Festiwal Książki Opole 2017 – Janusz Leon Wiśniewski o planach wydawniczych

Jestem wielką miłośniczką polskiej literatury, dlatego ucieszyłam się, gdy moja koleżanka z pracy poinformowała mnie, że w czerwcu odbędzie się druga edycja Festiwalu Książki w Opolu. Ubiegłoroczna okazała się niezwykle udana, mogłam posłuchać pisarzy, których twórczość cenię, a nawet zadać im pytania. Ponadto Festiwal Książki to także doskonała okazja do tego, aby kupić taniej powieści, które za nami chodzą. W zeszłym roku zrobiłam interes życia, kupując nowość wydawniczą Agory aż o 30% taniej. 3 czerwca w Opolu gościł Janusz Leon Wiśniewski, tego spotkania nie mogłam przegapić z kilku powodów. Do uczestnictwa przekonałam Magdę i obie udałyśmy się w południe na plac Wolności.

janusz leon wiśniewski
Zdjęcie wykonała Magdalena Kręcidło https://www.instagram.com/KreciMagd/


Samotność w sieci – książka, która wzruszyła mnie do łez jako nastolatkę

Janusz Leon Wiśniewski to jeden z moich ulubionych pisarzy, do dziś ciepło wspominam Samotność w sieci. Pamiętam, jak wzruszyłam się, czytając tę powieść jako nastolatka. Było w niej tyle trudnych emocji i tęsknoty za najpiękniejszym uczuciem w życiu człowieka, jakim jest miłość. Samotność w sieci to bestseller, który został przetłumaczony na 18 języków. Nie każdy o tym wie, ale Janusz Leon Wiśniewski cieszy się w Rosji ogromną popularnością. Tak dużą, że nasi wschodni sąsiedzi ofiarowali mu olbrzymie pieniądze za napisanie drugiej części Samotności w sieci. Pisarz dość długo się przed tym wzbraniał, ale jesienią przyszłego roku, tuż przed targami książki w Krakowie ma mieć premierę kontynuacja tej bestsellerowej powieści. Jej fragment można już dziś przeczytać, kupując wznowienie Samotności w sieci, które ukazało się nakładem Wielkiej Litery. Co ciekawe, Samotność w sieci stanowiąca debiut literacki Janusza Leona Wiśniewskiego została wydrukowana w moim rodzinnym mieście przez Opolgraf. Z tego, co zdradził pisarz, drugi tom ma zostać poświęcony dziecku głównej bohaterki, które przyszło na świat pod koniec powieści. Jej syn okaże się studentem informatyki. Już nie mogę doczekać się tej premiery wydawniczej.

ukrwienie janusz wiśniewski
Zdjęcie wykonała Magdalena Kręcidło https://www.instagram.com/KreciMagd/

Samotność w sieci z Magdaleną Cielecką, czyli mój ulubiony film

Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że mam dość specyficzny gust. Znajduję się w 15% widzów, którzy widzieli filmową ekranizację w Samotności w sieci i są z niej zadowoleni. Naprawdę uwielbiam ten film. Piszę to jako osoba, dla której kinematografia mogłaby nie istnieć. Od filmów zdecydowanie wolę książki i seriale. Rzadko który film wpisuje się w mój gust. Tymczasem Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra odegrali tak przekonująco swoje role, że do dziś pamiętam większość scen. Główna bohaterka siedzi z kieliszkiem wina przed ekranem komputera i wypowiada znamienne słowa. Jednocześnie można wyczuć jej uczucie do mężczyzny poznanego w sieci i ogromną samotność. Moja mama rzadko lubi oglądać filmy romantyczne, ale nawet ona uważa Samotność w sieci za naprawdę udaną ekranizację.

festiwal książki
Zdjęcie wykonała Magdalena Kręcidło https://www.instagram.com/KreciMagd/

Janusz Leon Wiśniewski jesienią tego roku wyda nową powieść

Zanim pojawi się druga część Samotności w sieci, Janusz Leon Wiśniewski wyda książkę poświęconą mężczyźnie, który zapadł w śpiączkę. W czasie pół roku, gdy ten znajduje się nieprzytomny w szpitalu, u jego łóżka zjawiają się wszystkie kobiety, które odegrały ważną rolę w jego życiu. Brakuje tylko żony. Janusz Leon Wiśniewski zdradził, aczkolwiek bardzo oględnie, gdyż ceni sobie prywatność, że w książce można odnaleźć inspirację jego prawdziwym życiem. Na pewno sięgnę po tę książkę. Na półkach w księgarniach pojawi się w listopadzie tego roku. Książkę wyda Znak.

Targi książki – czas wydawania bestsellerów

Festiwal Książki w Opolu to także doskonała okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej nt. samego procesu wydawniczego i twórczego. Janusz Leon Wiśniewski przyznał, iż wysyp nowości wydawniczych ma miejsce dwa razy w roku. Pisarze, którzy mają na koncie wiele bestsellerów, są wydawani przed targami książek – w Warszawie i Krakowie. Zatem jeśli cenimy sobie twórczość Katarzyny Grocholi lub Wiśniewskiego, musimy poczekać na maj lub listopad.
spotkanie autorskie z Januszem Wiśniewskim
Zdjęcie wykonała Magdalena Kręcidło https://www.instagram.com/KreciMagd/

Jak wygląda zbieranie materiałów do książki?

Bardzo spodobał mi się opis zbierania materiałów. Janusz Wiśniewski poświęca temu naprawdę sporo czasu. Chodzi do biblioteki, czyta artykuły naukowe, odwiedza archiwa. Dlatego też pisarz wydaje książkę raz na rok lub dwa lata. W czasach, gdy wszystkich gonią deadline`y, jego postawa naprawdę zasługuje na sukces. Cieszę się, że autor Samotności w sieci stara się podchodzić do czytelnika z szacunkiem. Nie rzuca mu ochłapów, nie stawia na bylejakość, lecz szuka sposobu, by przekazać nam jakąś wiedzę. To zresztą często stawia go w trudnej sytuacji. Redaktorzy pragną bowiem usunąć przypisy, które Janusz Wiśniewski podaje po to, by wytłumaczyć kwestie medyczne i naukowe mające wpływ na przebieg akcji. Autor Samotności w sieci wyznał też, że każde oddanie książki do redakcji to dla niego nie lada wyzwanie. Pisarz jest bowiem przekonany, że oto stworzył dzieło doskonałe, tymczasem pracownik wydawnictwa znajduje szereg uchybień, które należy poprawić. Czasem wytnie jakiś ważny dla autora przymiotnik, który on dopisał w środku nocy. Muszę przyznać, że z racji wykonywanego zawodu znam ten ból. Gdy reklamodawca wycina mi z artykułu fragment, który uważałam za istotny i ciekawy, jest mi przykro. Ale trzeba się nauczyć podchodzić do tego z dystansem:)

Bajka dla dzieci autorstwa Janusza Wiśniewskiego

Janusz Wiśniewski wielokrotnie podkreślał podczas Festiwalu Książki, iż zajmuje się nauką. W związku z tym nie potrafiłby stworzyć książki, w której zabrakłoby bohaterów pracujących na uniwersytetach. Nawet w bajce dla dzieci, która pojawiła się w księgarniach w marcu tego roku, znalazł się wątek filozoficzno-fizyczny, a kontynuacja opowiadania dla dzieci ma poruszać kwestie z zakresu genetyki. Jako absolwentka biotechnologii nie mogę doczekać się tej książki. Niełatwo bowiem opowiedzieć o prawach dziedziczenia i ekspresji genów dzieciom oraz osobom bez studiów z zakresu nauk biologicznych.

Zaintrygowała mnie też powieść Bikini poświęcona dobrym Niemcom. Na uwagę zasługuje też rozmowa z matką pisarza, która tak naprawdę nigdy się nie odbyła, gdyż Janusz Wiśniewski w młodym wieku stracił mamę. Umieścił ją w piekle, skąd ta odpowiada mu na pytania. Niestety, na żadnym ze stoisk nie znalazłyśmy z Magdą tej książki. Ja musiałam zadowolić się zbiorem opowiadań „Ukrwienia”, z którym to udałam się po autograf. Liczę na dobrą lekturę, gdyż obietnica nadania danym statystycznym ludzkich twarzy idealnie wpisuje się w moje preferencje.

Czytaj romanse, gdy jesteś zakochana

Muszę przyznać, że bardzo spodobały mi się słowa Janusza Wiśniewskiego, które stanowiły odpowiedź na zarzuty, że jego książki często balansują na graniczy kiczu. Pisarz porównał proces tworzenia historii o miłości do balansowania na cienkiej linie pomiędzy melodramatem a kiczem. Zwrócił też uwagę, że gdy jesteśmy zakochani to na te wszystkie różyczki, serduszka i inne cudeńka spoglądamy życzliwszym okiem. Gdy stan miłosnego haju mija, zaczynamy dostrzegać w tym kicz. Muszę przyznać, że jest w tym sporo prawdy. Warto zatem dobierać sobie książki pod aktualny stan ducha, co też uczyniłam na Festiwalu Książki:) W najbliższym czasie możecie spodziewać się recenzji Zagubionego nieba autorstwa Katarzyny Grocholi.

karminowe.usta

3 komentarze:

  1. Szkoda, że jak mieszkałam i studiowałam w Opolu to nie organizowali Targów Książek :) Fajnie, że teraz powstają takie wydarzenia!

    OdpowiedzUsuń
  2. wow, chetnie wzięłabym udział w takim festiwalu :)

    OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...