która jeździ m.in. do wypadków drogowych
 • pośrednio przyczyniasz się do wzrostu swojej pensji i możesz uzyskać w przyszłości wyższą emeryturę.

5 komentarzy:

 1. "O ile bluzki czy elektronika raczej nam nie zaszkodzą"
  Bzdura...choc wlaściwie nie wiem, czy większy poziom ignorancji czy indolencji

  OdpowiedzUsuń
 2. ja od lat staram się kupować jak najwięcej polskich produktów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. fajny pomysł :) staram się kupować polskie produkty, ale wiadomo - nie zawsze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też zwracam na to uwagę i staram się wspierać polskich producentów. Przy okazji polecam aplikację Pola. Za jej pomocą skanujemy kod kreskowy produktu i dowiadujemy się kto wytwarza daną rzecz. Przydatne do sprawdzenia która marka jest naprawdę polska i co warto kupować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz, rację warto zwrócić uwagę, aby kupować polskie produkty :)

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...