Dwoje do pary – Andy Jones

Po problemach ze znalezieniem dobrej książki, przyszedł czas urodzaju. Ostatnio nie mogę narzekać na brak dobrych powieści. W niedzielę skończyłam czytać Dwoje do pary, książka ta wywarła na mnie ogromne wrażenie. Andy Jones zadbał o to, aby urozmaicić lekturę czytelnikom. Obok zabawnych tekstów można znaleźć historię, która porusza do głębi i wzrusza, wywołując potok łez. O czym opowiada powieść Dwoje do pary?


Dwoje do pary Andy Jones


Dwoje do pary – ile wiedzą o sobie partnerzy?

Dwoje do pary to historia Williama i Ivy, których powierzchowna relacja o charakterze seksualnym nagle nabiera innego charakteru. Tych dwoje ląduje w łóżku już 2 godziny od momentu poznania. Seks okazuje się tak satysfakcjonujący, że William i Ivy przez pierwsze 2 tygodnie swojej znajomości praktycznie w ogóle nie wychodzą z łóżka. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ obydwoje uprawiają wolne zawody. William zajmuje się kręceniem reklam, choć marzy mu się realizacja jakiegoś ambitnego projektu. Z kolei Ivy maluje i czesze aktorów reklamowych i serialowych.

Williama i Ivy poznajemy, gdy para jedzie do rodziny chłopaka. Makijażystka zostanie zasypana mnóstwem pytań. Co ciekawe, William na wiele z nich praktycznie nie zna odpowiedzi. To swego rodzaju paradoks. Mężczyzna po trzydziestce przyprowadza do swojego rodzinnego domu kobietę, o której nie wie niemal nic. Do końca nie zdaje sobie nawet sprawy, jak duża różnica wieku dzieli go i Ivy.

Czy nieplanowana ciąża może stać się początkiem udanego związku?

Po powrocie z rodzinnych stron Williama kontakt pomiędzy kochankami urywa się. Gdy pewnego dnia do mężczyzny dzwoni Ivy, wyczuwa on, że coś się stało. Gdy kobieta nalega, aby spotkanie odbyło się w porze śniadaniowej w jednym z lokali na mieście, William wie, że coś bezpowrotnie uległo zmianie. Nie spodziewa się jednak, że Ivy nazajutrz oznajmi mu, że jest w ciąży. Choć wyznanie to jest sporym szokiem dla głównego bohatera powieści Dwoje do pary, William szczerze cieszy się z powiększenia rodziny.

Ciąża Ivy to nie tylko radość z powołania nowego życia, ale rewolucja w życiu głównych bohaterów. Muszą oni bowiem podjąć trudne decyzje odnośnie miejsca zamieszkania. William chce wspierać Ivy, ale nie do końca odpowiada mu przeprowadzka do jej mieszkania. Na dodatek każde z kochanków ma swoje przyzwyczajenia, które stają się irytujące dla drugiej strony. Np. Ivy kupuje tylko mleko odtłuszczone, a William preferuje tłuste. Codzienne sprawy stają się zarzewiem kłótni i konfliktów.

Miłość gejów kontra pląsawica Huntingtona

Równolegle Andy Jones przybliża nam historię Ela, który zmaga się z pląsawicą Huntingtona. Jest to schorzenie o podłożu genetycznym, które ujawnia się u osób ok. 40. roku życia. Pląsawica Huntingtona jest, niestety, chorobą, która w dłuższej perspektywie prowadzi do śmierci. Stan Ela, najbliższego przyjaciela Williama, pogarsza się z tygodnia na tydzień. Mężczyzna ma coraz większe problemy z koordynacją ruchów i mową. Komunikacja z nim staje się coraz bardziej kłopotliwa. El ma kochającego partnera, Phila, który trwa u jego boku do samego końca. Wiele wskazuje jednak na to, że ukochany Ela spotyka się z innym mężczyzną.

Dwoje do pary to historia dwóch związków – heteroseksualnego i homoseksualnego. Ivy i William nie planowali wspólnej przyszłości. To ciąża staje się spoiwem ich związku. Czy jednak dziecko, którego spodziewa się Ivy, jest w stanie połączyć ją z Williamem na zawsze? Jak mężczyzna poradzi sobie z pokusami, które na niego czyhają? Czy parze uda się pokonać liczne przeciwności losu?

Andy Jones porusza ważne kwestie społeczne

Andy Jones w powieści Dwoje do pary skłania czytelnika do refleksji nt. miłości. Zakochać można się stosunkowo łatwo, wystarczy, że między dwojgiem ludzi zaiskrzy. Dużo trudniej jednak przychodzi nam wytrwanie w związku. Gdy na horyzoncie pojawiają się pierwsze problemy, para zdaje test z relacji. Niestety, wiele osób go oblewa i nie jest w stanie wspierać partnera w kryzysowych sytuacjach.

Dwoje do pary to także książka, która stawia przed nami wiele pytań. Czy związek, który zrodził się jako fascynacja seksualna, ma szanse przerodzić się w coś głębszego? Jaki wpływ na relację dwojga ludzi ma różnica wieku? Czy wiedząc, że partner niebawem umrze, można zacząć układać sobie życie z kimś innym? Dwoje do pary zwraca też uwagę czytelnika na problem eutanazji i żałoby po stracie dziecka.

Choć powieść Dwoje do pary oceniam pozytywnie, nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o dwóch rzeczach, które mnie rażą. Po pierwsze, nie podoba mi się, że Ivy pije porto, będąc w zaawansowanej ciąży. Gdyby chociaż autor zaznaczył, że tak nie należy robić, ale nie, dla niego to normalne, że w ciąży można napić się trochę napojów wyskokowych. Po drugie, historia z porodem wydaje mi się trochę odrealniona. Myślę, że w prawdziwym życiu decyzja o jego sztucznym wywołaniu zapadłaby o wiele szybciej.

karminowe.usta

8 komentarzy:

 1. ło to ostro jest z tym alkoholem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drażni mnie, gdy w książce główna bohaterka będąca w ciąży sięga po alkohol jak gdyby nigdy nic...

   Usuń
 2. Zainteresowała mnie ta książka :) Muszę się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam, jest naprawdę dobra i warto poświęcić jej uwagę.

   Usuń
 3. Nie znam tej pozycji, ale po streszczeniu historii myślę, że z miłą chęcią ją przeczytam!

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...