Po prostu bądź – Magdalena Witkiewicz


Magdalena Witkiewicz jest jedną z moich ulubionych pisarek, chętnie sięgam po jej książki, ponieważ zawsze poruszają ważne tematy społeczne. Po prostu bądź to powieść, która przynosi nam odpowiedź na pytanie, czy związek z rozsądku ma rację bytu. Książka momentami jest radosna, a momentami bardzo smutna. To jedna z tych historii, która wzrusza.

Po prostu bądź – Magdalena WitkiewiczPaulina pochodzi z małej wioski. Jej rodzina zajmuje się pracą na roli. Rodzice Pauliny nie widzą sensu, aby ich córka kontynuowała edukację. Ich zdaniem powinna przejąć rodzinny interes. Znaleźli już dla niej idealnego kandydata na męża, Adriana. Młodzi bardzo się lubią, ale łączy ich miłość charakterystyczna dla rodzeństwa. Na dodatek Adrian skrywa pewną tajemnicę i nie zamierza nigdy mieć żony. Jednocześnie stanowi ogromne wsparcie dla Pauliny, to dzięki niemu dziewczyna dostaje się na architekturę, gdzie będzie mogła rozwijać swój talent do rysunku.
Niestety, gdy Paulina wyjeżdża do Gdańska, jej rodzice nie potrafią tego zaakceptować. Młoda dziewczyna jest zdana tylko na siebie. Stara się jak najlepiej uczyć, aby otrzymać stypendium naukowe. Ponadto w wolnych chwilach dorabia sobie, rysując portrety na zamówienie. Nie ma zbyt wiele czasu na życie towarzyskie.
Pewnego dnia wpada w oko jednemu z naukowców. Ten traktuje ją w sposób szczególny, jednak Paulina to ignoruje. Gdy jej rok zaprasza wykładowcę na piwo, dziewczyna nie chce iść do pubu. W końcu jednak się zgadza. Podczas spotkania Paulina zbliża się do nauczyciela akademickiego. Między nimi pojawia się chemia.
Niestety, szczęście młodej dziewczyny nie trwa wiecznie. Gdy zostaje przerwane, musi stawiać czoła licznym problemom. Czy zgodzi się na związek z rozsądku, aby pozbyć się ze swoich barków choć części odpowiedzialności? Czy taka chłodna kalkulacja ma szansę przerodzić się w coś więcej? A może Paulina dość szybko pożałuje swojej decyzji?
Po prostu bądź to powieść pełna trudnych emocji. Z jednej strony mamy trudne relacje rodzinne Pauliny. Jej rodzice pragną ułożyć jej życie, nie zwracając uwagi na to, czego pragnie ich córka. Z drugiej mamy pierwszą wielką miłość i pierwsze wielkie cierpienie. Do tego dochodzi związek z rozsądku jako rozwiązanie wielu problemów. Magdalena Witkiewicz stworzyła niezwykle życiową historię, od której nie sposób się oderwać przed dotarciem do finału. Losy głównych bohaterów powieści Po prostu bądź zmieniają się jak w kalejdoskopie. Czy Paulina odnajdzie wreszcie szczęście?
5 komentarzy:

 1. Polecę znajomej, ona lubi takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygowałaś mnie tą książką :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety to nie ksiazka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapisze sobie na listę do przeczytania bo temat wydaje się dla mnie ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tej książki autorki jeszcze nie czytałam :) Ja jestem właśnie po "Wszyscy pragnęliśmy miłości", na którą także warto zwrócić uwagę.

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...