Księga luster – E. O. Chirovici

Ten rok nie rozpoczął się dla mnie zbyt dobrze pod względem czytelniczym. Na 8 książek, po które sięgnęłam, tylko 2 okazały się dobre. Pozostałe mnie zawiodły pod różnymi względami. Trafiałam na nudne, infantylne powieści, które czytałam bez większej przyjemności. Gdy zwątpiłam, że trafię na ciekawą książkę, która pochłonie mnie bez reszty, w moje ręce wpadł kryminał rumuńskiego pisarza. Księga luster to powieść, która swoją premierę będzie miała 13 marca, ja jednak miałam okazję zapoznać się z nią przedpremierowo. Czy E. O. Chorovici stworzył opowieść trzymającą w napięciu do ostatniej strony?

księga luster chirovici
Księga luster – historia pewnej powieści opartej na faktach

Peter Katz jest znanym agentem literackim, pewnego dnia na swojej skrzynce mailowej znajduje wiadomość od Richarda Flynna. Mężczyzna do swojej wiadomości dołącza załącznik w postaci kilku rozdziałów manuskryptu. Gdy Peter Katz zapoznaje się z próbką twórczości Richarda Flynna, przeczuwa, że jego powieść oparta na faktach może okazać się bestsellerem. O czym opowiada Księga luster?

Richard jest studentem, który marzy o karierze literackiej. Wierzy, że pisząc bestsellery, dorobi się potężnemu majątku, w tym okazałej willi. Do wynajmowanego przez niego mieszkania wprowadza się Laura. Dziewczyna ukończyła psychologię i kontynuuje studia z zakresu matematyki. Wierzy, że połączenie nauk ścisłych z humanistycznymi pozwoli jej jej opracować model behawioralny. Laura współpracuje ze sławnym profesorem, Wiederem, który zajmuje się innowacyjną metodą zwalczania traumy u żołnierzy powracających z frontu. Flynn zwierza się swojej współlokatorce, że poszukuje pracy. Laura przedstawia Richarda swojemu profesorowi, który zleca mu uporządkowanie swojego bogatego księgozbioru. Flynn jest zadowolony z nowej pracy. Nie dość, że otrzymuje za nią przyzwoite wynagrodzenie, to jeszcze obcuje z białymi krukami, co sprawia mu ogromną przyjemność.


Mroczne strony ludzkiej natury – kto zabił profesora Wiedera?

W międzyczasie Flynn nawiązuje romans z Laurą. Ich relacja ma czysto erotyczny charakter, mimo to Richard coraz bardziej zakochuje się w swojej współlokatorce. Czy ona odwzajemnia jego uczucia? A może tylko się nimi bawi? Czy to prawda, że prześladuje ją były chłopak, który leczy się u psychologa? A może to tylko kłamstwo i forma manipulacji? Flynna bardziej od byłego Laury niepokoi bliska relacja jego współlokatorki z profesorem Wiederem. Gdy naukowiec zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu, Richard staje się głównym podejrzanym. Tymczasem profesor Wieder miał wielu wrogów. Flynn mógł go zabić kierowany zazdrością. Ktoś mógł też nie chcieć opublikowania wyników przełomowych badań psychologicznych. Do tego dochodzą przestępcy, których poczytalność badał profesor Wieder jako ekspert sądowy. Naukowiec mógł okazać się niewygodny dla swoich kolegów po fachu, którzy zazdrościli mu sukcesów zawodowych. Na dodatek ciało Wiedera znalazł mężczyzna, który w przeszłości był oskarżony o morderstwo żony. Wówczas jednak został uznany za niepoczytalnego przez profesora. To dzięki niemu wyszedł na wolność. Kto tak naprawdę zabił Wiedera? A może okrutnej zbrodni dokonała Laura, która ewidentnie miała o coś żal do profesora?

Niestety, pisarz przesłał agentowi literackiemu tylko niewielki fragment historii, przerywając ją w najbardziej emocjonującym momencie. Peter Katz postanawia skontaktować się z Flynnem, niestety, mężczyzna nie odpisuje na maile. Agent literacki w końcu decyduje się na złożenie pisarzowi wizyty, drzwi otwiera mu partnerka Richarda, który wyjaśnia mu, iż autor Księgi luster trafił do szpitala. Wkrótce Flynn umiera, a dalsza część manuskryptu nie zostaje znaleziona. W zaistniałej sytuacji Peter Katz decyduje się odszukać pozostałe rozdziały książki lub chociaż odtworzyć przebieg wydarzeń sprzed lat.

Agent literacki zatrudnia Kellera, który z kolei nawiązuje kontakt z byłym policjantem w przeszłości zajmującym się sprawą. Eksgliniarz zmaga się z wczesnym stadium choroby Alzheimera. Czy zanim całkowicie opuszczą go siły intelektualne, uda mu się rozwiązać zagadkę kryminalną?

Chirovici – mistrz kryminału psychologicznego

Księga luster to świetny kryminał psychologiczny. Chirovici przykłada w nim ogromną wagę do kreślenia portretów psychologicznych głównych bohaterów. Autor przeprowadza nas przez meandry ludzkiej psychiki i zmusza czytelnika do refleksji. Czy w ogóle istnieje prawda? Jak to możliwe, że trzech świadków zdarzenia relacjonuje je w zupełnie inny sposób? Czy robi to w pełni świadomie, a może w grę wchodzi tendencja do subiektywizowania pewnych zdarzeń, z której na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy? Księga luster to powieść, której tytuł świetnie nawiązuje do tematyki książki. Wszyscy znamy zwierciadła odbijające rzeczywistość oraz takie, które ją zafałszowują. Chirovici trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Gdy dobrnęłam do końca powieści Księga luster, okazało się, że jest już północ i pora położyć się, aby rano wstać do pracy. Księga luster to trudna lektura, która zmienia spojrzenie na pewne kwestie. W ogóle nie przypuszczałam, że aż tak przypadnie mi do gustu. Księga luster stawia przed czytelnikiem mnóstwo pytań. Gdzie przebiega cienka linia między eksperymentami medycznymi a chorymi ambicjami naukowców? Czy wiedza i prowadzone badania mogą obrócić się przeciwko człowiekowi? Do czego są zdolni ludzie, aby osiągnąć swój cel? Czy można wierzyć ludziom, którzy w przeszłości leczyli się psychiatrycznie? Jak to możliwe, że w tak cywilizowanym kraju jak Stany Zjednoczone co roku przeprowadza się egzekucje w ramach kary śmierci, podczas gdy na Białorusi wciąż można znaleźć zapis o karze śmierci, ale od wielu lat w ogóle się go nie egzekwuje? To swego rodzaju paradoks, zresztą nie jedyny, jaki znajdziemy na stronach Księgi luster.

Chirovici ma szanse trafić na szczyty polskich bestsellerów, już dawno nie czytałam tak dobrej książki. Premierę wydawniczą Księgi luster zaplanowano na 15 marca.

karminowe.usta

3 komentarze:

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...