Hanna Cygler: "Głowa anioła"

Hanna Cygler jest jedną z moich ulubionych pisarek, gdy w moje ręce trafia jej powieść, przez kilkanaście godzin nie ma mnie dla nikogo. Nie położę się spać, dopóki nie poznam zakończenia książki. Z twórczością Hanny Cygler po raz pierwszy spotkałam się 6 lat temu, był to dla mnie niezwykły czas, toteż „Tryb warunkowy” wspominam z sentymentem. Historia Zosi Knyszewskiej okazała się na tyle intrygująca, iż nazajutrz odwiedziłam księgarnię i kupiłam powieść pt. „Deklinacja męska/żeńska”.Burzliwe losy Julii Cassini poznałam za sprawą książki zatytułowanej „Dwie głowy anioła”, która stanowi kontynuację „Głowy anioła”. Na szczęście powieści Hanny Cygler zostały tak skonstruowane, iż nie musimy czytać ich w kolejności chronologicznej. Po latach w moich rękach znalazła się pierwsza część opowieści, których główną bohaterką jest Julia Cassini. Czy „Głowa anioła” okazała się równie udaną pozycją jak „Dwie głowy anioła”?

W „Głowie anioła” poznajemy Julię Sarnowską-Cassini, utalentowaną panią architekt, która po latach spędzonych na emigracji powraca do Polski. Główna bohaterka zrobiła zawrotną karierę w USA, tam również wyszła za mąż za starszego od siebie mężczyznę. Niestety, jej szczęście nie trwało długo. Po śmierci ukochanego Julia przylatuje do Polski, aby zająć się renowacją pałacu w Powierowie. Czy jej decyzja była podyktowana wyłącznie względami zawodowymi? A może ma związek z burzliwym romansem sprzed lat, po którym główna bohaterka opuściła ojczyznę i postanowiła szukać szczęścia za oceanem?

Los nie jest łaskawy dla Julii. Po przybyciu do rodzinnego miasteczka K. Sarnowskiej-Cassini przyjdzie stawić czoła demonom przeszłości. Kobieta nie potrafi sobie wybaczyć, iż nie towarzyszyła ojcu w ostatnich chwilach jego życia. W tym czasie Julia wspierała swojego męża, który zmagał się z ciężką chorobą.

Sarnowska-Cassini usiłuje odnowić stare znajomości, w tym celu organizuje przyjęcie, na które zaprasza swoich przyjaciół. Nic jednak nie jest takie jak dawniej. Ludzie, którzy niegdyś tworzyli zgraną paczkę, oddalili się od siebie za sprawą nieporozumień i dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się podczas zakrapianego alkoholem biwaku nad jeziorem.

Sarnowska-Cassini rozpoczyna pracę przy renowacji zamku w Powierowie, na terenie należącym do Tomka Morawieckiego, spotyka Alka Matulisa. Kobieta początkowo nie darzy go sympatią, mężczyzna działa na nią jak płachta na byka. Pani architekt uważa Matulisa za gbura. Między kierownikiem budowy a Sarnowską-Cassini dochodzi do kłótni. Podczas pobytu w Gdańsku kobieta niespodziewanie wpada na Alka i zmienia o nim zdanie.

Wszystko wskazuje na to, iż pani architekt w końcu odnalazła szczęście. Julia nie przypuszcza, że sprawy sprzed lat powrócą, obracając wniwecz jej radość. Sarnowska-Cassini znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Kto pragnie pozbawić życia panią architekt? Czy kobiecie uda się wyjść cało z opresji?

Chętnie sięgam po powieści Hanny Cygler, ponieważ łączą w sobie wątki obyczajowe z kryminalnymi. Te ostatnie nierzadko trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Niestety, w przypadku „Głowy anioła” zabrakło dreszczyku emocji. Finał powieści jest przewidywalny, zaś sposób ukazania relacji Julii i Alka nierzadko sprawia wrażenie czekolady polanej lukrem. Słodkie, romantyczne opisy nie przemawiają do mojej wyobraźni. Niemniej nie postrzegam „Głowy anioła” jako powieści bezwartościowej i nudnej, książkę ratuje retrospekcja. To właśnie ona pobudza wyobraźnię i intryguje. Cofamy się do czasów, gdy Julia była nastolatką i przeżywała swoje pierwsze miłosne uniesienia. Jej relacje z mężczyznami od początku były skomplikowane i budziły w głównej bohaterce poczucie winy. Hannie Cygler po raz kolejny udało się stworzyć wiarygodne postaci. Autorka „Głowy anioła” nie wybiela swoich bohaterów, na ich życiorysach znajdują się rysy, które pozwalają czytelnikowi identyfikować się z Julią Sarnowską-Cassini czy Alkiem Matulisem.

PS Czy znacie twórczość Hanny Cygler? Jaka powieść ostatnio wywarła na Was największe wrażenie? Czy macie swój ulubiony gatunek literacki, po który chętnie sięgacie?


Ogólna ocena w skali od 0 do 10 punktów
7
Tytuł
„Głowa anioła”
Autor
Hanna Cygler
Wydawnictwo
Rebis
Rok wydania
2014
Ilość stron
296karminowe.usta

23 komentarze:

 1. Tej książki jeszcze nie znam :). Ale wątek kryminalny ciekawy:). Moja ulubiona powieść ostatnio to Sherlock Holmes. Uwielbiam kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również mam słabość do kryminałów, a zwłaszcza do szwedzkich:)

   Usuń
 2. Nie znam, ale może kiedyś sięgnę do tego wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze swojej strony polecam "Dwie głowy anioła", druga część jest zdecydowanie lepsza od pierwszej:)

   Usuń
 3. Jeszcze nic nie czytałam tej autorki, muszę się koniecznie zapoznać z jej twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam też serię poświęconą losom Zosi Knyszewskiej ("Tryb warunkowy", "Deklinacja męska/żeńska" i "Przyszły niedokonany").

   Usuń
 4. Ja mam tak z książkami Cobena :) Bardzo ładna okładka książki, chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rebis potrafi zadbać o opowiednią oprawę książki:) Ostatnio w moje ręce wpadła "Królowa śniegu", która jest równie ciekawie wydana:)

   Usuń
 5. Przyznam, że nie znam tej autorki - zachęciłaś mnie do zapoznania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Głowa anioła" to jak na razie najsłabsza książka tej autorki. Jeśli będziesz chciała zapoznać się z twórczością Hanny Cygler, to polecam "Tryb warunkowy" i "Dwie głowy anioła":)

   Usuń
 6. Bardzo lubię książki tej autorki. na kilka lat o niej zapomniałam, ale chyba warto wrócić:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od pewnego czasu usiłuję namierzyć starsze książki, których nie czytałam. Niestety, nie ma ich w magazynie Empiku i Matrasa;/

   Usuń
 7. nie znam tej pozycji, ale wydaje się być ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli będziesz chciała zapoznać się z twórczością Hanny Cygler, to warto zacząć od "Dwóch głów anioła". "Głowa anioła" jest zdecydowanie słabsza od kontynuacji, ale mimo to ciekawa:)

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Ja poznałam ją przez przypadek:) Po maturze wybierałam się z chłopakiem nad morze i szukałam jakiejś lekkiej książki na podróż:)

   Usuń
 9. Nie czytałam książek tej pisarki, ale chętnie poznam jej twórczość:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz poznać twórczość Hanny Cygler, to polecam "Dwie głowy anioła" i "Tryb warunkowy":) To moim zdaniem najlepsze książki Cygler:)

   Usuń
 10. Uwielbiam czytać, tylko rzadko sięgam po polskich pisarzy, a może to błąd? Jako, że lubię fantasy to z polskich pisarzy tylko Sapkowskiego pamiętam.Zostaję na dłużej i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Odpowiedzi
  1. "Głowa anioła" to ciekawa książka, ale moim zdaniem lepsza jest kontynuacja przygód Julii Sarnowskiej-Cassini, czyli "Dwie głowy anioła":)

   Usuń
 12. Właśnie jestem w trakcie czytania Głowy anioła i wydaje mi się że autorka umieściła w książce potomków postaci z Czas Zamknięty. W Czasie Zamkniętym pojajawia się nazwisko Matulis jako Administrator posiadłości w Zachorzu której właścicielami są bracia Sarnowscy, młodszy z braci został prawnikiem, czy to tylko przypadek że ojciec Julii również był mecenasem?

  OdpowiedzUsuń

Pozostawiając u mnie komentarz, pozostawiasz u mnie swoje dane osobowe. Są one starannie przechowywane i nieudostępniane innym podmiotom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...