Przystań Julii – Katarzyna Michalak

Katarzyna Michalak to pisarka bestsellerowa, jej powieści cieszą się zawsze sporym zainteresowaniem. Po lekturze książki Zacisze Gosi, postanowiłam zapoznać się z kontynuacją przygód trzech przyjaciółek. Jakie wrażenie wywarła na mnie powieść Przystań Julii? Czy akcja toczy się w niej równie szybko jak w książce Zacisze Gosi?

Przystań Julii Katarzyna Michalak

Przystań Julii – jak Katarzyna Michalak rozpisała dalsze losy znanych bohaterek?

Przystań Julii to powieść, która rozpoczyna się od wyjazdu tytułowej bohaterki do górskiej miejscowości. Kobieta odziedziczyła po swojej ciotce domek i to jedyne miejsce, w którym może zamieszkać. Po rozwodzie z gwiazdą telewizji – Tymoteuszem Stern, została z niczym. Nie miała sił, aby walczyć o podział majątku. Tak bardzo zabolała ją podwójna zdrada – mąż odszedł do innej, młodszej, a córka postanowiła zostać przy ojcu. W drodze do Chatki Dorotki Julia wpada na Grzegorza Bogdańskiego, który pomaga jej wyjść cało z tarapatów i naprawia świecę w jej samochodzie. Następnie kilkukrotnie rozpala piec w domu kobiety, która nie jest przyzwyczajona do życia na wsi, z dala od cywilizacji.

Julia szybko jednak odkrywa zalety nowego miejsca zamieszkania. Dostrzega piękno natury, ciszę i spokój. Siedząc na tarasie, postanawia napisać do swojej pierwszej miłości, z której zrezygnowała dla pieniędzy Sterna. Gdy kończy maila, pragnie go skasować, jednak kotka psuje jej plany, a właściwie to pomaga jej skontaktować się z Jankiem. Mężczyzna po chwili dzwoni do Julki, żeby zapewnić ją o tym, że już dawno wybaczył jej niewłaściwe postępowanie oraz doznane krzywdy. Nie chce jednak wracać do tego, co było...

Julię w trakcie nocy budzą tajemnicze odgłosy na strychu, przerażona dzwoni do Grzegorza, który przyjeżdża wraz z tajemniczym gościem. Jest nim Janek... Julia przeżywa namiętną noc ze swoją pierwszą miłością, jednak czar pryska, gdy mężczyzna informuje ją o żonie. Jest jednak do bólu uczciwy i zapewnia, że niebawem zakończy to nieszczęśliwe małżeństwo. Gdy wyjeżdża do Kielc, aby rozmówić się z żoną, kobieta przeżywa katusze. Jest bowiem przekonana, że Janek postanowił się na niej odegrać i ani myśli o rozwodzi. Jej przeczucia okazują się jednak błędne. Jednak ciągle coś staje im na przeszkodzie do wspólnego szczęścia...

Równolegle w Milanówku Gosia wraz z Kamilą przeżywają żałobę po śmierci Jakuba. Łukasz usiłuje prowadzić dwie firmy zmarłego przyjaciela, ale ma do tego coraz mniej sił. Gosia ponownie zamyka się w sobie i ucieka przed światem, przed którym odczuwa lęk. Łukasz próbuje ją namówić do zmiany postępowania ze względu na dziecko, którego oczekuje. Kamila tęskni za ojcem i Łukaszem. Pewnego poranka w jej domu zjawia się kurier z przesyłką, która ma trafić do rąk własnych Łukasza. Gdy mężczyzna czyta list, nerwowo wybiega z domu, czym budzi w Kamili wiele podejrzeń. Kobieta zaczyna się obawiać, że ukochany ją zdradza. Swoimi przemyśleniami dzieli się z Magdą, pracującą w jej firmie, oraz bratem Michała. Jednak to nie inna kobieta odsuwa zakochanych od siebie. Co tak przeraziło Łukasza? Czy jego ucieczka to forma ochrony Kamili. Jeśli tak, to przed kim i przed czym?

Przystań Julii to kolejna świetna powieść Katarzyny Michalak. Choć pełna jest zaskakujących zwrotów akcji i momentami przesłodzona jak Moda na sukces, to przeczytałam ją z przyjemnością. Akcja toczy się dość szybko, wciąga czytelnika i zmusza go zadania sobie wielu pytań. Do końca nie wiedziałam, czy śmierć Jakuba była faktem czy też doszło do jej sfingowania. Przyzwyczaiłam się, że Katarzyna Michalak lubi zaskakiwać czytelnika i nie zawsze kończy książki w ten sposób, którego byśmy oczekiwali. Happy end miesza się z nieszczęściami, które nieodwracalnie zmieniają losy głównych bohaterów.

Czy Gosia urodzi zdrowe dziecko swojemu nieżyjącemu partnerowi? Co ukrywa Łukasz przed Kamilą? Czy Julia stworzy szczęśliwy związek z Jankiem, swoją pierwszą prawdziwą miłością? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie musicie przeczytać Przystań Julii, do czego Was gorąco zachęcam. Katarzyna Michalak po raz kolejny mnie nie zawiodła. Nie dziwi mnie fakt, iż zyskała tytuł pisarki bestsellerowej.


karminowe.usta

13 komentarzy:

 1. Nie znam tej pisarki, ale myślę, że książka może być ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto dać jej szansę, zwłaszcza jeśli lubisz powieści obyczajowe:)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ta książka jest naprawdę dobra i czyta się ją z przyjemnością:)

   Usuń
 3. Ta pani pisze bardzo słabe powieści pod względem stylu - naprawdę pisać trzeba umieć. A jeśli chodzi o fabułę to jest tak jak pisałaś: przesadzona i przesłodzona. Zupełnie nie rozumiem jak można czytać takiego typu książki, bo są przecież lepsze, nawet wśród romansów czy sag rodzinnych. Ja również sugerowałam się łatką bestsellera i tego żałuję. Od siebie polecam książki Olgi Tokarczuk lub zapoznanie się z twórczością Joanny Bator.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katarzyna Michalak może nie jest autorką literatury pięknej, ale moim zdaniem pisze całkiem przyzwoicie pod względem stylistycznym. Izabella Pietrzyk pod tym względem wypada o wiele gorzej.

   Olgę Tokarczuk czasem czytuję, ale nie przepadam za książkami, w których za bardzo nawiązuje do historii. To po prostu nie mój gust.

   Usuń
 4. Czytałam dwie ksiażki tej autorki i mi się podobały. Może i teraz się skuszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A propos Katarzyny Michalak to ostatnio wydała nową powieść obyczajową - "Leśną Polanę", którą także gorąco polecam:)

   Usuń
 5. Ciekawa jestem co powiesz po trzecim tomie tej trylogii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Ogrodu Kamili" jeszcze nie czytałam. Zaczęłam tę trylogię od drugiej części - "Zacisza Gosi", potem przeszłam do trzeciej - "Przystani Julii". Akurat taki był stan w lokalnej księgarni. Muszę zamówić "Ogród Kamili" przez internet. Czekam na jakąś promocję na Znaku:)

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Katarzyna Michalak specjalizuje się w literaturze obyczajowej, jeśli lubisz takową, to warto dać jej szansę:)

   Usuń
 7. Do tej pory czytałam jedną książkę Michalak, ale dla mnie była trochę naiwna i nie bardzo przypadła mi do gustu. Nie wiem czy dam jeszcze szansę autorce, zastanowię się :)

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...