Wymarzony czas – Magdalena Kordel

Jak już zapewne zdążyłyście zauważyć, w ostatnim czasie stałam się wielką miłośniczką twórczości Magdaleny Kordel. Po Wymarzonym domu nadeszła pora, aby zapoznać się z kontynuacją. Czy Wymarzony czas okazał się równie intrygującą powieścią? Czy Magdalena Kordel po raz kolejny sprostała zadaniu stworzenia ciekawej, poruszającej historii?

Wymarzony czas Magdalena Kordel

Wymarzony czas – Magdalena Kordel mistrzynią powieści obyczajowej

Wymarzony czas to powieść, w której poznajemy dalsze losy mieszkańców Malowniczego. Magda postanawia na stałe zamieszkać w domu odkupionym od mamy swojej przyjaciółki. Do podjęcia tak trudnej i niespodziewanej decyzji skłoniły ją dzieci odebrane dziadkom-alkoholikom, którzy nie potrafili zapewnić im bezpiecznego i spokojnego domu. Realizacji tego zadania podejmuje się Magda, która stara się o status rodziny zastępczej. Nie jest to jednak łatwe, bowiem ktoś pisze na nią donosy, w rezultacie czego dochodzi do niezapowiedzianej wizytacji. Warunki mieszkaniowe dzieci oceniają dwie panie, które nie należą do osób szczególnie wrażliwych i wyrozumiałych. To typowe urzędniczki, o których zwykło się mówić, że tak twardo trzymają się zasad, że czasami ocierają się o absurd. Sytuacji nie ułatwia trwający remont oraz Jazzman, który w skąpym odzieniu wychodzi z domu Magdy wprost na panie, od których opinii wiele zależy. Obecność mężczyzny zgadza się z treścią donosu. Urzędniczki uznają Magdę za niewłaściwą kandydatkę. Po pierwsze, jest panną. Po drugie, mieszka z jakimś skąpo odzianym mężczyzną. Po trzecie, jej dom nie jest jeszcze w pełni wykończony i zawiera sporo antyków. Po czwarte, Magda nie ma stałej pracy – dorabia sobie tłumaczeniami, poza tym ma spore oszczędności i wie, że odziedziczyła spory spadek po swoim wuju mieszkającym we Francji. Kobieta załamuje się nieprzychylną postawą urzędniczek. Dziewczynki już nie mogą u niej pomieszkiwać, muszą wrócić do domu dziecka, w których Magda może je odwiedzać. Cała te sytuacja wprawia główną bohaterkę w stan zwątpienia. Magda postanawia zagłuszyć złe myśli, topiąc smutki w alkoholu. Do eskapady zaprasza swoją przyjaciółkę Łucję. W barze nieoczekiwanie spotykają przystojnego Roma, z którym Magda w mig nawiązuje nić sympatii. To właśnie on daje jej wsparcie, którego zabrakło jej ze strony Michała. Jak na widok Magdy z przystojnym Romem zareaguje Michał? Czy kobiecie uda się tak zmienić swoje życie – znaleźć stałą pracę, dokończyć remont domu, udowodnić, że nie interesują ją przypadkowe związki ze skąpo odzianymi młodzieńcami, aby to właśnie jej przyznano status rodziny zastępczej? Nie podam Wam odpowiedzi na te pytania, aby zachęcić Was do lektury.

Wymarzony czas to także kontynuacja historii Julki, Kacpra i Krystyny. Gdy dziewczyna odkrywa, że jej ojciec ją oszukiwał – zawiózł ją na Mazury i twierdził, że stamtąd pochodzi, choć w rzeczywistości przyszedł na świat i wychował się w Sudetach, postanawia zerwać z nim kontakt. Julia zamierza rozpocząć studia we Wrocławiu, tam też znajduje pracę. Gdy Kacper wraca do domu, odkrywa, że jego córki nie ma. Wyrzucona zawartość szaf w połączeniu z nieobecnością Julki niepokoi go do tego stopnia, że mężczyzna postanawia zgłosić jej zaginięcie na policję, tam jednak dowiaduje się, że powinien w pierwszej kolejności spróbować się z nią skontaktować. Po wyjściu z komisariatu dziewczyna w końcu odbiera telefon od ojca i wyrzuca mu, że okłamał ją w kwestii pochodzenia. Kacper postanawia pojechać do Malowniczego po Julkę, pierwszą osobą, którą odwiedza, jest Krystyna, jego dawna miłość. Ta jednak pozostaje niewzruszona na jego wdzięki i wyrzuca go ze swojego domu, na koniec obryzgując błotem. Kacper postanawia odzyskać uczucie Krysi i Julki, nie jest to jednak zadanie łatwe. Czy osiągnie zamierzony cel?

Wymarzony czas to powieść, w której poznajemy też nową bohaterkę – przyjaciółkę Magdy ze studiów, która zjawia się w Malowniczem wraz ze swoją córką i psem tresowanym w celach obronnych. Kobieta boi się swojego męża, który w przeszłości znęcał się nad nią i córką. Mężczyzna otrzymał wprawdzie zakaz zbliżania się do swojej ofiary, ale po wyjściu z więzienia nic sobie z niego nie robi. Po wizycie kata, który zapowiedział jej zemstę i odebranie córki, kobieta postanawia uciec, wybór pada na Malownicze. Czy w tym uroczym zakątku przyjaciółkę Magdy dopadnie przeszłość?

Wymarzony czas to powieść obyczajowa pełna zwrotów akcji. Magdalena Kordel po raz kolejny zadbała o to, aby czytelnik się nie nudził i dotrwał do ostatniej strony powieści. Książkę tę mogę z czystym sumieniem polecić miłośnikom literatury obyczajowej.karminowe.usta

8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Wszystkie książki Magdaleny Kordel mają piękne okładki, ponadto w środku książki przy numerach stron pojawia się motyw kwiatowy. Mała rzecz a cieszy:)

   Usuń
 2. Być może, że przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli będziesz miała okazję, to warto wypożyczyć którąś z książek Magdaleny Kordel. Mnie one przypadły do gustu ze względu na to, że autorka zawsze stara się jakoś pokrzepić czytelnika i pokazać mu, że każdą przeszkodę można pokonać:)

   Usuń
 3. Staram się dużo czytać, ale jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z twórczością tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magdalena Kordel ma naprawdę świetne książki. Potrafi w ciekawy sposób ukazać ludzkie problemy i nasycić czytelnika optymizmem:)

   Usuń
 4. tej części nie czytałam,a le mam zamiar nadrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci "Wymarzony czas", to naprawdę dobra książka:)

   Usuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...