Wymarzony dom – Magdalena Kordel

Serię powieści, których akcja rozgrywa się w miejscowości Malownicze, poznałam niejako od tyłu. Pierwszą z przeczytanych przeze mnie książek Magdaleny Kordel były Nadzieje i marzenia, które ukazały się w tym roku. Powieść wciągnęła mnie do tego stopnia, że nie mogłam odmówić sobie przyjemności zapoznania się z pozostałymi częściami. Później nadeszła pora na Uroczysko, Wino z Malwiną i w końcu na Wymarzony dom, który de facto jest pierwszym tomem z cyklu Uroczysko. Czy Magdalena Kordel po raz kolejny mnie nie zawiodła? Zapraszam do lektury recenzji. Notabene zamierzam częściej publikować recenzje książek, ponieważ sprawia mi to ogromną frajdę. Mam nadzieję, że w międzyczasie odzyskam wenę do przygotowywania notek typowo kosmetycznych. Nie macie jednak powodów do zmartwień – mam przygotowane zapasowe recenzje kosmetyków.

Wymarzony dom Magdalena Kordel

Wymarzony dom – dlaczego Magdalena Kordel zrezygnowała z chronologii?

Wymarzony dom to pierwsza powieść z cyklu Malownicze, zatem można by odnieść wrażenie, że zaczynanie od końca jest idiotycznym pomysłem. Nic bardziej mylnego. Magdalena Kordel postawiła na dość nietypowe rozwiązanie, mianowicie, bohaterowie w jej powieściach pojawiają się, zanim w kolejnym tomie przyjadą do Malowniczego i osiedlą się w nim na dobre. Gdybym miała ułożyć wszystkie tomy w chronologiczny, sensowny sposób, to pierwszą częścią byłoby Uroczysko, kolejnym Wino z Malwiną, następnie Wymarzony dom, po czym przeszłabym do powieści Nadzieje i marzenia. Wprawdzie kontynuacją Wymarzonego domu jest Wymarzony czas, ale nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z jego treścią. Prawdopodobnie, jak tylko zakończę pisanie niniejszej recenzji, rozpocznę lekturę, niemniej znając Nadzieje i marzenia oraz zakończenie Wymarzonego domu, logicznym wydaje mi się następstwo tych dwóch tomów. Pod koniec powieści, będącej przedmiotem niniejszego wpisu, jest mowa o spadku, jaki Magda otrzymała po francuskim wuju. Nadzieje i marzenia rozpoczynają się od listu z Francji, który wzywa główną bohaterkę do stawienia się w kraju nad Sekwaną w celu przekazania spadku po krewnym. Wymarzony dom to powieść, w którym poznajemy Magdę, która przyjechała do Malowniczego. Dziewczyna nie może się jednak dostać do nowo zakupionego mieszkania i wtedy z pomocą przychodzi jej Majka, bohaterka Uroczyska i Wina z Malwiną. Jest to dość osobliwe, bowiem w Uroczysku dowiadujemy się, że kobieta po rozstaniu z mężem, który odszedł do innej, przyjeżdża do domku w Sudetach – spadku po zmarłej ciotce. Z czasem poznaje pszczelarza Floriana, który zakochuje się w jej przyjaciółce Jagodzie. Ta z kolei w powieści Wino z Malwiną jest już w ciąży z ukochanym. Nieoczekiwanie w I tomie z cyklu Malownicze, czyli Wymarzonym domu dowiadujemy się, że Florian pragnie być wspaniałym ojcem dla dziecka, którego oczekuje Jagoda. Ba, zna nawet płeć malucha, chociaż to zostaje potwierdzone dopiero pod koniec powieści Wino z Malwiną. To zaburzenie chronologii jest dość dziwnym zabiegiem. Dla osoby, która pragnie przeczytać tylko jedną książkę podczas pobytu na plaży, bez znaczenia. Jednak fani twórczości Magdaleny Kordel mogą odbierać ten niekonwencjonalny zabieg jako coś dziwnego...

Pomijając brak chronologii i połączeń przyczyno-skutkowych, który trochę mnie razi, Wymarzony dom to powieść, która niewątpliwie wpisała się w mój gust czytelniczy. Lubię literaturę obyczajową pełną tajemnic, nagłych zwrotów akcji, która kończy się pozytywnie. Wymarzony dom otwiera historia Magdy, która przez dwa lata tkwiła w nieudanym związku ze swoim szefem z biura tłumaczeń. Gdy pewnego dnia kobieta zjawia się w biurze, trwa właśnie nabór na stanowisko asystentki szefa. Partner Magdy zostaje przyłapany na klepnięciu jednej z kandydatek w pośladki. To sprawia, że Magda w końcu podejmuje decyzję o rozstaniu i odejściu z firmy. Może sobie na to pozwolić, wszak odłożyła sporo pieniędzy z wysokich pensji, ponadto ojciec spłaca jej warszawskie mieszkanie, a tajemniczy wuj z Francji przesyła co miesiąc pokaźną sumkę. Szef Magdy łatwo się nie poddaje i nachodzi ją w mieszkaniu, ta jednak daje mu wyraźnie do zrozumienia, że nie interesują ją dalsza znajomość. Magda postanawia uczcić swoje rozstanie w mieszkaniu Klary, do którego nieoczekiwanie wpada matka jej najlepszej przyjaciółki. Jest załamana, ponieważ wbrew woli męża kupiła dom w Malowniczem, który przed laty należał do jej krewnego. Teraz musi go odsprzedać, aby uniknąć rodzinnych peturbacji. Nieruchomość po 4 butelkach wina postanawia odkupić Magda, sporządza z mamą przyjaciółki umowę przedwstępną. Po przebudzeniu nie rezygnuje z transakcji i staje się właścicielką starego domu w Malowniczem. Postanawia obejrzeć swoją posiadłość na własne oczy. Nieruchomość okazuje się dość duża, jej stan jest dużo lepszy od przewidywanego, niemniej dom potrzebuje remontu. Ma jednak coś rzadko spotykanego – duszę, która przemawia do Magdy. Zanim jednak Magda przekroczy próg domu i pozna jego blaski oraz cienie, ma problem z dostaniem się do wnętrza. Klucze, które posiada, nie pasują, zatem kontaktuje się z poprzednią właścicielką za pośrednictwem swojej najlepszej przyjaciółki. Ta wysyła do Magdy panią Maję, właścicielkę pensjonatu Uroczysko. W ten sposób kobiety się poznają i stawiają podwaliny pod kobiecą przyjaźń. Mai towarzyszy Florian, który informuje Magdę o braku prądu. Kobieta spędza samotnie noc w ciemnym, nieznanym jej domu. Jest to tak ciężkie przeżycie, że nazajutrz nie waha się ani przez chwilę, gdy zaprasza do domu nowo poznaną dziewczynę – Julię. Nastolatka przyjechała do Malowniczego w celu poznania Krystyny – kobiety ze zdjęcia, która zna tajemnice jej ojca. Julia ma tylko Karola, jej matka zmarła przed laty, podobnie jak babcia. Niestety, ojciec zawsze był nieobecny i oschły, bez reszty pochłonięty romansami nawet nie zauważa, że jego córka zdawała maturę. Julia nie zna Krystyny, ale postanawia ją odszukać i szczerze porozmawiać. Niestety, kobieta nie wie, że tajemnicza postać ze zdjęcia przebywa poza domem i wróci dopiero za kilka dni. Magda postanawia ją jednak przygarnąć pod swój dach, zawsze to raźniej mieszkać z kimś.

Wymarzony dom to także powieść, które porusza ważne tematy. Przedstawiono w niej dramatyczną historię dwóch dziewczynek – Anki i Marcysi, które po osieroceniu mieszkają z dziadkami nadużywającymi alkoholu. Po jednej z libacji pobite stają przed domem Magdy. W tym momencie zarówno główna bohaterka, jak i jej siostra podejmują niezwykle ważna decyzje. Kasia, zbuntowana dziewczyna z miasta, nagle dostrzega, że jej życie jest wspaniałe, bo nikt jej nigdy nie skrzywdził. Ba, rodzice dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić jej bezpieczeństwo i miłość.

Julia zakochuje się w Tymku, chłopaku, który podrzucił ją pod dom pani Krystyny, sąsiadki Magdy. Co jednak łączy przystojnego bruneta, studenta leśnictwa, z pogmatwaną historią rodzinną Julii? Dlaczego ojciec Tymka nie może dowiedzieć się o przyjeździe dziewczyny? Co takiego skrywa Krystyna i jak poznała jej ojca Karola? Co z tą skomplikowaną historią ma wspólnego Grażyna, siostra Krystyny? Kim jest tajemnicza Zosia, która stanowi klucz do rozwiązania zagadki? Odpowiedzi na większość z powyższych pytań poznajemy dopiero pod koniec książki. Choć pewnych rzeczy możemy się domyślić, to trudno poskładać je w logiczną całość z informacjami, które dozuje czytelnikowi Magdalena Kordel.

Niespodziewanie, oczywiście dla osób, które nie czytały pozostałych tomów sagi o Malowniczem, kończy się też historia Magdy, która poznaje szczegóły dotyczące tajemniczego wuja. Teraz już nie ma wątpliwości, dlaczego mężczyzna przez lata przesyłał jej pieniądze.

Wymarzony dom to mądra i ciepła historia o zmaganiu się z przeciwnościami losu, tajemnicach z przeszłości, które mogą, ale nie muszą rzutować negatywnie na teraźniejszość. To, jaki będzie koniec, zależy tylko od nas i naszych decyzji. Przeszłości nie zmienimy, ale to my kształtujemy teraźniejszość i przyszłość.

karminowe.usta

4 komentarze:

 1. lubię tę autorkę, czytałam tę książkę świetna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W domu czeka na mnie "Tajemnica bzów" - z tą książką czekałam do samego końca, ponieważ nie przepadam za książkami historycznymi, ale myślę, że wszystko zostanie ukazane w taki sposób, aby zaintrygować czytelnika. Jestem dobrej myśli, inaczej nie zamawiałabym tej powieści na Nieprzeczytane.pl

   Usuń
 2. autorka mi nie znana wolę bardziej krwiste książki:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też kiedyś miałam fazę na krwiste książki, ale ostatnio straciłam nimi zainteresowanie;)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...